bugün

93 veya öncesi yıllarda doğmuş nesildir. çok iyi hatırlıyorum bizde bir tane vardı sonra şu yeni nesil bilindik makinalardan almıştı annemler. bizim merdaneliyi de 2 kat üstümüzdeki aileye vermişlerdi durumları yok diye. o zamanlar 6 yaşındaydım.
ayni zamanda merdanede el sıkıştırma durumuyla karşı karşıya kalmış nesildir. ıslak çamaşırları sıkarken kas yapan nesildir.
Merdanesine anneannemin bileğini kaptırıp kırması haricinde beynimde yer işgal etmemiş makine.

Galiba tek üreticisi arçelik idi. Ambleminin falan gümüş rengi bir şeyler olduğu zamanlardan.
hatırlamıyorum.
nihaaaaaaaaaaaaaaaaa çok gencim demek ki.*
Klişenize boşalayım emi.
usta ben gördüm, hatırlıyorum, hatta elimi arasına sokmayı bile düşünüyordum. Ee ne oldu, şimdi daha iyi mi hissetmeliyim.
makinenin merdanesi favori oyun aracı olmuş nesildir..

genelde çokomel folyosu düzleştirmeye çalışır bazen oyun hamuru, cam macunu falan geçirmeye çalışır temizleyemeyince dayak yerdi bu salaklar..

edit:
o değilde neden dayaksız hatıram yok lan benim?.. 80 sonu 90 başı efsane nesil başlıklarına konu olan bilumum ıvır zıvıra dair hatırladığım ne varsa mutlaka dayakla son buluyor.

edit2:
şimdi hatırladım bak, annemi elektrik çarpmıştı bu makinede. ehehe oh olsun..
cocuktum o zamanlar. elimi kaptırdığım dogrudur. içi çok köpüklü oluyodu süperdi.
merdaneli makinamızın gidişini ve yerine otomatik makinamızın gelişini lazımlıkta sıçarken izleyerek dahil olduğum nesil.
2000'li yıllar hatırlamaz, ama ben hatırlıyorum yaşlandımmı ne.
elimi içerisine sokup çarpıldığım makinedir. Bunun birde ayran yapanları vardı.
(bkz: hayal meyal)
Merdaneli çamaşır makinesini ilk kez 2000 yılında görmüştüm. Annemin dayısı atmaya kıyamamış mısır deposuna bırakmış. Ben de ne olduğunu anlayamadım tabi. Sonra da hortum falan görünce mısır unu bu cihazda yapılır diye düşünmüştüm.
benim de bulunduğum nesildir. babannemlerde vardı, balkonda dururdu.
En gençleri 20'li yaşların sonuna çoktan varmıştır. Aksi mümkün ise otomatiğiyle çok geç tanışılmıştır.
90 lı yıllarda çocuk olan nesildir.