bugün

jean christophe grange ın yazdığı, berbat bir filmi çekilmiş okunulası roman
konusu ve ismi arasında mükemmel bir ilişki kurulmuş olan, polisiye meraklılarının bile ancak sonlara doğru katilin kim olduğunu tahmin edebilecekleri, bu yüzden de sıkılmadan sonuna kadar okunabilecek, kurgusu mükemmmele yakın romandır.
taş meclisi ile birlikte jean cristophe grange in en iyi kitabı.bu kitapla ilgili ne yazsam yalan.okunması saklanması gerekir.filmin kitapla alakası yoktur berbattır.rezalettir.
içeriğe güvenip de baştan savma yazılmamış, uğraşılmış, roman içinde romanlar yaratılmış roman.. hani ansiklopedi niyetine yazsan bile okunur o içerik ama bir de böylesi güzel yazınca tadından yiyesi gelmiyor insanın.. defalarca okunur, saklanır, başucu eseri niyetine..
kitapdaki harika action filme yansıtamamış ve beni büyük hayal kırıklığına uğratmış. bundan sonra asla ve asla kitabını okuduğum filme gitmeme kararaı aldırmıştır.
(bkz: crimson rivers)
sadece fransa da 450.000 satmış ve 20 dile çevrilmiş kitaptır, yazarı jean christophé grange 1961 fransa doğumlu yazardır kitabın fransızcası les riviéres pourpres tir
jean christophe grange in en iyi kitabı.. okunulası etkisinde kalınılası ince ayrıntılardan mürekkep kitap.. kitaptaki o rastalı zenci polis yerine "utanmasalar justin timberlake oynatacaklarmış" dedirten mavi gözlü pembe dudaklı beyaz tenli bir adam vardı ki onu gördüm filmin iyi olma ihtimali baştan yok oldu.. buna rağmen izledim.. evet iğrençmiş de dedim.. hele kitabı okumadıysanız sakın filmi izlemeyin derim..
bir şehrin gen havuzunu kontrol ederek daha kaliteli insanlar yetiştiren çetenin konusu olduğu roman. filmi rezalettir. aynı karakterlerden yararlanarak ikinci bir film çekilmiştir ki yine jean reno fransız komiserdir ve ilkinden çok daha başarılı bir yapıttır.
çok farklı bir kitaptır.benim gibi bi adama bile tamamını okutmayı becerebilmiştir.filmi de kitabı kadar güzel olmuştur jean christophe grangenin ellerindenden öpmek lazımdır
beni iki gün uykusuz bırakmış kitaptır. müthiş bir kurgusu vardır. olayı baştan çözebilmek imkansızdır. sinemaya uyarlanmış hali ise tam bir fiyaskodur.
harikadır. tek bile geçilebilir.
ayırca;
(bkz: siyah kan)
(bkz: kızılırmak)
bir jean christophe grange eseri
(bkz: taş meclisi)
(bkz: kurtlar imparatorluğu)
(bkz: leyleklerin uçuşu)
(bkz: siyah kan)
--spoiler--
devamının çekileceği ilk filminden belli olan kitaptır. lakin kitaba sadık kalınmamıştır. *
--spoiler--

(bkz: Les Rivières pourpres)
(bkz: Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse)
eski bir kitap olmasına rağmen benim daha yeni okumuş olduğum kitap, tek kelimeyle müthiş.. okurken tek bir sayfasında hatta satırında bile sıkılmak imkansız, kitap sizi alıp öyle yerlere götürüyor ki gerçek hayattan kopuyorsunuz ve geri dönmekte zorlanıyorsunuz..
bir dönem, gözümü zor açtığım hasta yatağımdan küt diye iyileşerek kalkmamı sağlayan sürükleyici kitap. her ne kadar vefa borcum olsa da kurtlar imparatorluğu' ndan daha iyi değildir.
sürükleyici ve heycanlı bir roman olması nedeniyle kısa sürede bitirmek pek mümkündür. grange biraz fazla ipucu vermiş olsa gerek daha kitabın ortalarında katilleri ve cinayetleri çözmeniz mümkün.
mükemmel bir olay örgüsüne sahip, sürükleyici roman. polisiye romanları çok sevmeyen biri bile elinden düşürmeden okur.
ilk yarısı iyi giden, sürükleyen, ancak ikinci yarısından itibaren gerilimi düşen, klişeleşen, saçmalayan film.
(bkz: kizil nehirler)
mukemmel bir olay orgusune sahiptir. sizi hicbir zaman sikmaz, elinizden zar zor dusurursunuz bu kitabi. hatta ne yalan soyleyeyim, gece uyurken bile "ah karim ne isin var jude'la" diye sayikladigim olmustur.
(bkz: les rivieres pourpres)
ga-na-mos, ga-na-mos! nidalarıyla başlayan harika kurgulanmış grange eseri. kanımca leyleklerin uçuşu'ndan sonra en iyi romanıdır.
tavsiye edilebilir bir kitap. bitince ne akıllı yazar ya dediğimi hatırlıyorum. o derece kurgusu, olaylar ve anlatım iyiydi. *