bugün

görsel açıdan oldukça başarılı, büyülü bir atmosferde geçen biyografik film, zaten gustav klimt'e de bu yaraşırdı. dvd'sinde bulunan ekstralarda bir sanat filmi (bkz: art house) çekmenin zorluklarına değinmişler, ilginç olmuş. sanıyorum john malkovich'i oynatabilmek için yüklü bir bütçe gerektiğinden dört ülke birleşip çekmiş filmi.

--spoiler--
filmin bir çok sahnesi, tablo güzelliğindeydi, konular bir miktar kopuk işlense de, son 5 dakikası yani evin içine kar yağmaya başladıktan sonraki her anı çok güzeldi. lea sen ne güzel, ne asil bir kadınmışsın öyle.
--spoiler--
oldukça kaotik ama görsel şölen denilebilecek bir film. filmin son yarım saati bitsede gitsek tadındadır.
gustav klimt'in john malkovich tarafından canlandırıldığı, klimt'in hayatının anlatılmaya çılışıldığı bir raoul ruiz filmi.

ne klimt'i john malkovich, ne malkovich'i klimt olarak görmeye tahammül edemem sanıyordum. fakat korktuğum kadar kötü değilmiş. hatta klimt'i oynayabilecek biri varsa o da bir tek malkovichmiş. muhteşem bir film olamasa da kötü bir film de değilmiş, falan filan.

sinemasal açıdan nasıl eleştirilir bilmiyorum ama klimt'le egon schiele'yi yan yana görmek keyifliydi sanki.
klimt haddinden fazla çapkın ve nevrotik bulunmuş olabilir, o ayrı mevzu.
sabahın 6sında belgeselini izlediğim ve zamanı unutturan ressam.
Cinselliğe ve özellikle kızıl saçlı kadınlara düşkün Avusturyalı ressam. Tabloları şaheser değerindedir.
bir raoul ruiz klasiği... şaheser bir başyapıt...