bugün

deneyimci filozof.
(bkz: tabula rasa)
1632'de doğumlu ingiliz filozof, deneycilik felsefesinin* önemli düşünürlerindendir.
lost dizisinde terry o'quinn tarafından canlandırılan, adadaki yaşamın sürmesi ve gizemin çözülmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu düşündüğüm* karakter.
ingilterenin din ve mezhep savaşlarını kanlı bir şekilde yaşadığı 1600lı yılların ikinci yarısında yaşayan ve farklı inanç ve kanaatlerin korunması gerektiğini ifade etmiş liberalizm kurucusu da sayılabilecek filozoftur.

(bkz: hoşgörü üzerine bir mektup)
(bkz: hükümet üstüne iki deneme)
john locke'a göre
-kaynakların ve zenginliğin eşit olarak dağıtıldıgı fırsat eşitliği kavramı
-doğal gereksinimi karşılayacak temel gereksinimlerin rasyonel yollarla karşılanması
-bireyin temel alınıp özgürleştirilmesi
-özel mülkiyete önem verilmesi

liberalizmin dört temel kuramıdır

(#286573)
"insanın bu dünyadaki bilgisi kendi deneyimlerini aşamaz" önermesinin savunucusu, deneycilik akımının kurucusu olarak kabul edilen düşünür.
lost dizisinin karakterlerinden. sto lavorando ile bana en azından birşeyler katmıştır kendisi.
anayasal meşruti monarşi'yi kuran, liberal bir toplumsal sözleşmeyi savunan kişi.
--spoiler--
'lost' isimli dizideki en dönek heriftir. inandığı şeyden 2 günde vazgeçmektedir. inanşsızlığı yüzünden düğmeye basmaktan vazgeçmiş, süre dolunca da havaya uçmuştur. yine de ölmemiştir. havaya uçup götü yere çarpınca aklı başına gelmiştir. artık inanmaktadır.
--spoiler--
iyi ki bu dünyaya gelmiş dediğimiz büyük insan.
lost dizisinde adanin anasini aglatan kel adam.
--spoiler içerebilir--
bakhunin i de öldürdükten sonra yakında jack i vurmasını, adadan yolladıkları kuşu sapanla avlamasını hatta onu yapamasa bile yardıma gelecek insanları öldürüp gemilerini havaya uçurmasını bekliyorum.
--spoiler içerebilir--
jack'e onların bizim söylediklerimizi yapmalarını gerektiren şey ne, bizim onları yöneteceğimize, ne yapacaklarını belirleyeceğimize kim karar verdi diyerek ayar veren lost karakteri.
david hume ile beraber empirizmin en önemli isimlerindendir. akılda kalması için bizim mal felsefe hocası lokum diye ezberletirdi onu hatırladım görünce.
1632 - 1704 yılları arasında yaşamış, oxford üniversitesinde öğretim üyeliği üstlenmiş, babasıyla aynı ad ve soyadı taşıyan, empirizm akımının en önemli ismi, ingiliz filozof.
destroyer allahıma.. sürekli patlatıyor durduramıyoruz..
"aslında herşey bizim kafamızda var sadece bunları hatılamamız gerekir" diyen sokrates ve tayfasına başkaldırarak "yok canım olur mu öyle şey, doğduğumuzda biz boş bir levha gibiyizdir. herşeyi sonradan deneyerek öğreniriz" diyen tayfanın başı.bu akıma da * denilmiştir
bakunin'in katili.
lost'tan bir tipleme. cins cins hareketler yapıyor. yakıyor, yıkıyor. canı sıkılıyordu eskıden.domuz avlıyordu. bir ara tribe soktu ıyıden ıyıye. adam alaaddının cını gıbı mubarek. ınanıyorum, yapacagım falan. ustune yapıyor da. manyak mıdır nedır?
terry o quinn mi seslendiriyor bilmiyorum. artık kım yapıyorsa dublajını caycı huseyın yanında etkıleyıcılık olarak slazenger kadar kışkırtamıyor.
' anlayış gücünde bulunan hiçbir şey oktur ki, duyularda bulunmamış olsun ' diyerek, bilgi kuramını açıkça ortaya koyan ingiliz filozof.
"sivil toplumda devlet" adli bir kitabi bulunur; hocamiz cevirdi diye adam John Locke'u da derse dahil etti ve kitabini aldirdiydi*.. Liberalizmin temellerini atan, daha sonra ekonomik modeli icin Adam Smith'e esin kaynagi olan onemli bir zat
lost dizisinde hayatından gayet memnun görünen, elinden her iş gelen tuhaf bir amca.
kamu hukuku dersi finallerinde hakkında karşılaştırmalı soruların uçustuğu şahıs.
en güzel sorular, ekürisi hobbes la gelen sorulardır.
"mulkiyetin olmadigi yerde insanlara gelecek zararlar da bulunmaz" teoremini ortaya atan ingiliz düsünür.
ulus patlamasında parmağı olduğunu düşündüğüm, patlatmadan duramayan ilginç karakter. derin adam ama.
vurucu cümlelerini, lazım olur diye bir tarafa yazmak lazım aslında. *
lost'taki macgyver tiplemesi...