bugün

dokunulmazlık tamamen kalkmalıdır, sadece milletvekili ile alakalı değil, vekillere dava açmak da belirli bir prosedüre bağlanmalıdır, ben gıcık olduğum siyasi duruşu yüzünden mebusun birine çamur atmak için dava açamamalıyımdır. mebus benim açtığım sapısilik davayla değil, memleket meseleleriyle uğraşmalıdır. yolsuzlukla alakalı davaların önceliği olmalıdır ve mevzunun hassas noktası olarak görülmelidir, böylece işadamlığı yapmak için mebus olanlar tasfiye edilmelidir. yapılmalıdır edilmelidir.
çok uzağa gitmeyelim geçen yıl mersin milletvekili ali er.
bayram arifesi bir insana çarpak öldürdü.
ve yargınlanmadı bile.
milletvekilinin öldürdüğü can dahamı kıymetli oluyor ölüyken.
vs.vs...
demokrasiyle seçtiğiniz kimseleri ayrıcalıklı kılan durum.
yönteminiz eşitlik derken, uygulamada ,taban tabana zıt bir şekilde, 'sizi' temsil edenler sizden, yani onları oraya getirip, 'onlar' yapanlardan üstün tutuluyor.
temsilciler davranışlarından, söylemlerinden mesul olmaksızın hür bırakılıyor.

her gelen bunu bir seçim kapanyası olarak kullanmıştır. klasiktir,klişedir.
ben ve pek çoğu bimektedir ki - ha pek çoğu derken uyuyanlar haricindeki pek çoğudur kastım, yoksa o uyuyanlar çoğunluktur haşa- bu ayrıcalık öyle ha deyince kadırılacak bir durum değildir.
zaten neden kaldırılsındır? güç her zaman güçtür ve güzeldir. kimse elindeki gücü durduk yere kaybetmek istemez.
demokratik ülkemin en gerekli demokratik hakkı!

özgürlük diye tutup yananlarbu konuda susukun kalırlar nedense. adamlar milyarlarca lira maaş alsın iki senede emekli olsun yanına da dokunulmazlık verilsin ki parti liderleri para kazanabilsin değil mi?
bir ülkede adaletin olmadığına delalettir.
o kadar korumayla hem hukuken hem de bedenen dokunulmaz olmak. adalet hiç bir yer de yok dokunulmazlık kalksa hakim dokunur eli yanar ilk celse de tahliye...
-ellerinizi kaldırın ve teslim olun
+ama naptım ben
-yolda yürürken bir milletvekiline dokunmussunuz
+ama ben birsey yapmadım farkında değildim hata olmus ozürdilerim
-hayır onlar özel (bkz: kime göre neye göre) onlara dokunamazsınız, onların dokunulmazlığı var
+ama ama ama ama
-o bisim kıymetlimissss (bkz: gollumm)onlara dokunamazsınızzzzz .
milletin vekili olarak seçildiğin de kazanılan haktır. millet kazandırır, fakat millet dokunamaz. o kadar çok bu hakkı kullanarak iyi veya kötü iş yapan adam vardır ki, saysan 10 kere 10 parmağı geçer. doğru bir uygulamadır fakat yanlış kullanılır. engel olunamaz. çünkü kimsenin işine gelmez.
ikide bir demokrasi düzeltiyorum 'demoğraaasi' çığlıkları atanların, peşinden gitmediği bir acayip durum.

hani bir de seneler evvel bu konuda söz verilmişti.

sizin oralarda sözünü tutmayana ne deniyor bilmem, lakin bizim buralarda tam da ağzınıza layık şeyler söyleniyor.

lakin duysanız pek de umrunuza gelmez. sonuçta aynaya bakma zaruriyetiniz var.
milletvekili dokunabilirliği olarak algılanmakta ve milletvekilleri tarafından milletin dokunulmadık yeri bırakılmamaktadır.
kaldirilmasi halinde ulkenin bir nebze de olsa rahatlayacagi gereksiz ve son derece sacma yasadir,

onlar bize dokunuyor ya, biz de onlara dokunalim biraz.
öyle bir dokunulmazlıktır ki, dokunulmazlık bir tarafa görünmezliktir de. meclis içerisinde bile koruma ordularından kendilerini göremezsiniz.
askerim dokunulmaz, hakimim dokunulmaz, sadece milletvekilim dokunulmaz olunca göze batıyor.

tanım: sadece türkiye'de olmayan dokunulmazlıktır.
bu kanuna itiraz eden kesim milletvekiline dokunulsun demek istiyor. milletvekili cinayet gibi ağır bir suç işleyince dokunuluyor zaten. ama siyasi suçlar dahil her suçta dokunulsun dersek, "kim dokunacak?" sorusu ortaya çıkıyor. tamam dediğiniz gibi olsun, milletvekilleri her konuşmasından her hareketinden dolayı yargılansın hapse girsin. ama buna osman can'ın başkanlık yapacağı kurul karar versin. ne oldu? uymadı di mi?
boş konuşmadan önce parlamenter demokrasi ne demek, kuvvetler ayrılığı ne demek bunları bir okuyun ondan sonra konuşun yazın. milletvekillerinin özellikle siyasi anlamda dokunulmazlığı demokrasinin en ön koşuludur.
asker hakkında dava açabiliyor hatta içeri atabiliyor savcılarını faal olanı olmayanı tutuklayabiliyorken milletvekilleri her haltı yiyor dokunabilene aşk olsun...

demokrasinin vazgeçilmez unsuru eşitlik ve özgürlüktür. bu nedenle vekiller sadece kürsü dokunulmazlığı ile korunmalıdır.
hala siyasi sebepler ile destek çıkılması utanç vericidir.

şimdi hemen google'a giriyorsunuz sayın milletvekili dokunulmazlığı taraftarları ve azıcık onurluysanız, buraya bekletilen dosyaların sayısını ve mahiyetini yazıyorsunuz.

yazmazsanız insanları manipüle etmek için göz göre göre yalan söyleyen dolandırıcılarsınız. yok yazarsanız, yanlışını kabul etmiş sıradan zeka mahsülleri olacaksınız.

hadi azıcık onurlu bir milletvekili dokunulmazlığı taraftarı varsa, girsin google'a yazsın şu sözlüğe. boylarını poslarını görelim.

kimse yemiyor artık ikinci kalite yalanlarınızı.
google'dan kaynak bularak neredeyse parti kapattırabilecek olan savcıların bulunduğu, ota boka anayasa mahkemesine giden partilerin bulunduğu, bazı konularda destekçisiymiş gibi gözüküp de yarı yolda bırakan partilerin bulunduğu bir ortamda son derece gerekli bir dokunulmazlıktır.

adamlar sizin saçmalıklarınızı müdafa etmekle mi uğraşsın, memleketin asıl dertleriyle mi?
şarlatan hakimlerin olduğu ülkelerde dha sıkı sıkıya uygulanması gereken dkunulmazlıktır.
darbecileri bir bir serbest bıramak için takla atanlar kritik bir oylama öncesi trafik cezası nedeni ile ülkenin geleceği ile oynamasınlar diye konuuş ve tüm dünyada evrensel olan dokunulmazlıktır.
sorulması ereken soru ise şu dur. geçen dönem seçilemeyen 150 vekilden kaçına dokunulmuş ve mahkum olmuştur.
seçilmişlere bu kadar düşman olnalar,
denetlenmeyen ve denetlenemeyen ordu bütçesi hakkında ne düşünmektedir.
ifade vermeyen darbeci askerler hakkında nasıl fikirleri vardır.

sorular cogaltılabilecek bir entrydir.
hırsızlıkla itham edilen kişilerin kendilerini mahkemelerde aklamak yerine tercih ettiği yol.

utanmazlık yapmayın! hırsızlığı savunup da insan yerine konmayı mı bekliyorsunuz ulan ortaçağ idealistlerinin sanal şakşakçıları.

herkes haddini bilecek artık. bu kadar basit.

göz göre göre, hırsızlıkla itham edilen kişilerin yargılanmasına karşı çıkın, bir de demokrasi çığlıkları atın.

utanmazlık böyle bir şey.
Herkesin kaldıracağız vaadiyle iktidara geldiği ama iktidara geldiğinde kaldırmadığı hede.
kaldırılıp kaldırılmaması konusunda yetkili olan tek mercinin anayasa mahkemesi olduğu dokunulmazlıktır.

dip not düşmek istedim, 600 ün üzerinde suç dosyası bu dokunulmazlık sebebiyle askıda durmakta diye duymuştum geçen gün bir tartışmada.. 550 milletvekilinin var olduğunu da söylemeye gerek yoktur tabi ki.
(bkz: dokunulmazlar her yerlerime elledi)
sadece kürsü dokunulmazlığı ve milletvekilliğine ait diğer görevlerle ilgili şiddet/terör destekçisi olmayan fikir beyanlarına ait olmak üzere sınırlandırılacak şekilde kaldırılması gereken dokunulmazlık zırhıdır. lakin üniformalı/sivil tüm devlet memurlarının da görevleri tatrtışma götürmeyecek ifadelerle net olarak tarif edilip sahip oldukları tüm dokunulmazlıklar kaldırılmadıkça milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak siyasetçileri bürokratların şamar oğlanı yapar. ergenekoncular/darbeciler darbe planı bile yapmadan seçimle gelen başbakanın görüşünü beğenmezlerse bir hafta içinde devletin her kurumuna sızdığı aşikar olan taraftarlarının katakullileiyle o suçsuz yere başbakanı içeri tıkar, kendileri de yasal olarak dokunulmaz olduklarından kimse birşey yapamaz.

milletvekili dokunulmazlıkları elbet kaldırılsın ama devlet kademesindeki hiçbir möemur da dokunulmaz kalmasın, millete her an hesap verebileceğinin bilinciyle işini yapsın. bu sağlanmadan sadece milletvekili dokunulmazlığının kalkmasını istemek milletin oyuyla iktidara gelemeyenlerin dokunulmaz bürokrasinin tertipleriyle iktidara gelebilmesinin yolunu açmaktır. kimlerin meydanlarda bunu istediğine bakmak yeterli olacaktır.

ortada mahkeme kararlarını hiçe sayıp ifadeye bile gitmeyen devlet memurları dururuken, yasalara aykırı bir dokunulmazlık fiili olarak uygulanırken milletvekillerinin kanunlarla belirlenmiş dokunulmazlığına laf etmek de ikiyüzlülüktür.
en azından bazı kısımlarının kaldırılması gereken şey.
hırsız olan bunu kaldırmaz.