bugün

keller içinde en ünlü simadır . ayrıca halk kahramanlığı da yapmış olup öğüt ve nasihat verme konusunda on kaplan gücündedir .
ekmek gibi bir sakiz markasi. paramparca oluyor agizda birbirine yapismasi gerekirken.
bicirik adlı bir cüce arkadaşı olan masal ve film kahramanı.
eşşeği saldım çayıra türküsüne benzer bir muziği ve şarkısı olan film. (bkz: rüştü asyalı)
ben bir garip keloglanım.....
1989 yılında byte bilgisayar tarafından geliştirilen commodore64 ile uyumlu "ilk yerli bigisayar oyunu"nun adıdır aynı zamanda.
Akıllı olmakla saf olmak arasında gidip, gelen ünlü bir masal kahramanıdır.
(bkz: ben bir garip keloglanim)
sinemada rüştü asyalı tarafından hayat bulan türk masallarının en zeki, doğruluk ve dürüstlük abidesi kahraman.

ben bir garip keloğlanım.
eşşeğimin yok palanı.
varım yoğum doğruluktur.
hiç sevmem ben yalanı.
Türküsü meşhur masal kahramanı.

ben bir garip keloğlanım
eşeğimin yok palanı
varım yoğum doğruluktur
oysa hiç sevmem ben yalanı

evde kocakarı anam,
birkaç tavuk bir de inek
hergün şu başıma konar
evsiz kalmış birkaç sinek

Olmam kimseye kul köle
halkın kulağı diliyim
namertlere avuç açmam
sivri akıllı biriyim.

ayrıca :
(bkz: bicirik)
(bkz: aydın babaoğlu)
bir masalinda gecen bilmece soyledir.

bey kizi:
keloglan. kecebas,
nerden geldin hokkabaz?
evinizin onunde kuyu,
kuyunun icinde suyu,
suyunun icinde yilan,
yilanin agzinda mercan,
bil bakalim keloglan.

keloglan:
hanim kiz, balim kiz,
sen benimsin canim kiz.
evinizin onunde kuyu,
o lamba degil mi?
kuyunun icinde suyu,
o da gazi degil mi?
suyun icin de yilan,
o da fitil degil mi?
yilanin agzinda mercan,
o da ates degil mi?
kel bi oğlancağız denip geçilen küçümsenen horlanan tasvip bulmayan masal kahramanıdır.
lakin o basit bi oğlancaaz bi divane değil koskoca bir kahramandır. hani şu bilmem kaç kişiyi beşer onar yere seren meydanlara korku salan kahramanlardan daha kahramandır. çünkü onlara hep nir ihtiyar bilge yol gösterir. yaptıkları verilen rolü oynamaktır. keloğlan ise kendi bildiğini yapar sonunda herkes mutlu olur. kimseyi gammazlamaz kimseyi öldürmez. makama mansıba göz dikmez. bir sevdaya tutulduysa sonuna kadar gider peşinden. naralar atmaz türkü söyler. bence kahraman budur.
en güzel eseri için;

(bkz: uyan güzel)
(bkz: keloğlan)
filmlerinde annesinin yağtığı mis gibi tarhana çorbasını içerken herkesi özendiren masal kahramanı.
artık kel olmayandır.
hişştt kelo gel la bildiğim bi ilaç var. ama komisyonumu alırım. * *
trt çocuk kanalında çizgifilmi olan kahraman. Müzikleri de şahanedir hani. Soner Şeker, Hüsnü haznedaroğlu ve Nihan uç yapmaktadırlar.
Hatta trt çocukta da var.Çok süper valla.
her izlendiğinde insanı tertemiz duygulara götüren kahraman. filmlerindeki kötü adam karakterleri bile bozmuyorlar bu güzelliği.
(bkz: forrest gump vs keloğlan)
ayhan yener' in çok güzel seslendirdiği parça.

http://www.youtube.com/watch?v=EFE5vVJMhQ0&feature=related
keloğlan, tanınmış bir halk öyküleri kahramanıdır. anadolu insanının büyük düşler kurabilen, ama en büyük ödülleride elinin tersi ile itebilen, erdemli, sağduyulu, biraz saf, biraz romantik ve fazlasıyla pratik zekalı temsilcisidir.

keloğlanı yaratan ise, tahir alangu'dur.
Kellerin Önderidir. Bilgili Ve Herzaman karşıdakini alt eder.
Mehmet Ali Erbil'in "keloğlan karaprense karşı" filmiyle yerlere düşürdüğü bir yeşilçam kahramanıdır.*
aynı bölümü gün içinde defalarca dönen çizgi film karakteridir.
ani rahatsızlıktan ötürü kendisi gün içerisinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştır.