bugün

2. dünya savaşı konulu ve Sovyet, Alman ve Müttefik campaign'leri bulunan bilgisayar oyunu. oyun içi videoların grafikleri yeterli olmasa da atmosfere bakılırsa 2. dünya savaşı temalı strateji oyunlarında klasik olacak gibi gözüküyor.

call of duty, medal of honor ve company of heroes gibi oyunlarda amerikan propagandasının açıkça yapılarak savaştaki taraflardan biri olan sovyetler birliği'ne çok küçük yer verilmesinin aksine bu oyunda sovyetler birliği'nin ayrıntılı şekilde yer alması kanımca oyunun en büyük artısı. bunun yanında çevreyle etkileşimde pencerelerin kırılması gibi küçük ayrıntılar büyük oranda gerçekçilik katmış. oyunun en büyük eksisi ise grafiklerin yetersizliği gibi gözküyor. ama atmosfer ve gerçekçilik bu eksiği fazlasıyla kapatıyor.

grafikleri çok da önemsemeyen eski strateji severler için bir baş yapıt olabilecek bir oyun.

ayrıntı için: http://www.1cpublishing.eu/game/men-of-war/overview
strateji sevenler için beklentileri karşılayan oyun.
şöyle ki,
nette gördüğümde 'hımm bu gözümden kaçmış demek' diyerek pcye yüklediğim ve yükleme ekranı sırasında -iftara kadar biter ne var ki bunda, coh ve total war oynayan bünye için bu oyun fiyaskodur- diyerek kendime motive vermiştim. daha doğrusu oyunu küçümsemiştim. evet coh ve total war daki grafikler tam anlamıyla yok ama yapay zeka öyle bir koyulmuş ki neresi yapay lan bunun diyesi geliyor insanın. sovyet bölümünde tank ile alman kamyonları patlatmaya çalışıyoruz fakat almanlar her restart'a yerlerini değiştirdikleri ve pusu(bir tekrarda evin içinde başka bir tekrarda çalı arkasında başka bir tekrarda köprü altında) kurdukları için bir türlü geçilmiyor. velhasıl hard'da gülerek başlanılan ve easy'de bile bitirilmeyen bir oyun.
gameranger üzerinden online oynanabilen harika oyun.
şimdiye kadar başında oturup en çok zaman öldürdüğüm oyundur. gameranger programı ile multiplayer oynanmaktadır.
en güçlü ülkenin almanya olduğu söylenir. ancak kimse bu oyunda tiger ile t34 tankını kıyaslayamaz. red tide, vietnam, condemned heroes, assault squad adlı devam oyunları vardır. oyunda sanılanın aksine tanklardan çok piyadeler ve topçular kullanılmakta. ve oyun size oldukça doyum hissi verir. bir kez yaptığınız görevi tekrar tekrar da yapabilirsiniz. gamerangerda bu oyunu başka türk dostlarımla birlikte almanya olarak abd ordusunu parçalamak ise paha biçilemez.
zamanında inanılmaz uzun uğraşlar sonucu bitirebildiğim*, şimdi ise "nasıl bitirdim lan ben bunu" diye kendi kendime sormamı sağlayan oyun. age of'tan farkı çok belli kurallara bağlı olarak oynanması. imkanları da çok kısıtlı. call of'tan farkı ise tamamen strateji oyunu olması. yani beceriye çok az ihtiyaç var. çok kafa yormak lazım. ama zaman öldürmek istiyorsanız en ideal oyun budur kesinlikle.
bir de oyun tamamen gerçek üzerine kurgulanmış. yani biz oyunda yapamıyoruz. gerçekte nasıl yapıldı kim bilir bunlar. vay amuğaoyim.
neyse. yaşasın devrim ve sosyalizm * *
iğrenç bir oyun tam bir zaman kaybı.
heroicte
(img:#1) heroicte sadece yeteneklerini geliştiren ve test eden bir simulasyon .