bugün

iiğğğrenç ötesi bir hastalık. kısaca tanımı bademcik iltihabı olup, uzun tanımını yapacak tıp insanları davet edilmektedir.

bademciklerde kızarıklık ile başlar, başın arka tarafı, sırt, kalça * ve bacakların arkalarından vuran inanılmaz ağrılarla devam eder. bu ağrılar doktorumun tanımıyla bıçaklanıyomuşsun gibiymiş. doktora gitmez isen yatağa düşersin ve bir kaç saat içinde ağrıdan ağlamaya başlarsın.

neyse ertesi güne bembeyaz bademciklerle uyanırsın. sevgili doktor sana iğne yazar ki bunun başkaca da tedavisi yoktur. varsa da uzun sürer. iğne penisilindir. alexander fleminge dua edilir.

bir de yutkunamama hadisesi vardır. bu en hafif acıdır aslında.
genelde beta hemolitik streptekoklar sebep olur.
enfeksiyon sırasında aso, sedim ve crp değerleride yükselir.
aso nun düşmesi iyileşmeyi takiben uzun sürede gözlenmektedir.
akut tonsillitlerde uygun antibiyotik kullanımı iyi ağız bakımı ve yeterli sıvı alımı önemlidir.
kronikler de ise tonsillektomi önerilebilir.
üzerinde beyaz noktaların oluştuğu bademciklerle karakterize bakteriyel boğaz iltihabı. bademciklerin üzerindeki iltihabi beyaz noktalara kript denir. tıbbi açıdan alarm bi durumdur. zira insan bu tonsilliten ölmez ama..sonrasında gelişebilecek poststreptokoksik glomerulonefrit den bayaa çeker ama allah düşmanımın başına vermesin akut romatizmal ateş denen vücudun kendi içindeki derin devlethastalığı nolarak tanımlayabileceğimiz otoimmün bi hadiseye kapılırsa maazallah kalp kapaklarının değişimine kadar gider...
tonsiller bi güzel şişer ,şişenler easesen lenf düğümleridir..ee o kadar mikrop giriyor yani şişsin..
konuşmak, yemek yemek hatta su içmenin bile eziyete döndüğü bir hastalıktır.
(#3542778)

(bkz: doktor bu ne)
*
yeni yıla ateşler ve ağrılar içinde girmeme neden olan tiksinilesi hastalıktır. Millet geceyarısı havai fişek patlatırken ben bademcikleri patlatıp doktorların yeni yılını kutlamaya hastaneye seyrüsefer ettim. Her musibette bir hayır vardır diyen anneannemi doğrular şekilde üçüncü kez başıma gelen bu illeti bu kez 10 günlük penisilin iğneleriyle değil suda eriyen antibiyotik ile yenebileceğimi öğrendim. gazı kaçmış yedigün tadında olsa da yaptığı işe bakınca hayretler içinde kalmamak mümkün değil. Üçüncü gün ayağa kalkabildiğim ilk kriptik tonsillit vakası oldu sayelerinde. sağolasın (bkz: cec 1000)
bu sene ikinci defa başıma gelen,bademciklerimini patlamış mısıra çeviren,öldürmeyen ama süründüren beni antibiyotik manyağı yapıp,böyle giderse bademciklerimdekilerle beraber benim de ölmeme sebep olacak olan berbat ötesi bir durumdur.
doğum günümü, akut farenjitle kurduğu muhteşem ortaklıkla zehir etmiş olan hastalık. bugün aslında dündü diye bir film vardı bu hastalık biraz onu anımsatıyor. o filmde bir adam, ne yaparsa yapsın yattıktan sonra ertesi gün yine aynı güne uyanıyordu.
bunda da yüksek ateşi vücut kırıklığı ve su içmeyi bile işkence haline getiren cinsten bir boğaz ağrısıyla güne başlıyorsunuz. bir sürü pastil, ateş düşürücü antibiyotik içiyorsunuz, arada gargara yapıyorsunuz. tüm bunlar terletiyor biraz haliyle. hatta yatanağınız sırılsıklam olacak kadar terleyebiliyorsunuz. sık sık uyuyup uyanıyorusunuz. bu arada gıdım gıdım bir şeyler de yiyorsunuz haliyle. derken gece oluyor ve yatıyorsunuz. sabah bir oluyor ki haydaaaaa!!! kırıklık, ateş ve boğaz ağrısı aynen devam. amına koyim böyle işin diye söylenip aynı şeyleri yapmaya devam ediyorsunuz ta ki birgün doktorun biri kıçınızı süzgece çevirecek iğneleri verene kadar...
ateşimi 40 dereceye çıkartan, yutkunamadığımdan su bile içirtmeyen lanet hastalık. baticon'lu tedavisi ve baticon'un ağızda bıraktığı tat ayrı bir felakettir.
yeni bahar sezonunu 10 tane penisilin ve ardından 5 günlük de antibiyotik kullanımıyla açtıran caaanım güzelim hastalık.
27 kilodan büyük çocuklar için 1,2 küçük çocuklar için 0,6 deposilin tek doz i.m yapılan ve devamında ağrı kesici, ateş düşürücü bir ilaçla devam edilen hastalıktır.
tedavisi penisilin olandır. başka da bişey değil.
penisilinin falan işe yaramadığıdır. 3 günde düşmeyen yüksek ateşe neden olur, yine 3 günde 3 kilo verdirir.
Yakalandığım hastalıktır. Öldürmez ama süründürür insanın sağlığının değerini daha iyi anlamasını sağlar.

Ara ara çıkan ateş sizi tir tir titretir, baş ağrısı ve yutkunamama cabası. Bir an önce geçmesi umuduyla.

(bkz: En büyük zenginlik sağlıktır)
Penisilin en baba tedavisidir. Deposilin 1.2 flakon im + bemiks (psodo iyilik hali icin) + parol fix recete yine de doktorunuza danisiniz.
Suyu içmek için 15 dk boyunca cesaretini toplayamamak diye birşey de varmış. Boğazda 20 tane toplu iğne var sanki. O nasıl bir his ya? Su icemiyosun suu. Ağlayarak iciyorsun zorda kalırsan da. Tonsillalarim kendine yer bulamadı. Çıkıp ordan yanımda uzanıyor şu anda. O kücuk organın size bu denli cektirebilecegini hiç tahmin eder miydiniz? Isin tıbbi boyutuna inersek de a grubu beta hemolytic streptococcuslar sebep olur bu hastalığa. Acil tedavi edilmezse Romatoid artrit enfektif kardit glomerular nefrit gibi hard core durumlar gelişir. Dolayısıyla hemen penicillin intra muscular uygulanmalı. Yoksa ayvayi yiyorsun. Oral yoldan antibiyotiklerin bir sikime yaradığı yok. Zaman kaybetmeyin. O değil de ben bu hastalığa butunlemelerde yakalandım. Allah başka dert vermesin...
yaz ayında da kişiyi bulabilen allahın cezası bir hastalıktır. gün içinde an oluyor turp gibi oluyorsun ama aradan 15-20 dakka eçiyor ortada hiçbir şey yokken 38-39 derece ateş basıyor. şu yaz gününde üşüyor insan deli gibi. hatta fanilayla, uzun kollu penyeyle, boğazlı hırkayla beraber ayakta çoraplar oluyor ve hatta üzerine 2 kat da battaniye çekiyorsun ama hala üşüyorsun.

sonra terliyorsun çılgınlar gibi, 2 dakka içinde yine turp gibi oluyorsun. yemek yemeyi, su içmeyi falan geçtim, yutkunurken daki bütün vücudu kasılıyor insanın.. antibiyotik tedavisiyle atlatılabiliyor elbette ancak klindan(ki kendisi vurulduktan sonraki 1-1.5 saat için kendinizi felç gibi hissetmenize sebep olur) iğne tedavisiyle tedavi edilebilse de bazen işe yaramıyor. şahsımda olduğu gibi. başka bir iğne ile devam ediliyor tedaviye.

geceleri zehir oluyor. gündüzleri de zehir oluyor. her vaktiniz, tüm gününüz zehir oluyor. nereden, neden bulaşır bilmiyorum ama dikkat edin yazarlar, bugüne kadar yaşadığım en hayattan soğutucu hastalık.

ben cumartesiden beri böyle yaşıyorum sevgili sözlük, şu an 39 dereceden yeni çıktım, tarihe yine bir şerh düşeyim dedim.
En okkalısından Allah belanı versin hastalığıdır. Acıkırsın yiyemezsin susarsın içemezsin öyle bir illettir kendisi.

41.3 derece ile soğuk duş sonrası hastanede bu tanıyı koydular üstüne sabah akşam 10 tane penadur. Evlere şenlik.

10. iğneden sonra iyicene penguenler gibi yürümeye başladım penisilin yüzünden ama bugün ateş kalmadı neyseki

Ancak bu hastalık bende ilaveten uçuk ve diş eti çekilmesine neden oldu. Uçuk için zovirax kullanıyorum. Diş eti için çözüm bulan varsa gelen kutusunu bir zahmet aydınlatabilir mi ?
(bkz: Augmentin Bid 1000 Mg)
Bademcileri badem yapan, boğaz trafiğini çift yönlü kapatan, eklem ağrıları ateş halsizlikle süründüren berbat bir boğaz enfeksiyonu. A grubu beta hemolitik streptekoklara verilen amansız ölüm kalım mücadelesi.
Düşmanımı görsem o halde, dayanamaz affederim.

Öyle boktan bir marazdır kendisi.