bugün

empirist filozofların isimlerinden sonra , şimdi de anarşist abimiz Michail Bakunin arz-ı endam etti . tek takılmayı seviyormuş , eeee anarşist ya abimiz.

anlayamadığım tabanını bu kadar yaydıkları diziyi nasıl bir yere bağlayacakları. basbayağı insanlık tarihi be anlattıkları.

mesela uçağın düşüşü , insanlığın kutsal kitaplardaki yeryüzü serüvenini anımsatıyor sanki.

ilk ada günleri , avcı toplayıcı dönemlerini ; sonrasında Sun Kwon bahçe yapmaya uğraşıyor medeniyetleşme göstergeleri yani. ehhh keşfettikçe de bir takım karanlıkta kalan şeyler aydınlanıyor : yaşam ve sorgulama.

önce mucize gibi gelen olgular bir süre sonra emprist bilgi haline dönüyor . john locke karakteri ilginç , ingiliz empirizm'inin temel taşının ismi seçilmiş.
ayrıca desmond davide hume da yine emprist geleneğin önemli bir filozofundan esinlenilmiş.

ama işte sezon3 bölüm11 itibariyle olaya anarşizm'i de eklemiş bulunuyorlar.

bakalım neler olacak?
--spoiler--
sayid gibi bir adamın ellerini bağladığı kişinin çabucak kurtulması, yakın mesafeden isabet eden kurşunun yarattığı minik yara, dharma'nın güvenliği için satranç oyununu kazanmayı şart koşması, sayid'in paris'in ünlü restoranlarında çalışıp dizide fransızca konuşamaması gibi(sanırım sayid bunu bilerek yapıyor) tuhaflıkları saymazsak aksiyonu bol bir bölümdü 3x11. ulan dizide neler oldu bunlara mı takıyorsun denebilir..ama duramiyor insan.

herkes locke'a kızıyor ama dizi'nin ilerleyişinde locke'nin etkisi çok büyüktür. çocukların -anne bu ne deyip her gördüklerini kurcalaması gibi olayları sorgulamayıp araştırmasa diğerlerinin yapacağı fazla birşey yok. en son çiftlik de onun sayesinde bulunmuştur zaten.

--spoiler--
--spoiler--
3*11 de Sayid hikayesi izledik ayrıca yeni bir üs bulduk: Haberleşme üssü olan Flame (Kıvılcım).
Locke baya bir angutlaştı, üssü patlattı manyak merakı yüzünden. Adadakiler de hiçbir şey olmamış gibi masa tenisi falan oynuyorlar. Sawyer abimiz yine feci tespitler yaptı, ortalığa gereken ayarları verdi.
Sayid in hikayesinde ise sorgulamacı geçmişinde yaptığı bir zalimliğin sonuçlarını izledik, son sahneler oldukça başarılı idi, özellikle kedi hikayesi.
Diğerleri ve Jack hakkında bir havadis yok.
--spoiler--
--spoiler--
michail bakunin'in dharma oluşumuyla irtibatı bir gazete ilanıyla gerçekleşiyor.
"dünyayı kurtarmak ister misiniz?" ilanını görüp heveslenen bakunin böylece oluşumla tanışmış oluyor.( en azından şimdilik böyle olduğunu biliyoruz.)

bu ilan bana ishmael adlı romanı hatırlattı. orada da şu şekilde bir ilan vardı:

"öğretmen öğrenciler arıyor. dünyayı kurtarmak için ciddi ve içten istek duyanlar. bizzat başvurun".

ve sonra tekrar o romanın içeriğini düşündüğümde birebir olmasa da bir örtüşme gördüm. daniel quinn o başdöndürücü romanında insanlik tarihini irdelediği gibi , antropolojik de bir yaklaşım sunmaktadır. bir zihin ve ruh macerası olarak işleniyor konular.

işin ilginç yanı bu kitabın türkçe'de dharma yayınları tarafından yayımlanmış olması.
bilindiği gibi dharma saskritçe bir kelimedir ve "evrensel düzeni oluşturan kanunlar" gibi bir anlamı vardır . ki dizinin de temel felsefesidir şüphesiz.
--spoiler--

sonuç:
1. bakunin'in -dolayısıyla anarşizmin- dharma ile ilintisi şimdilik meçhul. yüzeysel bir bağlantıysa da kendi sorunları. dile kolay bakunin'den bahsediyoruz.

2.ishmael romanından ne kertede esinlendikleri de öyle. gerçi bir çok film de örnek gösterilebilir bu esinlenmeye...

3. pinpon masasını öyle kolayca bulmalarına da bir açıklama hazırlasalar iyi olur. yoksa bütün entelektüel yorumlarımı silerim ha. gerçi küre filmindeki gibi bir durum da olabilir.
hurley olum , bunlar senin zihninin ürünü olmasın?

4. dizi manyağı olanlara gülen zavallı nefti de tükürdüğünü yalamıştır ya , bence dizinin en büyük etkisi budur.
pinpon masasının patlayan ambardan * gelmiş olabileceğinin belirtildiği dizi.
1. ve 2. sezonunu durmaksızın heyecanla seğredebileceğiniz fakat 3.sezondan aynı keyfi almayacağınız,sawyer karakteriyle josh hollowayi görmek icin segretmeyi surdureceğiniz,bağımlılık yaratan digiturk dizisi.
3x11 ;

--spoiler--

herseyi geçtim de masa tenisi macına geçmeden once bir ara jin le karısı konusmaya baslıyorlar.jin'in üzerinde on numara ütülenmis mor renkte t-shirt'ü resmen parlıyor. walla yeter ama ya...
--spoiler--
--spoiler--

bir inek eksikti.

--spoiler--
(bkz: lost un ogrettikleri)
3x11'in özeti aşağıda. lock söylüyor nihavend makamında.

--spoiler--

bedava dinamit olsun gelsin kıçımda patlasın.

--spoiler--
3. sezonunun 12. bölümü par avion, yeni karşımıza çıkan caph tarafından hdtv'den riplenmiştir. rip, dünya çevresinde hızla dolanmaktadır.

not: bölümün claire merkezli olacağı biliniyor.
kurgusuyla şaşkınlık yaratmış,konusunun nereye bağlanacağı ve ne kadar süreceği belli olmayan yitik dizi... * * *
--spoiler--
jack ile yaşlı others elamanının çocuklar gibi şen şakrak oynayışını gösterip bitirerek oha artık dedirtmiş dizidir. meğer jack bir kaç günde others ahalisiyle kanka olmuş.
ayrıca jack in babasının uzun zaman önce avustralya'da da şube açtığını öğrendik
--spoiler--
bulasanin kurtulamadigi bela dizidir. bir gecede 12 bolum izleyerek o gunumu pic etmisligim vardir mesela benim. surekli kafalarda soru isaretleri vardir. mesela hala sunu dusunmekteyim ki; abi ormanda kutup ayisinin ne isi var?
3x12 ile uzun zaman sonra dişe dokunur bir bölüm ile karşımıza çıkmış dizidir.

--spoiler--
meğer bizim hanım hanımcık sandığımız claire kızımız gençliğinde pek bi asi gotik birşeymiş.jack le kardeş olduklarından emin olmuş olduk artık.ama kızın babasının adını bile bilmediğini düşünürsek bunun farkına varmaları pek mümkün gibi değil -gerçi pek gerekli de değil-.
locke denen şerefsize sayid in bildiği tüm işkenceleri yapması için bi nedenimiz daha olmuş oldu.bu adam böle kafasına göre iş yapmaktan vazgeçmediği sürece o tayfanın beklememek lazım.jack in de artık others la kanka olduğunu gözlerimizle görmüş olduk.millet onun için kalksın o kadar tehlikelerle dolu yol tepsin, bizimki şişko amcayla ragbi oynasın.olcak iş değil.ayrıca tüm ada elemanları giderek daha fit ve kaslı vücutlara sahip olurken sayid iyi göbek yapmış, gözümüzden kaçmadı.
--spoiler--
KATE TRAVMIŞ DiYiP YÜZÜNÜN iFADESiNE ÇOK GÜLMEME NEDEN OLAN HAYRAN OLUNASI DiZi.
3*12 ile yine nefes kesmiş dizidir. 3. sezonda 3*8 ve 3*11 ile biraz olsun bizleri heveslendiren pek değerli yapımcılarımız, 3*12 ile adeta tavan yapmışlar ve bizi hayretler içinde koyup 13. bölümü beklemeye sevk etmişlerdir.

--spoiler--

efendim, 3*12'de neler öğrendik?

- jack ve claire üvey kardeşler sanırsam, bu birr

- claire kızımız zamanında pek bir gotik, piercingci bir kızımızmış, bu ikii

- yine aynı claire, annesinin ölümüne -ya da makinelere bağlı kalmasına- yol açan trafik kazasından hemen öncesinde validesine ondan nefret ettiğini ve ölmesini istediğini söylemiş ve bundan dolayı da vicdan azabı ile cayır cayır yanmaktadır, bu üçççç

- the others, kışlalarının etrafına süpersonik koruma kalkanları koyarak teknoloji oalyını abartmıştır, bu dörrrtt

- desmond abimiz, bitmek bilmez bir eforla charlie'nin götü kurtamaya çalışarak adeta başında haresi eksik bir melek olduğunu kanıtlamıştır, bu beeşş

- ve son olarak, en büyük bomba; bakunin ile john locke geçmişten tanışıyorlar büyük bir ihtimalle. çünkü, bakunin john'u tanımlarken şu cümleyi kullandı: "john locke that i know was par.." muhtemelen bu cümle "paralyzed" kelimesi ile bitecekti, yani felçli. e bunu bildiğine göre bir tanışıklıkları var. ve hatta, büyük ihtimalle, john locke bakunin'i de o yüzden itti koruma kalkanının ortasına. eski bir hesap var gibi. bu da altııı..

gördüğümüz gibi, pek bir enformasyon dolu, heyecan kasırgası şeklinde geçmiş bir bölümdür 3*12. darısı bundan sonraki bölümlerin başına diyeceğim ama muhtemelen bundan sonra 2-3 bölüm yavan geçer.

bekleyip görücez.
--spoiler--
--spoiler--
ada sakinlerini tutmayı bırakıp, gönlüm others'ın yanında atmaya başlamıştır. baksanıza ne de güzel eğleniyolar öyle rugby falan jack'le ortam yapmışlar da... bırakın kaçmayı adadan yaa, boş işler bu işler. bakın zaten dünkü b.k jack de artık bu düşünceden kaçamamıştur. muhtemelen de jack önümüzdeki bölümde; "sikerim yaa yeter ulan" diyip, tom, ben ve juliet'le birlikte okey oynayacaktır. tabi kate gelip de dağıtmaz mı o masayı o da ayrı konu.
--spoiler--
--spoiler--
Desmond abimiz yine kurtardı hobbiti. Claire ile Jack de kardeş çıktı, Gülcan ile Emrah gibi * Locke yine yapacağını yaptı ve Mikhael Bakunin i imha etti, çok da güzel etti sonuçta birisi üzerinde denenmek zorundaydı olay.
Ve tayfa diğerlerinin köye ulaştı, sonu çok güzeldi özellikle. Others ile cilveleşen bir Jack *, Kate in bakışlar anlatıyordu olayı.

Buradan Desmond a mesaj yollamak istiyorum: Yeter be "kardeşim" kurtarma şu hobbiti!
--spoiler--
spoiler...spoiler...spoiler...

olaya entelektüel boyut katmaya devam:

sondan başa:
sawyer , hayatın kaynağını pek bir merakla okuduğu ayn rand romanıyla Howard Roark olmaya doğru gidiyor. evet evet adanın bu uçarı , zevk düşkünü , karizma insan evladı filozof olacak yakında.
(bkz: the fountainhead)

anarşist bakunin abimiz de bir empirist amcanın elinde , tıpkı "doğuştan bilgi yoktur , denemeliyim bakalım ölecek mi?" mantığıyla ölmüştür.
john lock gizemli halini bakunin'i öldürmekle iyice pekiştirmiştir kanımca. evet evet siyahi yağız bebeye(walt), sahilde damayı anlatırken verdiği sır da bunun bir parçası olarak açımlanacak ilerki bölümlerde.

veeeeeee charli'nin yusuf yusuf durumlarına devam. ulan desmond çocukta yaşam enerjisi bırakmadın be. ada lock amcayı iyileştirdi , yaşlı şirin teyzeyi iyileştirdi , bi bu çocuğu mu kaçınılmaz yazgısından kurtaramayacak , nereye kadar desmond nereye kadar.
hem ölmeyecek kanımca charli.

son olarak listeden bahsedeyim bari:

bakunin abinin ölmeden önce yüz fırça darbesiydi bu sözler. listeden bahsetti.
listede olmayan defolu kişiliklerin özellikleri de yeterli olmamaları , öfkeli olmaları , güçsüz ve korkak olmalarıymış. eğer senaristlerin bir oyunu değilse john lock'un bu oluşumla çok yakından irtibatı olduğunu düşünüyorum. ve unutmayın bakunin'in yaşadığı yer de bu amca sayesinde havaya uçtu , çantasında c4 bulundu ve bakunin'i de sır vereceği korkusuyla öldürdü.(diyorum ben). hoş bakunin öldürülmek için baya bi uğraştı zaten. ki öğrendik ki ben , yani henry gale lider değilmiş. daha mükemmel birisi varmış.( e belliydi zaten)

o değil de ayn rand demişken sinan çetin'in de şööööle kulaklarını çınlatayım.

spoiler...spoiler...spoiler
--spoiler--
3x12 ile gene hayal kırıklığıdır efendim. adamlar iyice oynamaya başladılar izleyiciyle. her bölümde locke a bir yerleri patlatıp olayı kurtarmaya çalışıyorlar ama nereye kadar. bu sefer de bakunin'i öldürdü locke. acaip tehlike arzediyor, zira dizide öldürecek düşman ya da patlatıcak mekan kalmadığı zaman sıra kate e, jack e, sawyer a, sayid e gelir alimallah. uyarıyorum burdan yazarları. önünü alın bu adamın!
--spoiler--
uzun zamandır beklenen cevabı almış olduk 3x12'de. claire, jack'in kardeşi.
şimdi bu ada işi hayal, rüya vb. gibi bi'şey de olayın aslı ne? Adadakiler Rehabilite merkezi gibi bir yerdeler mi acaba gerçekte? Rehabilitasyon sırasında kendilerini cezalandırmaları mı tüm bu korkularının nedeni? Çünkü hepsinin bir vicdan azabı var neredeyse.. Adada çeşitli acılar çekerek, vicdanlarını mı rahatlatıyorlar? (Bay Eko'yu öldüren siyah dumanın da onun vicdanı olduğunu düşünüyorum mesela..)
oyun Ya da bir rüya mı bu? (zaten 3x12 final sahnesinde büyük bir ipucu var*)
kesin cevap, çok uzaklarda gibi..
--spoiler--

birkaç siteden baktım bulamadım. belki elinde bölümleri olan biri yardımcı olabilir bana. ana lucia ve jack in babasının olduğu bölümde, jackin babası bir eve gidiyor orda tartışıyor vs. bu kişi claire in annesi veya teyzesi olabilir mi? birisi allah rızası için baksın şuna çatlayacağım yoksa...

edit: teyzesiymiş.

--spoiler--
senaristler inanılmaz oynuyor bizle. daha nereye kadar gider bilmiyorum ama sanırım sezon 5 den sonra biticek dizi. daha çok var yani olayların netleşmesine.
ingilizce-türkçe forumlarda hakkında teoriler üretilen dizi. dedim ki madem herkes üretiyor ben niye üretmeyeyim?

- çok az spoiler -

sayid'in koltuk altı teorisi

sayid denen ve naveen andrews isimli arkadaşımızın oynadığı karakterin koltuk altları ile ilgili teoridir. ilgili teorime göre söz konusu koltuk altları çok pis kokmaktadır. ekrandan öyle durmaktadır. ayrıca 3. sezonun ikinci ya da üçüncü bölümünde jin ile sun, sayid kollarını kaldırdığında yüzlerini ekşittiler.

ikinci sezonda piyasaya çıkan elemanlar cenabet teorisi

ikinci sezonda ortaya çıkan ana lucia, mr. eko gibi uçağın kuyruk kısmında olan kafiledekiler ya others tarafından kaçırılmış ya da ölmüştür. bir tek rose'un kocası sağlam kalmıştır ama o da piyasada gözükmeyen ezik bir ada elemanı olmaktan öteye geçememiştir.

- çok az spoiler -

neyse hevesimi aldım en azından. benim de bir teorim olmuş oldu.