bugün

sultan 2. abdülhamit gibi çok değerli bir padişahın haketmediği lakap.
bir kesim tarafindan haksizlik yapilip acimasizca elestirilen, karsit goruslu diger kesim tarafindan da haketmedigi sekilde goklere cikarilan sultan abdulhamit'in takma adi. elinden geldigince biseyler yapmaya calisan ama bunda pek de basarili olamamis bir osmanli padisahi.
kesmişse az kesmiş padişah kişisidir. bu sözlükte padişahların yatak odasından online entry giren kişiler görüldü, elbette birileri de "evet, kıtır kıtır doğradı ermeniyi yahudiyi" tarzı entry girecektir. birileri gördüm kesti derse ben de gördüm kesmedi derim, okudum bak şu adam diyor kesmiş derse ben tuğla gibi kaynaklar yazarım kesmedi diyen......birileri fütursuzca söverken birileri de elbet sövene sövecektir. *
--spoiler--
"kızıl sultan" demişlerdi ona.kendi açılarından haklıydılar.çünkü osmanlı'nın
paylaşımını pahalıya getirtmişti avrupa'ya.
--spoiler--

(bkz: abdulhamid in kurtlarla dansı)
kendisine suikast düzenleyenleri affeden sultanın, dış mihraklı lakabı!
yahudi şerefsizlerinin, aman ha, yanlış anlaşılmaya, yahudilerin şerefsiz olan bir kısım kısmını (kast e)diyorum; hepsini değil, şişkin dübürlerinden uydurdukları ve bizdeki bir kısım süper vatansever(!) pelte beyinli geyiklerin pek bir seviverdiği şerefsizce hitap. ya sizce, say(g)ılı sözlük...
tarihini bilmeyen aydın(!) kesimin ağızlarından düşürmediği kelime. tarihini bilen bizler içinse deha sultandır abdülhamid han.
ve arzi endam sahneye feyzolof riza baslar konusmaya;

Sultan Abdülhamid Han'in Ruhâniyetinden Istimdat

Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?
Feryâdım varır mı bârigâhına?
Ölüm uykusundan bir lâhza uyan,
Şu nankör............ bak günâhına.

Târihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, ey koca Sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyâsî Padişâhına.

'Pâdişah hem zâlim, hem deli' dedik,
ihtilâle kıyam etmeli dedik;
Şeytan ne dediyse, biz 'beli' dedik;
Çalıştık fitnenin intibahına.

Dîvâne sen değil, meğer bizmişiz,
Bir çürük ipliğe hülyâ dizmişiz.
Sade deli değil, edepsizmişiz.
Tükürdük atalar kıblegâhına.

Sonra cinsi bozuk, ahlâkı fena,
Bir sürü türedi, girdi meydana.
Nerden çıktı bunca veled-i zinâ?
Yuh olsun bunların ham ervâhına!

Bunlar halkı didik didik ettiler,
Katliâma kadar sürüp gittiler.
Saçak öpmeyenler, secde ettiler.
............... pis külâhına.

Haddi yok, açlıkla derde girenin,
Sehpâ-yı kazâya boyun verenin.
Lânetle anılan cebâbirenin
Bu, rahmet okuttu en küstâhına.

Çok kişiye şimdi vatan mezardır,
Herkesin belâdan nasîbi vardır,
Selâmetle eren pek bahtiyardır,
Harab büldânın şen sabahına.

Milliyet dâvâsı fıska büründü,
Ridâ-yı diyânet yerde süründü,
Türkün ruhu zorla âsi göründü,
Hem Peygamberine, hem Allâh'ına.

Lâkin sen sultânım gavs-ı ekbersin
Âhiretten bile himmet eylersin,
Çok çekti şu millet murada ersin
Şefâat kıl şâhım mededhâhına.

(bkz: ve hayat yine senaryonun disina cikiyor)
genelde ittifatcilarin kulladigi iftiradir cok degil 20-30 yil sonra aglaya aglaya abdulhamid i aramislar lakin bulamamislardir.

Rıza Tevfik'ten Sultan'ım Abdulhamid'e

Neredesin ey şevketli Sultanım Abdulhamid Han?..
Feryadım varır mı bariğahına
Ölüm uykusundan bir lahza uyan
Şu nankör milletin bak günahına

Tarihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek ey koca Sultan
Biz idik utanmadan iftira atan
Asrın en siyasi Padişahına

Divane sen değil meğer bizmişiz
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz
Sade deli değil biz edepsizmişiz
Tükürdük atalar kıblegahına

Sonra cinsi bozuk ahlakı fena
Bir sürü türedi girdi meydana
Nereden çıktı bunca veled-i zina
Yuh olsun hem onların ervahına

Bunlar halkı didik didik dittiler
Katliama kadar sürüp gittiler
Saçak öpmeyenler secde ettiler
Tükürün onların pis külâhına

Sen hafiyelere güvendin ancak
Bunlar her tarafa kurdu salıncak
Eli yüzü kanlı bir sürü alçak
Kement attı dehrin mehrul mahine

Milliyet davası fıska büründü
Ridai diyanet yerde süründü
Türkün ruhu zorla asi göründü
Hem peygamberine hem Allah'ına

O itler nedense bana saldırmazdı
Belâlı idi başım kimse almadı
Seyirden başka işte kalmadı
Gurbet ellerin bu seyyahına

Çok kimseye şimdi vatan mezardır
Herkesin beladan nasibi vardır
Selametle eren pek bahtiyardır
Bu yeni yeldanın şen sabahına

Haddi yok açlıkla derde girenin
Sehpayı kazaya boyun verenin
Lanetle anılan cebabirenin
Bu rahmet okuttu en küstahına

Bugün varsa yoksa mim kemal
Şöhretine oldular fuzulî dellal...
Alem-i manadan bakta ibret al !!!
Uğursuz talihin şu kemrahına

Tahriklere yeltenip tacı tahtına
Sınadı bu millet karabahtını
Denedi sillenin mermi-sethini
Rahmeyle sultanım dilsiz ahına

Şair: Ali Rıza Tevfik, ittihat ve Terakki Cemiyeti
abdülhamit kızıl sultan
fatih hem hristiyan hem eşçinsel
dorduncu murad içkici, eşçinsel
vahdeddin vatan haini
yavuz küpe takıyordu kesin eşçinsel, bir de doğu anadoluyu kılıçtan geçirdi
ikinci mahmud gavur padişahdı

zaten hiçbiri türk değildi, türkleri sevmezlerdi, onlara sarayda görev vermezlerdi vs. vs. bıdı bıdı...

bu tür başlıklara artık cevap bile vermemek lazım aslında, tarihin t sini bilmeyen sağda solda okuduğu bir kitapta yazılanı hatta kitap bile okumadan internette gördükleri bir kaç satırı buraya taşıyarak, sanki belgeymiş gibi kendi tarihini kötüleyen ve bundan zevk alan soysuzların (bunu küfür olarak algılamayın iltifat olarak alabilirsiniz, soyunu kabul etmeyen adama soysuz demek herhalde iltifat olur onun için) inancıdır bunlar.
yazıklar olsun ki bir millet atalarından bu kadar mı nefret eder, unutmamak gerekir iyisiyle kötüsüyle senin tarihindir bu.
doneminde osmanlının istihbarat teşkilatı dunyada 1 numara olmuştur. bu hala devam etmektedir.
(bkz: mit)
Osmanlı nın yıkılmasını olabildiğince ertelemiş zeki ve de onurlu padişaha yakıştırılan ama bizim yakıştırmadığımız lakaptır. kimin yakıştırdığını siz zaten biliyosunuz.
yahudilerin toprak talebine cevap olarak"bu topraklar,bedeli kan ile ödenerek fethedilmiştir,gerekirse bu toprakları tekrar kanlarımızla sularız" dediği için küresel siyasi sistem tarafından "kızıl sultan"oalrak adlandırılmıştır.lakin bu adlandırma her yönüyle haksız ve iftiralarla doludur,nitekim sultan 2.Abdülhamid Han 33 yıllık saltanatı boyunca hasımlarını öldürmemiş,aksine onlara diplomatik görevler vermiş,kendisine düzenlenen suikastte parmağı olduğu aşikar olanlara bile ölüm cezası vermemiştir.

nitekim onun zamanında 11-12 tane idam cezası onaylanmıştır,bunların tamamı da anne-baba cinayeti gibi adi suçlardır.

"benim için müstebid diyorlar,ben sadece gafil değilim,o kadar"demiştir.

ayrıca o çok meşhur "gizli servisi"ni sadece düşmanlarını takipte kullanmamıştır,istihbarat servisi sayesinde ülkeye giriş yapan sanatçı,düşünür ve bilimadamlarına karşılama törenleri düzenlemiş,onlara ikramlarda bulunmuştur.

çoluk çocuğuna bile "siz"diye hitap eden bir insandır II.Abdülhamid Han.

ittihat ve terakki'nin önde gelen 2 siması,I.Dünya Savaşı'Nın ardından kendisinden af dilemeye girmişler,birisi af dilemiş,diğeri ise kapıdan dönmüştür.

bediüzzaman bile,zamanında eleştirdiği hamid han'ı eleştirmiş olmaktan pişman olduğunu söylemiştir.
sultan ıı. Abdulhamid han'a kalleşler tarafından yakıştırılmış lakaptır.Mevzu şu şekilde cereyan eder. Sultan abdulhamid han kimilerine göre bir evliya, kimilerine göre mükemmel bir siyasi idi. ve dolayısı ile filistin topraklarının gelecekteki vedahi o dönem içindeki değerinin farkında idi. getirdiği bir yasa ile, filistine girecek yahudilerden pasaport istemeye ve bu pasaportun vizesini de 1 hafta tutmaya karar verdi. bunu duyan ve siyasi anlamda hiç haz almayan, dönemin siyonist teşkilatlanma lideri ,theodor herzl kendisine gelmiş ve yeni çıkardığı filistinde dolaşma vizesini kaldırmasını istemişti. kendisine dönemin parasıyla da 500bin akçe teklif etmişti. buna sinirlenen ıı.abdulhamit han, "-buyurun efendiler, bir haftaydı bir güne indirdim." demiştir. üstüne hızını alamayan theodor herzl kendisine ikinci kez gelmiş bu sefer tüm dış borçlarını kapatması karşılığında filistinde dolaşım hakkı ve yerleşim hakkı istemiştir. sultan II. abdulhamit han buna daha fazla sinirlenecek ve şu tarihi cümleyle lakabını hakedecekti :- "ingiltere fransa gibi büyük devletlerin de dış borçları var, bor yiğidin kamçısıdır. ancak orası bana öncelikle müslüman olan, ve sonra orası için kanlarını vermiş türk olan şehit atalarımdan mirastır. siz değil dış borcumu kapamak, değil beni öldürmek, tüm bedenimi lime lime dahi etseniz, oradan size bir karış toprak yoktur". diyecek, ve huzurundakileri kovacaktır.

kendisi bu ünü dışında,dünyanın ilk organize istihbarat örgütünü kurmuş, ve bunla yetinmeyip, ispanyadaki ayrılıkçı * eta , irlanda kurtuluş örgütü *ıra'nın da kurucusudur.

allah toprağını bol etsin.
mebusan meclisini 93 harbi nedeniyle haklı olarak kapatmış (meclisteki türk olmayan mebusların osmanlı aleyhine çalışmaları) ,
aydınları sürgüne haklı olarak göndermiş (vatan elden giderken onlar isyan çıkartıyorlar) , osmanlı devleti nin onurlu padişahı.
(bkz: le sultan rouge)
*
bu ifadenin cuk oturduğunu düşündüğüm yazaress için (bkz: dancing in the moonlight)

edit: genelde bilgi içerikli entry girmeyi prensip edinmiş biri olarak, ilk defa subjektif bir yargı ekleyip de, diğer satırlarından bilgi sahibi oldum. Bunun nihayetinde de, sözlüğün mü entellektüel seviyesi artıyor, ben mi cahilleşiyorum çelişkisini de yaşamış bulundum efendim.
bir de toplumların, belki de sadece bize özgü olmak üzere, siyasi yöneticilere bakışı ve gündeminin bir devlet değişmesine rağmen değişmediğini de görmüş bulundum.
ikinci abdülhamid için kullanılan bir diğer lakaptır..

ilki için (bkz: ulu hakan)
ulu hakana dış ülkelerin dolduruşuna gelen bazı gereksiz beyinlerin taktığı lakap.
ikinci abdülhamid hakkında zerre bilgi sahibi olmayan ahmakların ezber laflarından biri.
abdülhamid han'a iftira atmak için yurtdışında yaşayan ittihatçilerin attığı ifrira.

Önce oku öğren bakalım 33 yılda kaç idamı var ki utanmdan kızıl sultan diyorsun insan özeti. sürdüğü adamlara bile kendi cebinden maaş bağlayan bir padişah'a attığın iftira gelir ahirette dolanır yakana.
amaçlarına ulaşamayan siyonistlerin başlattığı kara propagandanın ürünü lakaptır.

ne yazık ki bazı kendini bilmezler siyonist emellere alet olup, ecdadı hakkında bilmeden, okumadan, araştırma yapmadan sırf kendi hevaları neticesinde bu kelimeyi kullanırlar.
ermenilerin uydurduğu yakıştırmadır bir osmanlı torunu tarafından - isteseniz de istemeseniz de - kullanılması ise son derece acıdır.
ermenilerin sultan hamid'e taktığı lakaptır. bugün ermeni torunları ve maalesef ecdadı, tarihi hakkında bir sikim bilmeyen cahil, aptal, bilgisiz, özenti bazı türk gençleri tarafından da kullanılır aşağılama maksadı ile. sorsan sultan hamid kimdir, necidir, kendisinin ve iktidarının tarihteki önemi ve yeri nedir bilmez ama daha kim tarafından ve hangi amaçla ortaya sürüldüğünü bile bilmediği bu lakabı bkz. içinde ikinci abdülhamid başlığı altına yazar.

ilginç.
bazılarına göre de ulu hakan olan kişinin lakabıdır.33 yıl hükmetmiştir. ne pürüpaktır ne de eli kanlı bir adam. olması gerektiği gibi gridir.