bugün

kızların ders boyunca ağzı açık şekilde üniformasına baktıkları öğretmen.
1. ''her türk asker doğar'' mantalitesini daha o yıllarda gençlere aşılamaya çalışan yönetimdir(!).

2. (bkz: asker milletiz)
öğrenciler arasında "tenekeli adam" diye tasvir edilen kişi.
kesinlikle ''öğretmen'' değildir.
kapıdan girmeden önce dikkat çekmek askerliğin ilk adımıdır.

- dikkatttttttttttttt.

herkes ayağa.
su uyur düşman uyumaz, türk ün türk ten başka dostu yoktur repliklerini her derste tekrarlayanı da mevcuttur. 'yabancı düşmanı paranoyak nesle aşina olmanızı' sağlayan onlarca nedenden biridir.
lise ikinci sınıflara derse gittiğini bilmelidir, tacizlere karşı uyanık olmalıdır...
sınıfa girmeden önce sınıf baskanına dikkat dedittiren dmesse içeri girmeyen öğretmen modeli.
sınıfta genellikle ders işleme yerine türkiyenın durumundan bahseder.
hiç biri notu önemsemez. size "askerliğin aslında toplumdan uzak bir yerde olmadığını" hissettirmeye çalışır. bir kaç rütbe öğrenip bir kaç tane de askerlik anısı işittiyseniz kendinizi karlı saymayın. çünkü askerliğe heves etmiş ergenin karşısındaki en yakın merciidir. ondan duyduğu her kelimeyi kendine mal eder. ** onlar da bunu bildiğinden çok iyi insanları derslere gönderirler. kendimize ve askerlere güvenmemizi öğretirler.
hocanın tekmil deyisini tekbir anlayan sınıf baskanın ardından tekbir ceken sınıfa köpürüp dersi terk eden hocadır.
ücretli öğretmendir.
üniformasına aşık olunan öğretmenimsidir. pek bir karizmadır. sınıfa girer, herkes ayağa kalkar. bir ağırlığı vardır ki, sınıftan çıt çıkmaz. bazı erkek öğrenciler askerlik korkusunun etkisiyle daha bir tetiktedir tabi. komutan öğretmenin hareketlerini dikkatle izler, askerliği anlatılanların da yardımıyla az buçuk çözme çabasına girer.
"dikkaaayt!" çektirip, "iyi dersler"e bağıra bağıra "sağol!" diyen sınıfı azarlayan komutandır.

+kışla mı burası ?! kendinize gelin, <caps>okuldayız okulda!</caps>
-pardon komtanım!
+bak hala bağırıyor!
ayrıca deneyimlerini öğrencilere aktaran eğitmendir.* *
bunların çok denyo tipleri olabileceği gibi (bu demin dediklerim götüme girebilecek şeylerse uyarın da düzelteyim), çok iyi sempatik muhabbet canlısı ve öğrenci dostu türleri de olabiliyor.

geçen sene bize gerçekten çok iyi birisi giriyordu bu derse, sözel bölüm olduğum için sınıf az kişiydi zaten sürekli muhabbet gırgır şamata geçiyordu dersler, muhabbet derken ders kaynatma değil tabi, hocayla maç muhabbeti falan yapıyorduk sürekli. sınavlarda da iki kolay soru soruyordu, hiçbir zorluk çıkarmamıştı bize yani.

sonra bu sene öğrendim ki acayip bir adam gelmiş, bir tane sınıf başkanı seçmiş derse girmeden önce "dikkaaat" dedirtmek istemiş bu sınıf başkanına yok herkes hazırol da bekleyecekmiş hocayı falan filan, becerememiş tabi yaptırmayı da, böyle bir saçmalık görmüş olduk biz de. askeri lise mi lan bura.
bir yıl boyunca toplam 3-4 kez derse gelen öğretmendir. dersler her zaman boş geçer idi. asla ama asla derslere gelmezlerdi. tanışma, sınav soruları verilir ve sınav yapılır. komutanın ismini bilmeden sınıfı bitirenler bile vardır..
ben askerim benim görevim insan öldürmek bu şekilde eğitim aldım diyebilmiş bir insan(?) girmişti bize. gerçi ben pek girmedim derslerine sonraları ama olsun. hiçbi hocadan nefret etmedim ondan nefret ettiğim kadar. ama yok ya dur dur. almancacının yeri ayrıydı. adını da yazıyım tam olsn belki tanıdığı falan wardır, gerçi insan utanır öyle bir akrabasının olmasından ama...
(bkz: esra şahan)
konu dağıldı ya dur. ders başlangıç ve bitişlerinde dikkaaaaat diye bağıran arkadaşın gülmemek için kasması, yüzümüze bakamaması ayrı bir olaydır.
(bkz: lise anıları)
yazılısında kopya çektiğim komutandır. *
taşağının çekeri en az 1500'dür. en baba hoca odur ki götü yiyen adamla taşak geçsin. bir gün lisedeyken hiç unutmam şu sözünü;

- bana bak evladım ben senin diğer öğretmenlerine benzemem, ne senin müdürünü tanırım ne milli eğitim müdürünü tanırım. şimdi kapat o çeneni ve beni dinle ki çeneni kırmak zorunda kalmayayım.

saygılar hocam dedim içimden. çıkar taşağını öpücem.
arkadaş lisede küfür etmişti az kalsın askeri mahkemede yargılanıyordu. *
liseye başlandığında bir öğrencinin velisi ya da müdürle konuşmaya gelmiş biri zannedilip her türlü piçlik yapılan, milli güvenlik dersine girdiği öğrenilince şekilden şekile girilen komutandır, subaydır; ne olduğu bellisiz adamdır. ilk günler "la kim bu hep de burda?" diye düşünmeye sevk eder. ne salakmışız lan.
orduya söz geçiren ama öğrenciye söz geçiremeyen hocalardır.
bir iki kez derse uğrayan sonra yerine düşük rütbeli astını yollayan subay. çoğu iyidir aslında. adam kayırmazlar genelde 84 al 4 verirler karnene. eee, asker mantığı sabittir, esnetilemez ve kurallara azami uyulması şarttır.
genellikle şişman, kısa ve göbeklidir. cinsiyeti de erkektir daima. *
"Lan olum hocaya bak omuzlarında galaksi taşıyor" denen kişidir.