bugün

Kara jazz yapan orkestra.
19 nisan'da Zorlu'da sahne alacak grup. Heyecanla beklemekteyiz
yerli birçok gruba taş çıkartacak derecede iyi grup.

yasemin mori ile yaptığı yine buluşuruz isimli şarkısını geçen sene millete dinletip "mixi ne kadar harika olmuş dimi" diye dolanıyordum. az önce farkettim ki mixini arkadaşım yapmış.
küçüksün dünya.
Şarkılarında öyle bir müzik kalitesi var ki dinledikçe daha çok dinleme isteği uyandırıyor. Nedense adını ilk defa dün duymuş oldum. Halbuki yıllardır piyasada bulunuyorlarmış. Neyse, ben de bundan sonra sürekli dinlerim artık ne yapayım.

http://www.youtube.com/watch?v=C5Mmvf7QTFA
http://www.youtube.com/watch?v=C5Mmvf7QTFA
yeni şarkıları düşmüştür
pek de şıktır üstelik yasemin mori de projenin dahilindedir.
daha ne olsundur
Daha ayrıntılı bilgi için şarkının başlığına tıklayınız

(bkz: yine buluşuruz)
türkiye'de bulunması nimet olan gruplardan bir tanesidir. gerek şarkı sözleri ve gerekse ritm ve tonlarıyla nevrotik kesimin diline ortak olan türk gruplarındandır denilebilir.

istanbul'daki sevenleri ile 31.10.2015'te bir araya gelmesi de kaçırılmayacak fırsattır.
bilet için: http://www.akbanksanat.co...n-futaci-ve-kara-orkestra

insanın ufkunu açan, hayallere daldıran, şarkı sözlerinden bazıları şöyledir;

"kimde bulurum tanrıyı" - ağlayamam ben

"kim bakabilir gözlerime? kim duyabilir sesimi?" - sen mi duyacaksın

"tuhaf günün akşamında, bir bir çıkarlar ortaya, delilik kıyıları boyunca" - zor işler

"adına keder dediğin kadının adıymış sien" - sien

not: evet, bağımlılık yapıyor bu parçalar. depresyona girmeyecek dozda dinlemek çok önemli.
10 numara insanların yer aldığı dinlenesi grup. Dinleyin.
Yarım saat geç çıksa da dün beni mutlu eden grup.
60 yaşındaki rocker kadının tanımına çok uygunlar: "bunlar doğaya aykırı!"
Org çalan her şarkıda uzaya fırlatılan roket gibiydi. Korhan ritim bukalemunuydu âdeta!
Ayrıca saçlar yakışmis.
yarın iş olmasaydi sonuna kadar kendimi kaybetmeye hazırdım...
gidilecek.

http://www.ghettoist.com/tr/mobile/event/224
türkiye'nin en underrated grubudur.
korhan futacı'nın eski grubu dandadadan'a benzer müzik yapan oluşumdur.

severiz, beğeniriz ayrı mevzu. dandadadan'ın yeri bende bambaşka.
bağımlılık yaratan şöyle bir performansları mevcut. bana kalırsa şu an piyasadaki bir çok grubun karşısında ciddi bir üstünlükleri söz konusu. nasıl sevilmez ki?

http://www.youtube.com/watch?v=MZQtCXVqK-s
birçok yerli gruba bin basacak, çok güzel bir şekilde sanat icra eden, yakında ankarayı ziyaret edecek grup.
13 şubat akşamı çevre tiyatrosu'nda belki de pek tercih etmeyecekleri , koltuklu düzene sahip bir salon yapısında , yine harika işler çıkarmış , tüm ciddiyetleriyle performanslarına odaklanmışlardır. kendilerini semtimizde daha fazlaca görmek isteriz.
bu arada korhan futacı için en özel şarkının sien olduğu o kadar belli oluyor ki , grup üyeleri bile şarkıyı çalarken , korhan futacı'yı izlemekten kendilerini alıkoyamıyorlar.
şarkıları Aç Aslan'ı kliplendirmişlerdir.
klip yorumu için bknz; (#17896395) nolu entry

Aç Aslan klip yorumum sonrası önemli edit:
yukarıdaki eleştirim sonrası twitter'dan grubun prodüktörü ahmet çelenk ve grup üyelerinden ediz hafızoglu nun yazdıkları yanıtlar sonrası farkettim ki ben eskilerin grup anlayisinda kalmisim yani bakis acimi artık!!! yenilemem gerekiyormuş. benim sektörde çalıştığım dönemin grupları her şeyi birlikte yapar ama bunun bedeli olarak gruptaki herkes kendisinin ön planda olmasını ister, hatta bazı grupların üyeleri işi daha da abartarak kartonete, kliplere müdahale eder; mesela klip montajı sonrası kulislerde bulunur, hatta yetinmez yönetmene, albüm prodüktörüne ulaşarak kendi görüntülerinin arttırılmasını isterdi falan falan falan... (bu arada tüm grupları töhmet altında bırakmayayım ama genelde grupların iç manzaraları buydu...) ben oralarda kalmışım. ve bu nedenle de evet kabul ediyorum aç aslan klip eleştirimle biraz öküz altında buzağı aramışım. meğer bu ülkede de egolarını bir yere bırakarak işini iyi yapmanın kendisine yettiği, kimin nerede, nasıl ön planda olduğuna takılmadan sadece müziğe hizmet eden belki de bu nedenle (kaliteli işler ayakta kalabilsin daha çok dinleyiciye ulaşsın biz onun mutfağında olalım yeter diyerek) birden fazla projede yer alan böylesi müzisyenler varmış ve ben onların müziğine ulaşabildiğim halde (ne yazık ki) fikirlerine ulaşamamışım demek ki... düşüncemi olumlu yönde değiştirerek kendilerinin gerçekliğinin daha üretken olduğunu bana farkettirdikleri için gerçekten müteşekkirim.
ses bu, söz bu, müzik bu, kalite bu... yorumsuz.

http://www.youtube.com/watch?v=5YzQADMhq5E&feature=related
Eveeeeettt Korhan Futacı ve Kara Orkestra yeni albümleri Pavurya'yı biz severleriyle nihayet buluşturdu.

geçen zaman gerçekten uzundu ve biz albümü merakla bekleyenlerin takip edebildiği kadarı ile yoğun bir çalışma süreci sonucu ulaşabildiğimiz bir albüm oldu Pavurya. Gerçi DVD projesini başka bir bahara kalmış bulduk albümü elimize aldığımızda ama Pavurya'nın dokuz sekiz müzik gibi sektörün en iddialı prodüksiyon şirketlerinden birinden çıkması, müzik sektöründe çıtanın yükseltilmesi bakımından bunun gerçekten çok ama çok önemli bir gelişme olması, bu beklentimizin ertelenmesine değdi diyebiliriz. neticede değil DVDli olması, böyle bir grubun dinlenesi albümlerine kavuşmuş olmak bile çok önemli.

Akustikhane programı sonrası yazdığım entryde (#14060093) "...evet biz kara orkestra müziğiyiz ama eskisi kadar da kara değiliz mesajı verir gibiydi. ve sonraki şarkılarda bu öngörümün haklı olduğunu anladığım şarkılar dinledim birbiri ardı sıra..." demişim. tüm albümü dinlediğimde albüm genelinin aynı şekilde olduğunu söyleyebilirim. bu kez gerçekten biraz daha hafiflemişler, kara orkestra olarak... üstelik albüm kapağından başlayarak çok çok daha aydınlıklar ama yarattıkları bu hissin ardında sindirilmesi zaman alan sözleri buluşturdukları müzikleriyle yine de yoğun bir albümün dinleyenlerini beklediğini belirteyim. ama böyle olması da zaten kara orkestra farkı diyerek tabi.

yine daha önceki entrylerimde albümden tüyolar, yeni canlı performans linkleri yayınlarken ayin'deki tamburada-atina alıntılaması na dikkat çekmiştim. Korhan Futacı Pavurya'ya bir de Merdiven'i ekleyerek Tamburada günlerine tam bir selam çakmış.

böylece öncesini belki de bilmeyen sevenlerine müzikal yolculuğundan kısa bir pasaj sunarken, biz baştan beri takip eden severlerine de yaşadığı müzikal yolculuğu hatırlatmış.

yine bir önceki entryimde grubun "Ben Gene Sana Vurgunum" coverlarıyla ilgili görüşlerimi bildirmiştim. bence şarkıyı albüme de almakta ve hatta çıkış olarak seçmekte çok doğru bir karar almışlar. bu güzel coverdan mahrum bırakmamışlar bizi.

Pavurya farklılaşmak, yenileşmek adına da örnek albümlerden biri bana göre. çünkü çoğu kez ilk albümden sevdiğim birçok şarkıcı ya da grup farklılaşmak, yenileşmek adına yeni projelerinde tamamen çizgisinin dışına çıkıyor ve o zaman da o bana hitap eden onun imzası olabilecek ögelerden uzaklaşan bir albüme alışmak o isimle bağdaştırmak (en azından) benim için gerçekten zor oluyor. belki yeni albümü de çok güzel oluyor, hatta ben de beğeniyorum ama her iki albümü karşılaştırdığımdaki tarzsızlık beni mutlu etmiyor. işte bu noktada Korhan Futacı farklı olmanın, yeni olmanın, yeniler eklemenin ama tarzını korumanın aritmatiğini çözmüş görünüyor; aslında Tamburada nın Merdiven iyle Kara Orkestra nın Merdiven i karşılaştırılarak dinlendiğinde anlatmaya çalıştığımı kolaylıkla farketmek mümkün.

edit: şimdilik genel değerlendirme...
tek tek şarkıları ele alma vaktine az daha var...
biraz daha dinlemeliyim....

ama anlayacağınız sözlük sakinleri, uzun bir bekleyişin ardından bol kara orkestralı günlere kavuşmuş bulunmaktayım... *
şimdi Buzz'un yazdığının üstüne bir şey nasıl yazılır düşünmüyor değilim hani. Kara Orkestra bu ülkede müzik yapmak için müzik yapan grup tanımına karşılık geliyor. ticari kaygılarla eğilmeyen bükülmeyen bildiklerini çalan ve yaratan bir grup. Geçtiğimiz cumartesi Akustikhane performanslarını izledikten sonra bugüne kadar kendilerine neden önem vermediğimi çözmekte zorlandım. Tamburada Dandadadan gibi gruplari takip ettiğim halde Korhan Futacı'nın master projesi diyeceğim Kara Orkestra'yı takip etmemek büyük ayıp benim için. Çaldıkları tarz şarkı sözleri bir çoğunuz için anlamsız hatta gereksiz gelebilir ama müzik dediğimiz şey insanların çalmak istediklerini ya da söylemek istediklerini hiç bir kaygı olmadan notalara bestelere dökebilmesi değil midir ? Kara Orkestra işte tam olarak bunu yaptığı için iyi bir grup.
ikinci albüm sayıklamalarımızın artık nihayete ereceği günler çok yakınken ki 10 gün içinde pavurya isimli yeni albümlerinin müzik marketlerde olacağı bilgisi de ulaşmışken, akustikhane programı canlı performansı ile albümün hemen öncesi sevenlerini mutlu etmiş gruptur; korhan futacı ve kara orkestra.

yeni şarkılardan en azından bazılarını dinleme, canlı performanslarını bir kez daha izleme, albüm hakkında bir ön bilgi sahibi olma açılarından baktığımızda akustikhane programı, kendi adıma; yeni albümünün çıkış süresini sabırsızlıkla bekleme katsayımı daha da arttırdı diyebiliriz.

şarkılar yine ilk dinleyişte sindirilemeyecek kadar mükemmeldi... sözler yine ilk albümdeki gibi alıp götürürken başka alemlere; müziklerinin karşı konulmaz ahengi eşlik etti bu müzikal yolculukta dinleyenlerine... derkeeenn canlı performansta bir de sürpriz bekliyordu biz kara orkestra sevenleri; eskilerin ben gene sana vurgunum şarkısının coveri.
neden bilmem korhan futacı ve kara orkestra cover çalışma beklediğim son gruptu hatta belki son grup bile değildi. çünkü müzikleri o kadar kendilerine özgü ki sanki bu grubun çatısı altında başkalarına ait şarkılar çalmaz-söylemezlermiş gibi geldi. yanılmışım....
iyi ki de yanılmışım...

çünkü kara orkestra ben gene sana vurgunum coveri ile sadece kendi sevenlerine değil, tüm müzik camiasına cover nasıl olmalıdır dersi vermiştir. eğer kendi tarzını katamıyorsan, eskinin aynısını söylemek cover değildir, olsa olsa şarkıyı yeniden okumadır... bu yüzdendir ki grupların bir çoğunun coverladığı eski pop şarkılar, grubun varsa bir tarzı o tarza uymamış, tam tersi şarkı grubu poplaştırmıştır. ve anladım ki bu kötü özgün olmayan okumalar sonunda da biz müzik severler, cover'a biraz mesafeli bakar olmuşuz...
oysa ben sana vurgunum tam bir kara orkestra şarkısı olarak çıktı karşımıza ve bizi bizden alan kara orkestra şarkılarından biri haline geldi hem de ilk dinleyişte... ve sanki hiç eski halini bilmiyormuşuz, ilk defa dinliyormuşuzcasına benimsetti kendini. şarkıyı kendi kendinize mırıldanırken bile, artık o naif bildik hali ile değil, kara orkestraca söylediğinizi farkettirecek kadar başarılı bir cover dinletti sevenlerine korhan futacı ve kara orkestra.

Programda ilk çaldıkları parça cover değildi tabi ama beni o kadar şaşırttı ki canlı performanslarını anlatırken ilk önce bu konuya değinmeden edemedim. oysa programın açılış şarkısı güzel bir merhaba şarkısıydı sevenlerine; Bülent. ilk şarkı ve ilk mesaj evet biz kara orkestra müziğiyiz ama eskisi kadar da kara değiliz mesajı verir gibiydi. ve sonraki şarkılarda bu öngörümün haklı olduğunu anladığım şarkılar dinledim birbiri ardı sıra...

sen mi duyacaksın, duvar, pavurya,.... her bir şarkı okuduğum romanlar gibi kendi hikayesini çiziyor aklımda... müzikal tadında... hepsi başta da belirttiğim gibi ilk dinlemeyle sindirilemeyecek kadar muhteşemler... sosyal medyada duvar, program sonrası öne çıkan isim oldu ama benim daha aralarından birini seçmeden hepsini iyice dinlemeye ihtiyacım var.

ikinci albüm, uzun soluklu birlikte çalışma ve muhtemelen uyumlarının canlı performanslarına yansıması ile harika bir müzik şöleni izlediğimizin bir kez daha altını çizerek son olarak yaptıkları müziğe değinmek istiyorum; zira yaptıkları müzikle ilgili olarak, gruba belli çevrelerce illâ bir müzik türünün yaftası yapıştırılmak isteniyor; şu türde (rock, caz, vb.) müzik yapıyorlar şeklinde lanse ediliyorlar ısrarla. ama grubun kemik kitlesi yaptıkları müziğin Kara Orkestra müziği olduğunu biliyor...

aslında yazacak, anlatacak, yorumlayacak çok şey var. kalanı da albüm sonrasına diyor ve huzurlarınızda en çok entry yazdığım başlıktan şimdilik ayrılıyorum.
herkese bol kara orkestralı günler... *
Akustikhane programında yeni albümleri pavurya' dan parçalar çalarak sevenlerini mutlu eden gruptur.
Performanslarını izlemek isteyenler için geliyor.
http://turkiyedenalternat...tac-ve-kara-orkestra.html
10 aralık cumartesi peyote'de sahne alacak grup.

http://www.facebook.com/e...t.php?eid=177710918982761
eveeet bir korhan futacı ve kara orkestra entrysinde daha birlikteyiz, grubu yakından takip edenlere yine güzel bir paylaşımım var. (ve yine twitter'da; @edizhafizoglu ve @tersemresert sayesinde.)
linkini aşağıda paylaştığım ayin'in sonundaki tamburada-atina alıntılaması da gerçekten baştan beri korhan futacı'yı takip edenler için hoş bir sürpriz olmuştur, belirtilmeden geçilmemelidir...
http://www.youtube.com/watch?v=w0tbFUtehGQ
twitter'da; @edizhafizoglu ve @tersemresert tarafından, korhan futacı ve kara orkestra albüm lansman konseri öncesi röportajlar ve konser performansı linki yayınlanmıştır beklenen albüm öncesi bundan daha iyi bir paylaşım olamazdır...

http://www.youtube.com/watch?v=OBLUsNWprqE&feature=share
geri sayım devam ederken beklenen albümün ismi pavurya olarak açıklandı.

(bkz: ben hiçbir grubu bu kadar yakından takip etmedim)

(bkz: ben hiçbir başlığa bu kadar entry yazmadım)
@edizhafizoglu twitinden alıntıdır;
"korhan futacı ve kara orkestra ikinci albumu ekim'de lin records etiketi ile yayınlanıyor. 12 ekim album lansman konseri babylon'da!"

(bkz: az kaldı)