bugün

gereksiz kisilermis bunlar, gereksiz insan nasil olunuyorsa artik, insana duyulmasi gereken sayginin olcusune siz karar verin.

misal ben. tum muzik cesitlerini cok severim. rock, rap, techno, trance, popu sevmem ama igrenc. ama rock muziginin alt grubu olan metal muzigini cok cok severim, neredeyse tum cesitlerini severim. cok hosuma giden bir muzik turu. her cesidinde olmasada cogu cesidinde olan farklilik, yer yer hakli isyan beni cezbeden. surekli yeni bir seyler bulmaya ve dinlemeye calisirim. konserlere gitmeye calisirim. ama bir gariplik var bende.

hayati cok seviyorum, hayat cok guzel ve guzellestirmek icin elimden geleni yapiyorum. hayatin berbatligi konusunda bir mottom olmadi. allah allah dedim, boyle metalci olamaz. bir terslik var. ama yine de umudum vardi metalci oldugum hakkinda.

daha yakindan inceledim kendimi. aynaya baktim. allah kahretsin ki bakimliydim, olamazdi bu cunku metalci denen kisi bok surat, sivilceli, irinli bir surat olmaliydi. umutlarim azalmaya baslamisti ama yine de vardi bir isik.

birden aklima her gun dus yaptigim geldi, saclarimi joleliyordum ve bu yuzden her gun dus almam, saclarimi yikamam gerekiyordu. lanet olsun, yavas yavas kaybediyordum. metalci degil miydim yoksa ben? gerci kafa salliyordum ama saclarim kisa ve cok temizdi, kahretsin.

odama dondum o uzuntuyle. baktim parfumlerim vardi dolabimda. olamaz olamaz olamaz, pis kokma imkanim yoktu. bu nasil olabilirdi? son umut elbiselerimi doktum ortaya. hayir lanet olsun tek bir yirtik yoktu, yirtigi birak bir sokuk bile yoktu ve hepsi utuluydu.

bitmistim. yillardir metalci kendimi metalci sanarak buyumustum ama metalci olmanin kosullarini bile bilmiyordum. bunlari bilen insanlarla da beraber olmustum ama kimse bana bu muzigi dinlerken bunlari yapmam gerektigini soylememisti. yikildim ama kalktim tekrar ayaga. dinc olmam lazimdi. artik gercekleri biliyordum ve bunlari anlamama sebep olanlara da sukran doluydum. iyi ki varsiniz.

ama simdi buyuk bir ikilemdeyim. yardimci olun a dostlar. metal muzigini cok seviyorum, ya bu muzigi birakmaliyim, ya da bok havuzuna girmeliyim. bilmiyorum naapim?

sonuc olarak (bkz: on yargi)
içlerinde bulunmuş olduğum gayet elit tabaka ve temiz insanların bulunduğu metal müzik dinleyen topluluktur. bana kalırsa metal dinleyen kesime laf atan kişiler asla onlar gibi olamayacak olan, onlar gibi farklılığı yakalayamayacak, farklı melodileri keşfedemeyecek, arınmadan ve temizlenmeden göçüp gidecek kişiilerdir. bilmeden, o topluluğun içine girmeden ne olduğunu bilemezsiniz. önyargılı yanaşmak çok tehlikelidir bu kişilere, aksi takdirde her ne kadar uysal olsalar da ters tepki verebilirler. metalciler sadece metal müzik olayının yaşandığı an çılgınlaşır. normal hayatta laf atanlardan daha normaldirler.

saygılar.

metalcileri çekemeyenler için edit: şöyle etrafa bakınca mesela konserlerde ya da ne bileyim herhangi bir yerde. o kalabalığı görünce gerçekten siz olmasanız da oluyor. hem de mikroptan arınmış oluyoruz.
özenti olmadığı sürece populer kültürün dayatmalarına karşı koyabilmiş koyun olmayan güdülemeyen kişi.
sanatist muzigi zannedilen aptallar yuzunden ve zevkten anlamayan insanlarin bok attigi muzik tarzi.eger satanist muzigiyse eger pop,rap,tekno muzikleri metal muzikten daha satanisttir.kliplerinde orasini burasini et mamuluymus gibi gosteren bu dunyada sadece ask in oldugunu sanan embesiller dinlemesede olur.
(bkz: turk metal sendikası), (bkz: metal-is sendikası)
eğer metal dinleyenler için kullanılıyorsa çok saçma ve gereksiz bir kelimedir. "metalciyim" değil, "metal müzik dinliyorum" demeliyiz. tabi meslek metalciyse, metal alıp satıyorsa bilemeyeceğim.
metale kalben ve zihnen bağlı olan, sırf 5 dakika daha fazla müzik dinlemek için bakkala gittiğinde civardaki en uzak bakkalı seçen insandır. müzik çalarının pili/şarjı bittiğinde o kısacık yolu çekilmez olarak gören insandır aynı zamanda. sevdiği grubu sahnede izlerken samimi olarak gözyaşı döken insandır. "ben bundan sonra başka bir müzik dinleyemem." düşüncesi tüm benliğinizi sardığı andan itibaren siz de bu gruba dahilsinizdir. bilmiyorum, tarif edemiyorum aslında.
metal dinleyip siyah tişört giyerseniz bu lafı çok sık duyarsanız. yine metal dinleyip renkli tişört giyerseniz hiç bir şey duymazsınız. yani halkın gözündeki metalci boyutunuz giydiğiniz tişörtün koyuluk kıvamıyla alakalıdır.
endüstri meslek liseslerinin metal bölümlerinde okuyan öğrenci grubuna verilen isim
hakkında neden kıllanıldığını anlayamadığım kelime..

metalciyiz, metalcisin, metalciler; "metal dinliyoruz" anlamına gelen bir tanımlama zaten. gereksiz türk metalcisi komplekslerinden birine kurban gitmiş güzel bir kelimedir aslında.

bir de işbu insan grubu metalcamp, graspop ve wacken gibi kutsal mekanlara giderek hacı olmakla yükümlüdürler.
ne olursa olsun saygımın sonsuz olduğu insanlardır. kimin ne dediğine, düşündüğüne bakmayacak kadar özgüvenli ve sağlam kişiliğe sahiptirler. arada korsanları da olmuyor değil ama: (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
gerçek olanları ne dinlediğini veya metalci olduğunu söyleme ihtiyacı hissetmez, sen metalci misin diyenlere hafif bir *hassiktir gülüşüyle bakar ve kafasını geri çevirir.
Metal müzikle haşır neşir olanlara toplumun ve biraz da metal dinleyicilerinin yakıştırdığı sıfat.

Evet ben de 21 yıllık hayatımın 9 yılını sadık bir şekilde metal dinleyerek gerçidim ve hiç bitmeyeceğe benziyor ama o soru hala aklımda, metalci miyim yoksa metal müzik seven bir birey miyim?

Özel bir gün olsun ya da olmasın direk üstüme ya da gömleğimin içine ne giysem diye düşünürken Lamb of God - Ashes of the Wake tişörtü en öncelikli seçimimse, kafamın bozuk olduğu bir anda Coldplay dinlemek yerine Opeth - Damnation albümünü dinliyorsam, kafam hafiften iyi olduğunda aynı ritmik kalığ üzerine bilgisayarla midi eklenmiş gürültüye uyan garip hareketler * yerine oturup Death - Spiritual Healing albümü dinlerken gözlerimi kapatıp heyt be diyorsam, müziğin emek işi olduğunu düşünüyorsam...

Sanırım metalciyim.

Bundan dolayı insanların bana önyargılı yaklaşması, metal müziğe gönül vermiş herkes gibi başta beni de çok yordu ve üzdü. Evet üzdü, biz metalciler de üzülüyoruz. Bir kızdan hoşlandığımda ve onunla harika vakit geçirdikten sonra ona açıldığımda 'olmaz sen metalcisin, bambaşka insanlarız' dediğinde özellikle üzülüyoruz, yeryüzünden insanlar ve metalciler diye iki ayrı medeniyet varmışçasına tutumlarla karşılaşınca. Ama ben kendimi artık daha üstün görüyorum, çünkü hoşuma giden bir şeyi tutkum ve hayatımın merkezi haline getirebilmiş olduğum için. Bize 'ıyk! metalci' diyenlerin hayatlarındaki bir tutkuyu hayatlarının merkezi haline getirememiş oluşuna acıyorum. Bizdeki tutku, amaç değil... Yani bir dizi eylemler serisi sonucunda bir amaca ulaşmak değil derdimiz, seviyoruz, hastasıyız.

(bkz: death)
her siyah giyinen kişinin kendini koyduğu konum metalicidir...o değil bu siyah giyinen metal dinlemeyen malların yaptığı hareketler yüzünden asıl metal dinleyenlere sürekli bok atılmıştır... insanlar otobüste kulaklığından yükselen deathparçaları yüzünden , bunlar kedi kesiyor anarşist bunlar , yakında isyan çıkarır gözüyle bakmatadır...her siyah giyen ve saç uzatan , küpe takan ve eliyle satan işareti yapan metal müzik dinleyen insan değildir... hissetmekle alakalıdır... brothers of metal
Yanlış önermedir, doğrusu "metal müzik dinleyicisi" dir. Ayrıca çok rahatsız edici, egoist vari bir söylemdir. Kelimelere pek takmamak lazım aslında ama insan kendisi rahatsız olmakta. Özellikle lise yıllarında metal müzik dinleyen insanlar arkadaşlarından 'sen metalci misin ?' sorusu ile karşılaşır. Berbat birşey, eğer bi kelimeyi doğallığınızla kendiniz için kurarsanız daha kötü. Çünkü diğer otoriteler, size gereksiz ve özenti, müzikten anlamayan tavırları ile önyargılarıyla yargılaya yargılaya içinizi çürütmeye çalışacaklar.

Ben de sevmem gösterişi ama gelip de 'ne anlıyosun metal müzikten ıyy' diye boş boş konuşan insana da kafa atarım. Anlıyorum ki; dinliyorum. Sen ne zaman otorite oldun, neyin anlamlı neyin anlamsız olduğunu nereden biliyorsun be adam. Sorun şu ki çoğu heavy metal dinleyicisi, dinlediği müziğin isyankar olduğunu bilir. Hatta bazen bokunun çıktığının farkındadır, bi bakarsın bu ne lan ota boka isyan ediyoruz, memnuniyetsiz miyiz lan biz !? Diye sorunsala düşebilir ama bazı diğer müzik otoriteleri en başından beri bunun berbat bir müzik tarzı, gürültü olduğunu savunur. Ulan götüm, bir şeye sinirlendiğin zaman sen kibarca mı karşı gelirsin. Elbette sert olmalı, sözlerin arkasında durması gerekir müziğin çünkü. Önce bunu öğrenmeli ki bu otorite, Elvisi seviyor rock n' roll olduğu için. Öğrenmesi gereken Elvis 'Mavi süet ayakkabılar' diye söz geçerken arkasına ona uygun ritm koyar, Skid Row ise "vahşi gençler" diye bi parça yaptığında arkaya koyabildiği en melodik gürültüyü koyar. Söz ve müziğin birbirini tanımlaması. Bunu öğrenmek için bol bol Sezen Aksu dinlenebilir. Çünkü bu söz ve müziği en iyi harmanlayan sanatçılardan biridir. Öğrenip, sonra yargılayın madem yargılamadan duramıyorsunuz.

Ha bir çok metal müzik türevi sıçılmıştır, ben heavy metal' den bahsediyorum. Çünkü diğer türler hakkında kulak duyumları ve bir kaç makale dışında bilgim yok. Öncelikle Heavy Metal berbat müzik ve berbat yaşam tarzı diyenler, bu tarzı yaşayamadığı için kıskanan bir çok masa başı işçisidir;

Çünkü imkanı olan rock n roll dinleyicisi;
Bu hayatı sömürebildiği kadar sömürür
Yer, içer, sıçar ve temizler. Sonra yine yer, içer, sıçar ve temizler.
Dünya barışı gibi kavramdan öteye gidemeyen bir saçmalığa bile destek verir, o 'vahşi' parçaların kazandığı paraları çocuklara, yaşlılara ve çoğu sosyal kuruluşa bağışlar.
Afrika' ya yardım için küçük ve neredeyse varlığından haberi olmayan ülkelerde bile konser verir.
Bir heavy metal devi Türkiye' de kolay kolay bi yardımda bulunmaz. Çünkü bizim süper müzik dinleyicilerimiz bu vahşi melodiyi gürültü olarak nitelendirir. Buldukları her köşeye yazarlar.
Çoğu Heavy Metal dinleyicisi uzun saçlı, küpeli, dövmeli falandır. Özenti diye nitelendirilir, çünkü böyle nitelendirenler ne saçını uzatmaya* ne de dövme yaptırmaya götleri yemez.
Vahşi' liği satanizm ile, ırkçılık ile falan karıştırır bu otoriteler. Siktirip gidebilirler.
Arada ki fark parası ve imkanı çok olmayan bir rock n roll tutkunu ve buna gürültü olarak bakan müzik otoritesi köşe yazarını ele alalım.
ikisinin de imkanı yok, biri elindeki herşeyi kullanıp bu hayatı sömürmeye, alabildiği tüm zevki almaya, yanlışları fark ettiği zaman dünyaya haykırmaya çalışır.
Diğeri ise köşesinden bunları eleştirip köşesini sabitler, para kazanmaya çalışır.
Hangisinin yaşam tarzı zavallı size kalmış.

Kısaca hiç bi metal müzik dinleyicisi bu kelimeyi kullanmamalı bence, hem rahatsız edici hoş olmayan bir kelime hem de yüce müzik dinleyicileri tarafından topa tutulma sebebi.