bugün

ingiliz dekoltesi giymek istemiş fakat 'zorla' giydirilmemiş yazarın dramı.
şu an şam'da, ünlü kasiyun tepesinde bir türk mahallesi kurulmasına yol açmış politikadır. şam'da bir türk mahallesi olduğunu ve bunu da şapka devriminden kaçanların kurduğunu öğrenince ben çok şaşırmıştım şahsen kendim...
despotizm altında bir bez parçasıyla modernliği yakalayacağını sanan bir ex liderin sanısıdır.

aynı despotlukla insanları idam eder, kendi ülkesini topa tutar.

(bkz: atma hamidiye din kardeşiyiz)

(bkz: atma hamidiye din kardeşiyiz/#9126497)
4 yaşında kıza türban taktırıp adına da "özgür irade, dini inancı" demekten daha kötü olmayan davranış..

en azından şapkayı çıkarma özgürlüğün var.

edit: genç yobazlar rahatsız.
ingiliz dekoltesi giymek istemiş fakat giydirilmemiş yazarın dramı.
bildiğimiz atatürk düşmanının zırvası.
derste tarih hocası ile tartışıyorum, ankara üniverstesi. 1. sınıf.1. dönem.
neyse...

hoca yılların hocası ve sıkı kemalistlerden, hani yaşlı emmiler olur ya koltuğunun altına cumhuriyet gaztesi alır yoluna devam eder gider. ama bir hoş muhabbet ki yanaklarını sıkasın gelir. sınıf dolu dolu işte yaz bitmiş artık güz başlamış, yapraklar havada uçuşuyor vs...

bende bir gariban anarşist sınıfta bekliyorum. anarşistiz dedik de dinsiziz demedik canım *. sonra derste işte "atatürk ilke ve inkılapları". hoca da şapka devriminden filan bahsediyor. ne kadar gerekli olduğundan türbanın çağ dışı olduğundan. ulan bana ne oğlum bunlardan. zaten yök'ün beynimize çökmek için koyduğu mal derslerden birkaçı...

neyse hoca atıp tutuyor inkılaplara bağlıyım diye filan, bende dedim ki ne;

ben- ee peki hocam madem bağlısınız bu kadar ne diye şapka giymiyorsunuz?
hoca- çocuklaarr.. bunun cezası günlük 1 tl. giymezsen ödersin
ben- peki hocam ödediniz mi?
hoca- (cevap yok...) neyse konumuza dönelim...

bizim sınıfta muhafazakar kesim yoğundur biraz. bu nedenle de bu gariban mı diyim, artık neden sessiz kaldıklarını anlayamadığım muhafazakar arkadaşlar bir de baktım gözleri benim üzerimde takdir eder gibi bana bakıyorlar. ulan fazla bişey demedim ki? altı üstü ne konuştuğunu hatırlattım hocaya. neyse.

yanımda da bizim arkadaş var cemaat evinde kalır, çocuğa diyorum

"oğlum bak, şu sınıfta toplasanız 30-40 kişi varsınız, din hepimizin dini, ne diye konuşmazsınız anlamam sizi arkadaş!" diye sitem ettim. çocuk da yahu adama laf mı yetiştireceğim de bilmem neyde... dersten kalma korkusu mu vardı bilemem artık. ama ben gönül rahatlığıyla bir özgürlük düşmanını sınıfta rezil ettiğime seviniyorum.

yıl sonu dersten ff ile kaldım. konuşmayanlar geçti...
zorla şapka giydirilen millet; şapka devrimi döneminde kurulan şen şapka'dan aldıkları şapkalar ile 3-4 sene içinde rahmetli vitali hakko'ya vakko'yu kurdurmuştur. şen şapka o dönem sadece istanbul değil anadolu'nun tamamından sipariş almıştır. ve belirtmek isterim ki savaştan çıkmış bir milletin alım gücünün karşısında vitali'nin şapkalarının fiyatı düşünülürse zorla değil "seve seve" kabullenilmiş bir devrim olduğu kabullenilmelidir.

not: ha sen cemaatten el pençe divan beleş mal mülk iş dilenirken bu düşünceler işine yarayacaksa yine düşün ama burdaher konuda araştırmaları olan insanlar olduğunu bilmeni ve işkembeden sallamamanı tavsiye ederim.
saçmalama adlı programımızın bugünki sunucusu entut adlı yazar şakşak şak .
zorlamadan kömür verip şakirt ermekten öte değildir.
yapılan devrimi şapka devrimiyle sınırlı göstermeye çalışan sığ fikirli, zavallı bir sözlük yazarının açtığı başlık. tayyip seven çocuk'la sıhri hısım olması muhtemeldir. hadi göster amcalara kraldan kralcı olduğunu oğlum.
özünde -art niyet gütmeden mevzuya girilmek kaydıyla- tartışılabilecek bir konu olsa da, on entrysinden dokuzunda bir şeyleri yasaklamayı öneren yazarlardan gelince son derece sakil duran bir tespit.
göt altindan atatürk e laf eden bes para etmez zibidi söylemi.
(bkz: hanım koş sözlükte hap dağıtıyorlar galiba)
''Şapka ingiliz adeti da ya sarık ve fes ne adeti ? Türk tarihinde sarık ve fesin yeri varmıdır?'' şeklinde cevap verilmesi gereken klasik cahil sayıklaması...
devrimden beklentiniz nedir anlayamadığımız devrim. genelde kanlı olur devrimler, olmazsa olmazı kandır zaten. yani birilerine şapka takıp zorla sonra adına da devrim demek tamamen devrimdir işte.
1920 lerde savaştan çıkmış bir ülke, yeniden yapılanmaya çalışan bir ülke. her bir yanı dağılmış, insanlar cemaat, tarikat ve ağaların emrinde kıvranırken, onlara hak vermek bunu mecburen zorla yapmak birilerine garip gelebilir. ama bu başlığı yazan kişi, oy kullanma, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğinde, kısacası işlerine gelen devrimlere neden laf söylemez merak ederim. bu ülkede iyi şeyler eğer çıkarlara uymazsa daima eleştrilir. bu düzen değişmedikçe adam olmayız biz.
bu milletin kıçına giymeye donu yokken başına takmaya şapkası olmuş, bunu anlamayan öküz oğlu öküzlerde tutmuş sikini koparmış.
söz konusu önerme atatürk'ün yabancı dil bilmemesi'yle pek çok açıdan aynı sınıfa girer.

(bkz: anladın sen)
bütün dünyanın alay ettiği geri kalmışlığın sembolü hale gelen püsküllü fes giyen ve bir padişahın peşinden koşan ümmet zihniyetli bir halkı, medeni bir ulusa döndürmek için yapılan uygulamadır. şu anda şapka devrimini eleştiren bu zihniyet ikinci mahmut sarık yerine fes getirdiğinde yine iş başındaydı ortalık ayağa kalmıştı vay efendim din elden gidiyor sarık yerine fesmi giyilir diyordu bu zihniyet. büyük atatürk bıraksıydı da hala fesmi taksaydık, o fesi ve sarığı insanların başından çıkartırmak için tabiki zorlanacaktı o dönemi bilmeden burada ahkam kesmek, bok atmak çok kolay.ama işin üzücü yanı ikinci mahmuta karşı çıkan zihniyet 2010 yılında şu bu sözlükte.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
"keşke babanın zikine şapka* giydirseydi de sen olmasaydın" demek istediğim başlık sıçan yazar.
(bkz: iskilipli mehmet atıf hoca)
milleti zorla türbana sokmaktan daha iyidir en azından çağdaşlıktır, rahatlıktır. o salak örtünün yaz sıcağında isilik etmesinden iyidir şapka.
ne kadar apaplaşırsak o kadar müslüman oluruz mantığında giden, beyninde kan yerine arap dölü dolaşan ve kendiniin türk milliyetçisi olduğunu öne süren bir canlının öne sürdüğü iddia.

şapka kanununu yunan ajanı iskilipli'den duymuş olması da pek muhtemel. zorla şapka giydirmek diye birşey yoktur, fes giyme yasağı vardır.
--spoiler--
türkiye bir maymun değildir ve hiç bir milleti de taklit etmeyecektir. türkiye ne amerikanlaşacak, ne de batılılaşacaktır; o sadece özleşecektir.
--spoiler--