bugün

yenilerin ezildiği, çift rakamlı sınıflara * hayranlıkla bakılacak gündür.
(bkz: polat alemdarın uludağ sözlüğe yazar olması)
orta okul arkadaşlarıyla farklı sınıfa düşenler için, yönetimle; araya birilerini sokma günüdür. ben annemi aratıp sınıf değiştirmiştim. hata etmişim, o ayrı. *
ilk gün cidden o kadın-adamlar görülünce hastir lan olunan durumdur. kurtulduk o ilk seneden vesselam. ama gel gelelim şimdiki 9.ların dötü pek bi havada. kızlar " 12lere bi kapak atsam tamamdır. ay şu sakallı bana mı bakıyor" havasında, erkeklerimiz ise ergenliğin aşmış pozisyonunda, el cepte "uf uf hatuna bak 11 mi 12 mi acaba" gibisinden coştuğu saatler yaşadık. yazıktır.
yeni gelen kız varmı kol kolaçan ederdik sınıfımıza ve yeni gelen 9. sınıflarda ki kızları ona ben yazcam buna ben yazcam diye paylaşırdık..
(bkz: hey gidi günler)
lise hayatım boyunca okulun açıldığı ilk gün okula gitmediğim için nasıl bir duygu olduğunu bilmediğim gün. * *
hayatın en kötü günlerinden biridir. 8. sınıfı atlattık artık rahatız düşüncesiyle liseye gelen öğrenci çok büyük ihtimalle lise 1de kalacaktır.
o değil de kaç tane lise 1 öğrencisi var bu sözlükte?
eğer çok katı bir ilkokuldan nmpal gibi bir yere geçiş yaptıysanız hem büyük bir afallamadır.
benim geldiğim ilkokulda sabah törenden sonra 8. sınıf öğrencisinin tırnak kontrolünü yaparlardı. gömleğin kollarını kıvırmak bile mümkün değildi. saçlar tepeden toplanmış, ayakta beyaz diz altı çoraplar... bir de gömleği eteğin içine soktururlardı ki tam rezalet! okul bitti liseye gidicem artık, o yaz hazırlanmışım hırkadır, lakosttur, gömlek, kravat... ilk gün cici cici giymişim yine beyaz lakostumu, ayağımda beyaz çoraplar. * etrafındaki insanlardan farklı görünmenin yarattığı nahoş bir duygu vardır ya, işte o sabah o duygu bende tavan yaptı. okul eteğini giymek dışında yapmakla yükümlü olduğun hiçbir şey yok. kızların saçları açık, erkeklerinki uzun. gömlek giyen tek tük. ben de köyden indim şehire modundayım.
ama tabi gel zaman git zaman nazi disipliniyle eğitilmiş bu bünye bile koşullara ayak uydurdu. o beyaz çoraplara bi daha el sürülmedi, kravat zaten hiç takılmadı, hırka da en fazla 5-6 kez giyildi.
lise 3 seniz keyfini çıkarmanız gereken gündür.

lise 1'lere tavsiyem, masa tenisi oynamaktan ve onar kişilik gruplar halinde dolaşmaktan uzak durun. müzik ya da basketbol işine girin çevre yapın.
daha sonraki günlerin aksine, ilk gün birbirlerini tanımadıkları için herkes süt dökmüş kedi gibidir.
ilginç olan gündür.
karı kız taksimi yapılandır.
eğer ilköğretimi bitirdiğiniz şehirde başlamıyorsanız liseye, mal mal etrafa bakacağınız gündür.herkese kıl olmak serbestir.* *
lisede ilk dayağımı yediğim gündür. zaten atılmışım başka bir liseden bir kaç ay boş gezmişim burdan da atılsam kaç yazar fikriyle geldim mezun olmayı tek bir defter kullanarak başardığım liseye. okulun üçüncü günüydü aslında ama benim için ilk gündü. öğleden sonra gelebildim ona da. içeri gir zili çaldı buldum sınıfı, daldım sınıfa kimse zaten bilmiyor coğrafya öğretmenini, boy avantajının da faydasıyla oturun layn yerinize diye bağırıp geçtim öğretmen masasına merhaba benim x seninki ne diye öğrendim gerçek öğretmen gelene kadar öğrenebildiğim güzel kızların isimlerini, öğretmen geldi ardından da ilk dayağım. matematik hariç tüm dersler şahaneydi ama dayakta hiç eksik olmadı mezun olana kadar.
kimse birbirini tanımaz mal mal takılırsın öle . anca 2-3 haftaya kadar çevre yaptın yaptın yapamadın açıkta kalırsın be dostum.
eğer insanlarla pek anlaşamayan bir insansa bu ilk günü yaşayan, boktan geçicek bir gündür.
benlise 3 iseniz allah allahtır. karizma süperdir.

+naber canım yeni mi başladın?
eskiden ilk tanışılan hocalar öğrencilere yaramazlık yapmaması için: "kafanızı yararım benim dersimde adam olacaksınız." mesajını "beni üzerseniz bende sizi üzmek zorunda kalırım" diyerek verirdi.

tanım: heyecanlı bir gündür.
lisenin ilk günüyse ciddi anlamda travmalara sebep olabilen gündür. fakat, ikinci gün kadar kötü değildir. ilk gün zaten herkes "garibim lise mi görmüş lan hayatında?" diyerek size gözü gibi bakar. belki bizim okulun ablaları -sonradan götlerine baktığımız- çok iyiydi o konuda. böyle ilk gün kimse dalga falan geçmemişti. ikinci gün sınıfımıza balon patlatmış, kitap alırken bizi alkışlamışlardı. ben "ahah süper lan" deyip eğlenmek yerine, cidden sahneye çıkıyormuşçasına coşmuş ve sevinmiştim. her neyse.

garanti sıra arkadaşınızla konuşacağınız gün olur bu. ilkokuldan nefret ediyordum. eski okulumdan kimse de yoktu şansıma. gözlüklü, dik saçlı bir eleman yanıma oturdu ilk gün. bahçede ne hissettiğimi anlatmayacağım, okulu ilk defa görüyordum ve kızdan, okuldan çok yönetim ekibine bakıyordum. vallahi bak. sanki okulun derdindeyim amk. ne bileyim, bi' merak ettim nasıl insanlar var deyü. sanki öğrenciler insan değil. hah, sınıfa gelelim...

malın tekiydim zaten. hala öyleyim ama alan seçiminin yapıldığı gün sınıfları gezebiliyor, her sınıfa girip piç gibi "ahaha naber lan göt faturası" diyebiliyordum. sınıf arkadaşlarımla da kesintisiz irtibat kurabiliyor, hiç konuşmadığım kıza "pencereyi aç hele" diyebiliyordum. güzeldi. ama liseye başladığım gün, yuh amınaağ...

işte o sıra arkadaşım vardı ilk gün. "knayt oynuyodur bu pezevenk, zengin çocuğu" dedim ama eşek gibi de arkadaş oldum elemanla. hep derlerdi, ilk gün tanıştığın adamın sene sonu yüzüne bakmazsın diye. öyle olmadı. herkesi tanıdım, farklı sınıfları gördüm fekat bu adam en yakın arkadaşlarımdan biri oldu ilerleyen zamanlarda da. annesi ev hanımı, babası terziydi, günahımı almıştım herifin. sonraları ben ona bunu anlattım, gülüştük. o bana "hacı saçlar kısaydı bi de kundurayla gelmiştin kıro sandım korktum lan" dedi, dövüştük. ha kafama sıçayım ayrıca, şart zannetmiştim. terlikle bile gidilebiliyor bizim okula, gelen olursa kasmasın öyle. ama tabi bu entrynin ardından ders çalışmanız lazım piçirikler ehueh.

aklıma bi' şey gelmedi lan bi' dakka. kitaplar dağıtılır, hocalar derslere gelir, mal gibi bakar, "bitsin yareppim" diye düşünürsün. hayatın en iğrenç günüdür. fazla uzatmak istemiyorum çocuklar, hava çok soğuk biliyorum üşüyorsunuz. daha 2. yılıma başladım ben ama şunu söyleyebilirim ki, ilk gün okula ısınamazsınız, sevemezsiniz; ama ağlayıp zırlamayın, hayatınızın en güzel 4 yılını geçireceğiniz yere geldiniz.

"ulan it sen 2 yılımı geçirdim diyon?"

bize böyle öğrettiler lan, ibneye bak. geçirirsin herhalde, liseden güzel şey mi var?

önemli düzenlemeler eklendi, yeni güncellemeler için beklemede kalın, emeğe saygı +rep,

- karı kızı kesip "ben bunu alırım hacı" diye düşünmeyin. vermiyorlar. en azından gözünüze kestirdikleriniz. elinizden geldiğince ortamlara dalın, kasmayın, sakin olun. niyeti olmayanı ağzınızla kuş skseniz kafalayamazsınız, niyeti olan zaten "slm cnm napıosn?" dediğinizde belli eder. heyecan yapmayın, karı kız diye ömrünüzü yemeyin. bir yerden sonra alışır, götlerine falan bakmaz olursunuz zaten. bazen komik oluyor harbiden, takılıyor gözün, millet bakıyor, aboo.

- ilk gün elinizden geldiğince normal olmaya çalışın. ilerleyen günlerde de tavrınızı ortaya koyun, nasıl bir eleman olduğunuz belli olsun. kral olacağım diye kastırmayın. ben insanlarla ikinci hafta kaynaşmaya başlamıştım anca, sessiz sakin, mal gibi bir adamdım. ama sevildiğimi hissettiğim tek yer lise oldu. efendi olun, insan olun; herkes saygı gösterir. cidden, yapın bunu lan. kravatınızı sonuna kadar çekmeyin, gömleğinizi pantolonunuza sokmayın. gerek yok bunlara, sıkılırsınız. işyerinde değilsiniz. artist olmayın. sınıf maçlarında kahraman olmayı denemeyin. olduğunuz gibi davranın, unutulmaz olursunuz.
11 seniz daha ayrı bi havanız olacağı, 9 lara bakıp biz de mi böyleydik aq. diyeceğiniz, seneye 12 ler de gidio okul da bize kalıyo artık die düşünmeye başladığınız gündür.
nerden düştüm buraya deyip için için isyan ettiğim gündür.
Hazırlık sınıflarının babası tarafından azarlandığınız gündür . aa çocuğum hocalara saygı istiklal marşını böylemi okuyorsunuz hocalarla taşşak geçmeyin bakam ... Senin oğlunu da göreceğiz 4 sene sonra *
çömezliğe ilk adımdır.
lise hayatına başlamaktır.
belkide hayatınızın bazı şeylerini belirliyicek kişilerle tanışmanın günüdür.
Sol tarafıma döndüğümde karşılaştığım cezaevi manzarasıyla hayal kırıklığına uğradığım o kara gündür . 1 Yıl boyunca sürecek çömezliğin başlangıcıdır. *
pazartesidir. genellikle sendrom içeren bir gündür. ortaokulun ilk gününden pek farkı olmamakla birlikte eylül ayında yer alır.

(bkz: gereksiz gibi görünen mükemmel bilgiler)
güncel Önemli Başlıklar