bugün

bazı liselerde liseliler ve öğretmenler için sigara içme alanları vardı okul bahçesinde sigara içme yasağı bu kadar katı değilken.

tuvalet de sigara içenlerin işine gelmediğini düşüyorum bu sağlanan imkanın.
çünkü bir liselinin artistliğine aykırı bu alanlar.
eziyetli iştir. ben lisede içmez idim, şimdi baca gibi tütüyorum ama düşünüyorumda lisede içiyo olsaydım cidden zorlanırdım, yakalanırdım, rezil olurdum. allah sabır versin mecbur olanlara.
lisedeyken bi çocuk vardı sigara istemekten başka bi geyik çevirmezdi. elemanın hayatındaki tek ekşın tuvalette sigara içmekti. diyaloglarda hep şu şekilde gelişti;

- hacı naber sigara var mı ?
+ kanka kullanmıyorum yok valla

- hacı naber ya sigara var mı ?
+ lan olum kaç kere dedik yok diye her gördüğünde soruyon biliyosun olmadığını.

- hacı sigara var mı ?
+ yok amk akşam evde iç ne ekşın arıyon okulun tuvaletinde.

-hacı ?
+ sigi git

ulan bide işe bak herifle aynı üniversiteyi kazandık ama verilmiş sadakam varmış ki sigarasını alıyodu takılıyodu okulun bahçesinde.
zevklidir. ama yasak olan şeyleri yapmanın verdiği zevktir sigaraya ait falan değildir bu zevk.
Bazı şeyleri pratiğe dökme ve araştırma yapma alışkanlığı kazandırır (evet bardağın dolu tarafına bakıyorum). Mesela bir arama olduğunda o an sınıfta oturduğum yere göre sigara paketini nereye koymam gerektiği konusunda uzun uzun araştırmalar yürütmüştüm, sonunda 4-5 ayrı alternatif oluşturmuştum. Öğretmenler ne zaman bahçede gezer, ne zaman çay içmeye kantine çekilir bunların zamanı mıh gibi aklıma çakmıştım. Tuvaletler'de dışarıya dumanı en az nasıl verebilirim diye düşündükten sonra, aslında tuvalette içmenin, basketbol sahasının arkasındaki ağaçların orada içmekten daha tehlikeli olduğunu farkettim. Çorabın arasına konan sigaranın daima farkedileceğini ve winston soft un winston box a göre daha az farkedilir olması sebebiyle, en ekonomik, en ergonomik sigaranın winston soft olduğunu öğrendim. çok şey öğrendim de, şimdi ciğerlerim zikilmiş durumda afedersin. içmeyin olm.
sigarayı çok hızlı içme alışkanlığına neden olan. sonraki hayatınızda manyak gibi sigarayı sömürmenizi sağlayacaktır. bir tenefüste bir sigarayı bitirmek kolay değil tabi. ister istemez alışkanlık yapar.
(bkz: daha külü düşmeden sigaranın bitmesi)
lise son sınıfa gelince artık sigaranın tam anlamıyla bağımlısı olmuş ve gözünüzü hiç bir şey korkutamaz olmuştur. öyle ki eskiden tuvalette, okulun mescidinde sigara içerken artık teneffüslerde sınıfın içinde içmeye başlamışınızdır. en arka sıranın hemen yanında havalandırma deliği vardır. mucit bir arkadaşın fikri ile bu kapak kırılır ve sigara teneffüslerde o havalandırma deliğinden üflenerek içilmeye başlanır. bir gün yine havalandırma deliği seanslarından birinde kapıdaki arkadaş seslenir:

arkadaş: lan müdür geliyor!
vendetta: lan hoca geliyormuş söndürsene.

arkadaş çok rahat bir biçimde bir nefes daha çekerek sigarayı söndürmeden atar. müdür sınıfın kapısını teğet geçer. ardından işlenecek dersin hocası gelir. ders başlar. dersin 10. dakikasında havalandırma deliğinden dumanlar gelmeye başlar. söndürülmeden aşağı atılan sigara aşağıda bir şeyleri tutuşturmuştur. hemen deliğe kağıt parçaları sıkıştırılır. büyük bir panik arka sıraları dalga dalga sarar. su getirilmesi için hemen plan yapılır. hoca tuvalete gitmeye izin vermeyeceği için bir arkadaş dudağını ısırarak kanatır ve tuvalete gitmek için hocadan izin ister. hoca müsade eder. yukarı sınıftan yangın çığlıkları duyulmaya başlanır. bu esnada dudağı kanayan arkadaş içeri girer ama bütün sınıf onu gördüğü an yerlere yatar. arkadaş tuvalette göt yıkamak için kullanılan maşrapalara su doldurmuş gelmiştir:

hoca: lan o elindekiler ne?
arkadaş: hocam tekrar kanarsa dersi kaçırmak istemedim.
hoca: bi boklar yiyorsunuz ama dur bakalım. hadi geç yerine.
vendetta: lan o ne aq? kantinden 3 şişe su alsaydın ya.
arkadaş: param yoktu.
vendetta: olum boklu maşrapalarla nasıl dökecez küçücük delikten?

ardından defter kapakları huni şekline getirilir ve su dökülür. dumanlar 10 dakika sonra kesilir. havalandırma deliğinin üstüne bir uyarı yazılır. "lütfen sigaralarınızı söndürmeden atmayınız!" bu olayın üstüne sigaralar titizlikle söndürülerek atılır.
bir sigaranın 6-7 kişi tarafından paylaşıldığı eylem. önce sigarası olan bir arkadaş bulunur. senden önce sigara sahibi arkadaşı bulanlarla birlikte okulun en tenha köşesine gidilir. sigara içmeyen bir veya bir kaç kişiye nöbetçilik görevi verilir. malum sigaradan adam başı 3 fırt çekilir. hala bitmemişse 1 er fırt daha içilir. bu sırada hocaya yakalanmama çabası ve oluşan adrenalin içilen sigaranın keyfine keyf katar.
saint benoit'da okuyorsaniz eger lise sonlara serbest olan eylem.
büyüdüğünü zannetmek nedeniyle yapılır.
Hiç içmedigim için bilmedigim bi durumdur.
arkadaşlara kendini ispat edebilme dürtüsünün neden olduğu saçma davranış. ciddi aile sevgisi ve otoritesiyle giderilebilir. bir de içenin odun olmaması lazımdır.
üniversitede özlenilen ve akabinde* üniversite tuvaletinde sigara içilerek lise günleri hatırlanılan durumdur.*

(bkz: yasaklar çiğnenmek içindir)
genellikle nöbetçi öğretmenin gözünden uzak olmaya çalışarak bir tuvalet kabinine 10 kişi girerek tek sigarayı çevirmektir.
Adrenalin yaşatan bir aktivitedir, tek başınızaysanız yakalanma korkusu eşliğinde içersiniz ama genelde kapıya bir adet gözcü konulur rahat rahat içilir. Burda seçilen gözcünün de güvenilir olması gerekir çünkü ibnelik olsun diye arasıra hoca geliyoo diye bağırıp sigarayı attırabilme potansiyeline sahiptirler.
nöbetçi öğretmene yakalanma korkusu eşliğinde tuvaletleri duman içerisinde bırakmak. genelde kapıya bir gözcü konulurdu bu yüzden.
içmiyorsanız ve çoğu arkadaşınız içiyorsa kapıdan hocanın gelip gelmediğine bakarsınız. Arada bi ''EROL HOCA BEYLER'' diyip herkesin sigaralarını klozete atmasını sağlayıp cok eglenebilirsiniz. *
yapmayarak * arkadaşlarımı yoldan çıkardığımı düşündüğüm hede. yani herkes aynı yoldan gidiyor efenim..
zaman zaman disipline kadar götürmüştür ama pes edilinmemiştir. hatta sınıfta derste hoca varken bile içmişligimiz olmustu ama bunu kabul ediyorum salaklıktı***
dersten karın ağrısı bahanesiyle izin alıp tuvalete gidilip içilip rahatlanan olaydır.
okul tuvaletinin bok kokmasından çok sigara kokmasına yol açacak bir harekettir..
agizdan agiza dolasıp sünmüş sigaradan sanki bir daha hiç içmeyecekmiş gibi bir fırt daha cekmenin ta kendisidir.
sigara içmekten en fazla zevk alınan dolayısıyla egoların okşandığı yerdir...
gençlerimizin zannımca heyecan olsun diyerekten uzak duramadığı eylemdir.kendilerince tuvaletlerde ve bahçenin ücra köşelerinde adrenalinle karışık ne sigaralar içilmiştir.halbuki yazıktır bu şahısların ciğerlerine.