bugün

kandırmaca... Kişisel gelişim kitaplarının gazına gelip geçen hafta tanımadığım insanlara merhaba dedim ve bi ton dayak yedim. Hani kitap okumaktan zarar gelmezdi. yalansın kişisel gelişim kitapları. daha da almam sizi.
-herşey seninle başlar
-enerji otobüsü
-peynirimi kim kaptı
-balık
-kişisel ateleti yenmek
-herşey beyinde başlar
doğan cüceloğlu ile üstün dökmen'i tek geçtiğim kitap türüdür.
insanı her yönden geliştiren kitaplardır. okuyan insan boş olunca kitaplara da boş gözüyle bakıyor haliyle.
okuduğunuzda kişisel olarak geliştirdiğini düşündüğünüz ama aslında kişisel olarak geliştirmeyen kitaplardır. türk klasiği, dünya klasiği okuyun daha çok gelişirsiniz, bu böyledir kanımca.
Para kazanmak amacıyla yazılan, boş gereksiz kitaplardır çoğu. iyi düşünün iyi olsun eden eheh temalıdırlar, şahsım adına konuşmak gerekirse sevmem.
Cakralarinizi acin, bol bol gulumseyin, gunesi selamlayin gibi direktiflerle dolu kitaplardir.
(bkz: gelişim sorunları)
boşa zaman kaybıdır.
içlerinde kaliteli olanlar olmakla birlikte son zamanlarda bir çoğunun zırvaladığı kitaplardır.
(bkz: kişisel gelişim zırvaları)
Kaliteli olanları cok ise yarar. Barış muslu - beynine format at gayet guzel kitap öneririm.
hepsinin insanları saçma sapan şeylere yönlendirerek oyalamak amacıyla yazıldığını düşündüğüm kitaplardır.
insana çok şey katan kitaplardır. az biraz siyasi içerikli olanları özellikle tercihimdir. (bkz: gorki nin gitarı)
aklınızdaki bir soruya yanıt olabilecek kitaplardır. ancak tüm hayatınız bu kitaplara bağlı olmamalıdır. en iyisi gidin Ahmet Şerif izgören okuyun.
polyanna olunmasını söyleyenlerinin kişinin bilinçaltına zarar verdiği bir gerçektir. iyi düşün iyi yaşa,evren cevap vericek vs vs. Tamamı bir halta yaramaz. Örneğin gözlerinizi kapatıp bir yarak hayal edin. Sonra bu yarağı hayal etmemeye çalışın. Başka bir şey hayal edin demiyorum,bunu,hayal etmemeye çalışın.
mesela saçları çabuk yağlanan insanlar bu hataya düşerler. Dakika başı yağlı değil diye düşündüklerinde yağlanmayacağını zannederler. Ama aslında sürekli yağlı olduğunu bilinçaltına sokarsın. Buna karşılık bazı kitaplarda olumsuzluk eki kullanma der. Saçlarım temiz gibi. Ama sen bunu söylerken,zaten saçlarının çabuk yağlanmasını düşünürsün.
(bkz: hayatı kişisel gelişim kitabı tadında yaşamak)
Okuduktan sonra bir müddet insanı şevke getirip sonradan öyle olmadıpını görüp hayal kırıklığına sürükleyen kitap türleri.
arızalı yanlarıma derman olur deyu, bir kurtarıcı gibi görüp sık sık okuduğum kitaplardır.

yalnız aydınlanma etkisi çok kısa sürüyor. 2 gün sonra ben yine aynı ben. aynı takıntılar, aynı davranışlar...

bu yolla gelişebilenlere saygı, sevgi ve tebrik benden.
Erdal Demirkıran sadece aaptallar 8 saat uyur belki hayatimin dönüm noktasıdır.
Birçoğu sadece motive etmekten başka bir şey yapmayan kitaplardır.
çoğusu insanı benmerkezciliğe itiyor sanki. sen yaparsın, en önemli sensin, en değerli sensin gibi bencil duygular aşılayan kitaplar var. ama genellememek lazım. iyileri de vardır elbet.
okuyup kendini geliştirebilen görülmüş müdür?
bir tane okuyun.. çok mu sardı? bir tane daha okuyun peki tamam. harikulade mi diyorsunuz? eh tamam sıçarken bir tane daha okuyabilirsiniz ama üçten fazla okumanız sizin çok düşük algıda bir kişi olduğunuzu, hepsinin aynı aptal-boş söz torbalarını eveleyip gevelediğini ve sizin de bunu hala anlamadığınızı ve inatla değişmedinizi gösteriyor.

best-seller olur çoğu, best-seller'dan uzak durun. boş iş bunlar boş. açın adam gibi bir oblomov okuyun ne bileyim, tutunamayanlar okuyun, gidin coen filmi izleyin daha iyidir.

tanım: bir boka benzemeyen, ismine inat bir bok katmayan kitaplardır.
degisime katki sagladigi savunulan kitaplardir. genclik yillarinda epey okunup randiman alinamayan kitaplardir ayni zamanda.
insanı çok güzel geliştiren kitaplar. en az 2 adet okuduğunuzda post-intel-kozmo-über super-mench'e dönüşüyorsunuz. çok okursanız tanrı modu açık vaziyette gezebilirsiniz. geçenlerde ben de okuyayım dedim bir tane; aşırı bilgi ve bilinç yüklenmesinden dolayı geçici körlük yaşadım resmen.