bugün

istanbul da hala hangi sebeple emniyet müdürlüğü yaptığını anlayamadığım celalettin cerrah ın 3 mart ta kafası kesilerek öldürülen münevver karabulut un ailesine söylediği güzide söz.

senden ne köy olur ne kasaba ama her ne hikmetse seni bir de üzerine kasaba ya şerif yapmışlar.
(bkz: bunu diyen insan olamaz)
sayıklamadır efendim başka birşey olma ihtimali ya da bunun düşünülerek sarf edilmiş bir cümle olma ihtimali beni korkutuyor.
keşke senin ebeveynlerin de aynısını yapsaymış.
iyi kizlari eve kapayalim, üstlerine kapilari kilitleyelim kendini bilmez erkekler oldugu icin su dünyada. böyle birsey olamaz böyle bir cümleyi kuran insan olamaz diye düsündüren aciklama.
öküzce bir anlayışın ağızdan möööö şeklinde çıkan yansımasıdır.
müdürlüğünü yaptığı kurum görevini layıkıyla yerine getiremeyince, başarısızlığını örtbas etmek için kızın ailesinin canını yakan başka bir açıklama yapan zatın bir acayip cümlesi. yazık!
işini yapamayan bir devlet memurunun kabahatini örtmeye çalışması. bir çemkiriş...
herşeyden önce, iki kızı olan bir adamın söylememesi gereken söz. dünya hali bu, gün neler getirir bilinmez. büyük konuşulmaz.
patronum benden bir iş analizi dökümü istedi üç gün önce.. yapmadım, canım istemedi.. bugün raporu isteyince de dedim ki ona ''ee siz de daha önceden yapsaymışsınız hihi..''

böyle bir şey işte.. ha ben kovuldum ama diğer öküzü mandıradan kim çıkartacak o daha bilinmiyor..
yurttaşlar olmasa istanbulu'u fıstık gibi yönetirdim anlayışının yansıması sözlerdir.
saçmalamakta sınır tanımayan bünyenin saçma sapan açıklamasıdır. ayrıca acaba kendi kızlarının başına böyle bir olay gelse aynı serinkanlıklıkla aynı tepkiyi mi verirdi sorusunu akıllara getiren zekasal açıdan özürlü emniyet müdürüdür.
(bkz: celalettin cerrah istifa etsin)
iki kız çocuk babası bir adamın, söylemeye cüret ederek, kafa nahiyesinde beyin yerine nohut taşıdığının ifadesi.
amcacım, polis balosunda cikirdiyordu kızların senin yanında; onlara yaklaşmaya cesaret edemez zaten hiç kimse, rahat ol sen.

kızınızı bakkala çakkala yollamayın, kafasını keserler.
arkadaşı falan olmasın, belli mi olur, kafasını keserler.
erkek arkadaşı falan olamaz ki zaten, olursa işte böyle kafasını keserler, sahip çıksaydın sen de kızına.
kızınızı okula yollamayın, dersaneye gitmesin, kafasını keserler.

aha. dur bi dakka lan.

(bkz: lassie bize birşey anlatmaya çalışıyor)
burada temel iki sorun var..

birincisi,
vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlamakla mükellef bir teşkilatın yetkili ağzının, yapıl(a)mamış bir işin ardından fazlasıyla hoyrat bir açıklamada bulunmuş olması ki bunun kabul edilebilirliği elbette yok!

ikincisi ise, şark toplumlarına özgü bu kadına "sahip çıkma" kafası. bunun nasıl işlediğini sonuçlarının neler olduğunu, nerelere kadar gittiğini/gidebildiğini bu coğrafyanın insanları olarak hepimiz az çok biliyoruz. bu tip eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürürcesine bir açıklama ile toplumda hazır nüvelenmiş bulunan bu kafaya işlerlik kazandırmak, sonrasında olacak/olabilecek olayların da sorumluluğunu peşinen üstlenmiş olmayı gerektirir.
insanın aklına her türlü küfrü, bedduayı,hakareti getiren ancak Allahtan bulsun diyebileceğimiz gerikafalı insan müsvettesidir.
"okullar olmasa maarif ne güzel idare edilirdi" mantığının istanbul emniyetinde vücut bulmuş hali.

herkes evladına sahip çıksa istanbul ne kadar güvenli olurdu değil mi müdürüm?

peki o zaman size ne gerek kalırdı mirim?

hiç düşündünüz mü?

niye varsınız?

niye o bıyıklar?

hı?
dört ay önce yılbaşı gecesi doğalgazdan ölen gençler için; "alem yapıyorlardı" diyen yetkili sıfatların açıklamalarına benzer bir açıklama. *
"terbiyesizlğin daniskası" na verilecek en iyi örnek cümlelerden biri.
aklına sahip çıkamayan bir ademoğlunun talihsiz beyanatı..
kadına hala ne yazık ki sahiplenilecek eşya gözüyle bakıldığının kanıtıdır bu söz.
hele ki söyleyen istanbul emniyet müdürüyse, ön plandakilerdense, durum daha da içler acısı.
sahip çıksaydılar? koyun mu güdüyorsun celoş?

birisi yakınına tecavüz etse, yine benim hatam vajinasına sahip çıkmam gereykirdi mi diyeceksin?
ne yapalım celoşum, kadınların hepsini yarı açık ceza evinde mi tutalım?
o zaman her şey yolunda olur mu? mesela ahlak bekçileri kendilerine yeni uğraşlar bulur, tecavüzcüler de ibne olmaya karar verirler mi?

sen de defolup gider misin basın önüne çıkıp saçmalayabileceğin olaylar olmayacağından?
50 yaşındaki amcalardan laf yiyor, kadın orospu oluyor; 18 yaşında bir beden ölüyor, aile sorumlu oluyor?
bu ne biçim hikaye?
bir emniyet yetkilisine hiç yakışmayan söz öbeği! sizin işiniz yorum yapmak değil! üzerinize düşeni yapın yeter.