bugün

Lord ben ve erecto emlakçı açacağız kızıl sultan emlakçılık.

Tarla arsa ada falan satarız.
Kuşkusuz eskiden cep harçlığı için tarla satan dedem gibi.
ermenilere karşı ilk tedbirleri almıştır .

bu yüzden " ermeni kasabı " olarak tanıtılır .
işin komiği ittihatçılar da , 2. abdülhamide " ermeni
vatandaşlarımızı kürt cellatlarına kestiren kızıl
sultan diye hitab ediyorlardı .

görsel

ermeni kanıyla banyo yapan 2. abdülhamid .

görsel

hamidiye katliamları .

görsel
ermeni tehcirinin emrini veren olmadığı halde bu isim ile anılması haksızlıktır. kaldı ki ortada ermeni katliamı falan da yoktur. mustafa kemal gibi bu ülkenin burada bulunmasını sağlayan, ingilterenin başına ira belasını saran, rusyanın kuzeydoğu anadoluda istihbari nüfuzunu azaltan, türk tarihinin sayısız liderlerinden biridir.

ruhu şad olsun.
ermeni katliamları yüzünden bu lakabı almıştır.
bir gram tarihi bilgi yok. trt dizilerinden tarih öğrenin siz devam devam. * leş herifler.
1 milyon 592 bin 806 metre kare toprak kaybetti sadece yüce hakan.

Tunus, Mısır, Kıbrıs, Sırbıstan, Karadağ ve Romanya .

biraz daha tahtta kalabilseydi. sevr anlaşmasını 30 40 yıl öncesinden dünya savaşı olmadan uygulayacaktı.
"kızıl sultan"tabiri ermenilerin , başarısız suikast girişimden sonra, osmanlıyı gammazlamak için uydurdukları bir tabirdir.
yüce hakan osmanlı'nın en fazla toprak kaybeden padişahı, yüce hakanı.

zıt anlamlı fatihi.
Ermeniler ve Fransızlar tarafından verilen lakaptır Abdülhamit'e. Kızıl sultan'a karşıyım ama ulu hakan da demem. Tamam dindar iyi bir insandı ama siyaseten bir ululuğu falan yoktur.
osmanlı tarihindeki en fazla toprak kaybeden padişahtır aynı zamanda.

toprak kaybetmese hoş padişah aslında.
Seda. Evet bildiğimiz seda.
despotlukla anılır haklı olarak.

imparatorluğun belini kıran toprak kayıplarının ve antlaşmaların mimarıdır kendisi.

kim mi? tabii ki Abdülhamid-i sânî.
sultan geliyev kızıl sultan*
bir avuç ermeniyi kurtarıp soylarına devam etmelerini sağladığı için bu lakabı almıştır. yazıktır. ermeni yakıştırmasıdır.
sultan 2. abdülhamid e kızıl sultan demek açık ve net söyluyorum soysuzluğun belirtisidir.
bazılarına göre de ulu hakan olan kişinin lakabıdır.33 yıl hükmetmiştir. ne pürüpaktır ne de eli kanlı bir adam. olması gerektiği gibi gridir.
ermenilerin sultan hamid'e taktığı lakaptır. bugün ermeni torunları ve maalesef ecdadı, tarihi hakkında bir sikim bilmeyen cahil, aptal, bilgisiz, özenti bazı türk gençleri tarafından da kullanılır aşağılama maksadı ile. sorsan sultan hamid kimdir, necidir, kendisinin ve iktidarının tarihteki önemi ve yeri nedir bilmez ama daha kim tarafından ve hangi amaçla ortaya sürüldüğünü bile bilmediği bu lakabı bkz. içinde ikinci abdülhamid başlığı altına yazar.

ilginç.
ermenilerin uydurduğu yakıştırmadır bir osmanlı torunu tarafından - isteseniz de istemeseniz de - kullanılması ise son derece acıdır.
amaçlarına ulaşamayan siyonistlerin başlattığı kara propagandanın ürünü lakaptır.

ne yazık ki bazı kendini bilmezler siyonist emellere alet olup, ecdadı hakkında bilmeden, okumadan, araştırma yapmadan sırf kendi hevaları neticesinde bu kelimeyi kullanırlar.
abdülhamid han'a iftira atmak için yurtdışında yaşayan ittihatçilerin attığı ifrira.

Önce oku öğren bakalım 33 yılda kaç idamı var ki utanmdan kızıl sultan diyorsun insan özeti. sürdüğü adamlara bile kendi cebinden maaş bağlayan bir padişah'a attığın iftira gelir ahirette dolanır yakana.
ikinci abdülhamid hakkında zerre bilgi sahibi olmayan ahmakların ezber laflarından biri.
ulu hakana dış ülkelerin dolduruşuna gelen bazı gereksiz beyinlerin taktığı lakap.
ikinci abdülhamid için kullanılan bir diğer lakaptır..

ilki için (bkz: ulu hakan)
bu ifadenin cuk oturduğunu düşündüğüm yazaress için (bkz: dancing in the moonlight)

edit: genelde bilgi içerikli entry girmeyi prensip edinmiş biri olarak, ilk defa subjektif bir yargı ekleyip de, diğer satırlarından bilgi sahibi oldum. Bunun nihayetinde de, sözlüğün mü entellektüel seviyesi artıyor, ben mi cahilleşiyorum çelişkisini de yaşamış bulundum efendim.
bir de toplumların, belki de sadece bize özgü olmak üzere, siyasi yöneticilere bakışı ve gündeminin bir devlet değişmesine rağmen değişmediğini de görmüş bulundum.