bugün

içeriğini kapsamlı bilmek size artı olarak geri dönecek program. önemli kurumlarda oyun harici öylesine bilgisayar bilmeyen çalışanlar var ki insan üzülüyor, isyan edebiliyor. iş var iş beğenmiyorlar genellemesine katılmıyorum. herkesin yapabileceği işe kategorize olarak iş paylaşımı yapabilmek daha verimli olacaktır. ama öylesine gerideyiz ki iş paylaşımı yapabilecek iş alanı bile yok ki görev paylaşımı olsun.
görsel
sınırları olmayan program. programcılık bilginiz varsa yürüyen exceli takla attıra attıra koşturabilirsiniz.

mesela chrome başlat, uludagsozluk.com yazdır, arama kısmına gel, ahoerkam yazdır, getir butonuna tıkla, entry girme alanına geç, "merhaba" yaz, gönder tıkla, sayfayı kapat. gibi bir işlemi bile yaptırabilirsiniz.

herhangi çalışan bir programı kapatmak için bir komut öneriyim, işe yarar bir komuttur;

shell "taskkill /f /IM "görev yöneticisindeki program ismi".exe"
mesela alttaki kod excel'i çat diye kapar.
Shell "TASKKiLL /F /iM excel.exe"
excel biliyorum diyenlerin bile doğru düzgün bir bk bilmediği herkesin kendince birşeyler yaptığı eşsiz program.
vestelde işe girememe nedenim. şöyle ki:

d-excel biliyor musun?
g-biliyorum. (böyle hücreler falan var. tablo oluşturuyorsun:) )
d-pivot tablo oluşturabilir misin?
g-ne tablo??? (o ne ya!!! 40 yıllık olmasa da epey bi uğraşmışlığım vardı excelle ama pivot tablo daha önce hiç duymadım)
tabi vestele giremedik. ondan sonra da vestele savaş açtım. bişiyini almıyorum. siz de almayın.

"pivot tablo"ya gelince "özet tablo" olarak daha yaygın bi ismi varmış. eve döndüğümde 5 dakika bakıp bumuymuş dediğim bi uygulamasıymış excelin. ben o güne kadar formullerle zaten yaptırıyodum onun yaptıklarını. ha tabi o saniyeler içinde yapıyo ben bi yarım saat uğraşıyodum o ayrı. yine de seviyorum seni excel.
microsoft'un bile tam olarak neler yapabildiğini kavrayamadığını düşündüğüm program.
yoksa deli paraya satardı excel'i.
Teknik seçmeli halinde dersini alamadığım için sabahtan beri kahrolduğum canım program. Mühendislerin muhakkak bilip cebine koyması gerekiyor. Daha hangi alanlarda kullanılıyor bilmiyorum zira çok kapsamlı bir program olduğu söyleniyor. Özetle Excel derya denizmiş adeta.

Öğrenmek istediğim 2 office programından biri. Bir diğeri access.
excel için türkçe kaynak arayanlara : http://www.excel.web.tr .
Çok kapsamlı bir programdır.istediğin sürece yapamayacağın işlem yoktur,olamaz.

(bkz: excele tapmak)
şirketlerin olmazsa olmaz ofis programı.

uçsuz bucaksız bir dünya. türkiye genelinde, mevcut uygulamalarının ortalama yüzde 1o u kullanıldığı tahmin ediliyor.
yakın zamanda bulaşık yıkayabilen versiyonu çıkacak olan programdır. ulan bir bilgisayar programı bu kadar kapsamlı ve her şeyi yapabilecek seviyede olabilir mi?
an itibariyle, 510 x 12 ebatlarındaki bir tabloda bulunan hücrelerindeki sayıların sonunda boşluk olduğu için bu hücreleri sayı formatında algılamamakta ısrar eden ve attığım bütün taklalara kayıtsız kalan microsoft hedesi.

(bkz: keşke biraz daha anlayışlı olsan excel)
office 2007 den beri 65536 satır değildir. eskiden hafızası 64kb üzerinden yazıldığı için zaten sike sike 65236 row olmak zorunda idi çünkü 16bitlik herhangi bir değişkenin alabileceği değer sayısı maksimum 65536 adettit

ama office 2007 ile bu değer değişmiş ve şu anda 2010 da da olmak üzere 100.000dir.

her hücreyi bu durumda tek tek doldurursanız da o zaman 4gb ram kullanır. 65536 da ise 2gb kullanıyordu.
programı kapatıyorlardı tam hoş geldin. biraz erken geldin gibi 20 yıllık program nihayetinde.
2000 versiyonunda içinde bir araba yarışı bile bulunduran program. bununla kasılıp çizgi film bile yapılır gibi gelmiştir bana hep. öte yandan ok atıp hedef vurulan bir dart oyunu yapmışlığım var.

yine de excel biliyorum diye piyasaya çıkmam. biliyorum diyene de dönüp bakmam. excel dünya üzerinde tam olarak bilinemeyecek 3-5 şeyden birisidir.

yeni projem de şirketin pazarlama departmanına hangi bayiye nereyi verdiklerini harita üzerinde gösterecek olan bir excel çalışması ki, bunun için microsoft maps le çalışıyorum. bakalım bitince ihtiyacı olana da gönderirim.
güncel Önemli Başlıklar