bugün

entry'ler (1243)

bizim hikaye

Shameless'ın oyuncu yapısını türkiye'ye uyarlamışlar. sevişme falan yok işte genel fakirlik zenginlik hali hikayeleri.

hayat

çoğu zaman yalnızlık, bazen adalet, ara sıra mutluluk ama her zaman keyifli.

başımıza ne gelirse gelsin, ne hissedersek hissedelim; nefes alıyoruz ve o güneş her gün yeniden doğuyor. ve çok iyi biliyorum ki; o güneşin hem doğuşu hem batışı her seferinde bir öncekinden daha da güzel ve eşsiz. güneşin göz alıcı parlaklığının yavaş yavaş insanın işlemesine son 3 yıldır defalarca kez tanık olmuşumdur. her seferinde hayatta ve nefes alıyor olmanın keyfine varmak öylesine mutluluk vermiştir ki; size bunu kelimelere dökerek anlatamam. ne yazık ki; insan gözünün gördüğü güzellikleri ölümsüzleştirecek bir teknoloji henüz üretilmedi.

hayatta parasızlığı da, yokluğu da imkansızlıkları da uzaklığı da çok biliyorum. tüm bu dersleri defalarca kez alttan aldım. bütünlemelerine girdim. yetmedi yüksek lisansını yaptım ama insanoğlu işte. aldığı her derste yine aynı heyecan yine aynı ürkeklik.

hayatla ilgili en iyi bildiğim şey ise; ümitsizliğe kapıldığında güneşin doğuşunu izlemenin vereceği umut, seni içinde bulunduğun durumdan kurtarmasa da içine mutluluk tohumları serpmeye yetecektir. ihtiyacın olan şey tam da aslında budur.

bazen eski bir mektup arkadaşı insanı tüm ait olduğu yerlerden koparıp, eski tanıdık bir bahçeye götürebilir. ve unutma ki; hayattaki en hüzünlü an; mevsimine kapıldığın kişinin bahçesinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır.

saygıyla.

sen gel diyorsun

Cem adrian olaya yeni bir boyut getirmiş. eşsiz sesiyle gerçekten gönüllere bir kez daha taht kurmuştur. sabaha kadar dinlenilesi türküyü daha iyi yorumlayamazlardı.

28 haziran 2016 atatürk havalimanı patlaması

etraf bir anda pis bir duman içinde kalıyor. burnunuzda acı bir barut, yanık kokusu. herkes bağırmaya başlıyor. çığlıklar, ağlamalar, inlemeler... bir yandan kulağınızdaki çınlama devam ederken kendinizi kontrol etmeyi akıl ediyorsunuz. yalnız değilseniz yanınızdakine sarılıyor, onu da bir şekilde kontrol etmeye çalışıyorsunuz. çevrenizdeki insanlar kaçışıyor ama nereye kaçacağınızı dahi bilmiyorsunuz. her yerde kan izleri, taşlar, camlar var... kulağınızdaki çınlamanın yanına bir de siren sesleri ekleniyor. etrafta gördüğünüz insanlar üniformalı olmaya başlıyor. ya eli silahlı özel kuvvetler ya da sağlık ekibi... gözünüzü açtığınızda hastane odasında alıyorsunuz soluğu. oysa ABC123 numaralı uçuşun hazırlıkları devam ediyordu. birilerine bir şeyleri götürmeniz, iletmeniz lazımdı. herkes sevdiğine, evine kavuşsun diye mesai/dinlenme saatlerini görmeden çalıştığınız o koskoca terminal şimdi bir film sahnesinden farksız.

ertesi gün orada bir şey yaşanmamış gibi işine gidenler ise yüreklerindeki burukluğa rağmen gülümsemek zorunda kaldılar. insanları yine bir yerden alıp başka bir yere götürdüler. belki sevdiklerine, belki sevdiklerinden uzağa; kimbilir!

yaşananları defalarca kez okuyan birisi olarak, her terminalden girişimde gözümün önüne getirmeye çalışıyorum. ne kadar da unutkan ne kadar da vurdumduymaz bir millet olmuşuz meğerse.

döndük dolaştık bir şekilde dış hatlara çıktık. olay yerini fark ettiğim anda kanım dondu, tüylerim diken diken oldu. gözlerim doldu ama tuttum. oradaki insanların hiçbiri ölmeyi hak etmeden toprak oldular. hepsi gülümsemeleriyle anıldılar. onlar fotoğraflarında öyle güzel gülümserlerken benim gözyaşı dökmem olmazdı diye geçirdim içimden. çoğu bir uçağın peşinden bakakalan havacılık aşığı insanlardı. öyle olmasa yapamazlardı işlerini. ne mutlu ki olaydan sonra, o halde bile işine giderek, gülümsemeye çalışan insanlarla birlikte çalışıyoruz.

ben her terminalden girişimde hatırlıyorum sizleri. her seferinde sizler için tekrar dua ediyorum. nur içinde yatın güzel insanlar.

vatan bilgisayar

ürün iadelerini kendi puanlarıyla yapan teknoloji tüccarı.

izmir

Bir kez daha veda ediyorum sana. Kucuk parkina kibris sehitlerine kordona konak meydanina karsiyakaya asansore teleferige sabuncubeline konak piere... bir kez daha gidiyorum merhaba diyemeden geldigim onca yola ragmen. Hep seninle kalacak bu sehir, hep seninle.

jeep renegade

sempatik suv. sürüşü de görüntüsü kadar keyifli. ekonomik ve atik. cüssesine bakanı yanıltan performansa sahip. sektörü 2016 yılında dizel otomatik ile sallayacak gibi duruyor. yollarda çok göreceksiniz.

salih keçeci

ilk gördüğümde türkiye'nin avrupa birliği politikasını konuşuyor sandığım gereksiz adam. başkasının hayatını takip etmek ve onu yorumlaması için para alıyor adam.

yüzümü güzel olsun kalbi mi

memesi.

pilot olmak

gündüz ve gecenin birbirinden farklı olmamasıdır. her gün ya pazartesi ya da pazardır. uçtuğunuz gün pazartesi gibi yoğun geçerken uçmadığınız gün pazar gibi keyiflidir. gecenin 3'ünde başka bir pilot arkadaşınızı arayıp bir şeyler içelim mi diyebilmektir. arkadaşlarınız evlenirken sizin dünyanın öbür ucunda olmanızdır. insanlar sabah 9'da kahvaltı yaparken siz öğle yemeğinizi çoktan yemişsinizdir. pilot olmak hayattan offline olmaktır. uçak yerden kesilir kesilmez sizin de hayatla olan bağınız kesilmiştir. ne sevdikleriniz sizden haber alabilir ne de siz sevdiklerinizden. sahip olduğunuz her şeyi feda edebilecekken bile bazen çaresiz olmaktır. her şeye herkese uzak olmanın hiçbir ilacı yok. belki çocuğunuzun doğumunu görememek, belki babanızın cenazesine yetişememektir. bayramlarda yalnız olmak demektir. hep geç gidip erken kalkmaktır. insanların dışarıda yürüyemediği havada, 80 tonluk bir hayvanı sakince yere indirmeniz gerekir. arkadaki 180 kişi aklınızın ucuna dahi gelmez o anda. başbaşa kalırsınız hayatla.

yok mu bu bok yiyenin güzelliği derseniz; masada hep konuşulan kişi olursunuz. herkesin hep yapmayı istediği mesleği yapıyor olmak, insanların size ilgi göstermesine sebep olur. çoğu insanın korktuğu bir aleti kullanıyor olmak -saçma ama- bazen gururlanmanızı sağlar. insanlara durmadan açıklamalar yapmak, onların içini rahatlatmak size de huzur verir. bazılarını sevdiklerinden ayırırsınız ama çoğunlukla kavuşmaları düşünürsünüz. insanları sevdiklerine sağ salim götürme sorumluluğunun getirdiği mutluluk da ayrı keyiflidir. uçaktan inerken yurdum amcası kafasını kokpite sokup "kaptan oğlum elinize sağlık" dedi mi, yüzünüzdeki mutluluk dışarıdan okunur. güzel para kazanır; lüks arabalara biner, lüks yerlerde yemek yersiniz. pilot olduğunuzu bilen esnaf bile saygıyla yaklaşır size. aileniz sizden bahsederken gururla, mutlulukla bahseder; çektikleri tüm hasrete rağmen. güneşin en güzel doğuşunu da siz görürsünüz en güzel batışını da. bulutların aldıkları şekiller hayal dünyanıza ilham verir. elinizin altındaki canavarla hem güçlü hem de çok kırılgansınızdır.

pilot olmak hem özlemek hem özlenmektir. o yüzdendir evden çıkarken vedalaşmamız. her gidiş hayatla oynanan bir kumardır. çoğu zaman elinizde olmayan sebepleri düşünerek görüşürüz dersiniz.

ama pilot olmak iyidir, güzeldir.

unutma

hükümet propagandası yapan belgesel.

bugün gidin esenyurt devlet hastanesinden randevu alın bakalım. en yakın zaman minimum 1 hafta olacak. sonrasında alacağınız röntgen günü 3-4 gün sonrası ve sonuç için de 1 hafta verecekler. kalabalık ve eziyetten bahsetmiyorum bile. yıl 2015.

en basit haliyle sonuç olarak 20 gün içinde işleriniz bitmiş olacak.

belgeseldeki görüntüler 1998'e ait.

eksik sayfalar

kaçırılıp, ölüm oyunları oynatılan bir grup yöneticinin birbirleriyle olan çatışmalarını güzel vurgulamışlar. kapitalizme ve günümüz iş hayatına güzel göndermeler var. oyunculuklar ortalamanın çok üzerinde.

tuvana türkay

baya baya güzel bir ablamız. eksik sayfalarda tanıştık kendisiyle. *

mutlu tuba kaya

açmış gözlerini güzel kız. kalksın ayağa da yine söylesin türkülerini.

ev

anladığım kadarıyla durmadan kanal d'nin yayınladığı yerli film.

yazarların bilgili oldukları konular

sivil havacılık.

bizim eller ne güzel eller

güzel bir van türküsü. van depremi sonrasında aşağıdaki versiyonu söylendi. daha da güzel oldu. tekrar tekrar dinlenesi.

https://www.youtube.com/watch?v=gnJB0z-7a6Y

kayanın dibinde mal mı yayılır

Sözleri;

Kayanın Dibinde Mal mı Yayılır
Döşeğin Üstünde Nar mı Soyulur
Bir Gün Görmeyinen Yar mı Sevilir
Gecesi Gündüzü Bir Olmayınca

Karanfil Ekmişim Gül Ekmemişim
Unutmuş Dibine Su Dökmemişim
Sanki Ben Ayrılık Hiç Çekmemişim
Çekerim Ayrılık Seni Bir Zaman

Her Sabah Her Sabah Uyanamazsın
Sabahın Yeline Dayanamazsın
Sende Dersin Benden Başka Yar Yoktur
Gine Deli Gönül Buldu Bir Tane

muharrem temiz

her yorumuyla yüreklere su serpen aşık.

dostun gül cemali cennettir bana

Kulfakir Ali'nin deyişidir. kulakların pasını, gönüllerin yağını siler atar. Muharrem temiz'den dinlemek gerek.

Dostun gül cemali cennettir bana
Ne çare ayrılık zamanı geldi
istemem ayrılmak senden sultanım

istemem ayrılmak senden sultanım
Gül cemale aşkın ile nalanım
Çıkarma gönlünden dinim imanım

Kul FAKIR’im aşık aşka yanandır
Hak erenler birbirinden kanandır
Dosta doymak olmaz kanan yalandır