bugün

yemek masasi kuruldugunda sandalyede oturup bir tabak da ona koymanizi bekleyen, mama kabindan yemek yemeyip özellikle anne kişisinin en güzel porselen tabaginda yemek yemek için israr eden, günün büyük bir kismini pencere kenarinda geçiren, kizdiginizda, bagirdiginizda evde yaşayan diger bireylere sizi şikayet eden, kendisine bir şey sordugunuzda konuyla ilişkilendirebileceginiz bir ses tonuyla miyavlayan, tek başina uyandiysa sizi de uyutmayan, eve misafir geldiginde saklanan, eve geç geldiginizde kizginligini belirten *, mart ayi geldiginde pencere önüne damat ya da gelin adaylarinin dolmasini saglayan, kaç yaşinda olursa olsun, kaç yaşinda olursaniz olun bebeginiz gibi davranan canli.
mama ile çalışan sinek ve böcek yakalama cihazı.
dünya yansa hasırı yanmaz yansa da umrunda olmaz.
uğur gürsoy'un çizdiği fırat karakterinin annesine göre seven çocukların çükünü düşüren hayvan. ve yine anı fıratımızın bunu duyunca elinden fırlatıp tahsi'in kardeşine kovalattığı hayvan.
"kanka, hacı, hafız" türevi hitap şekillerinin değişik bir versiyonu. evet var böyle bir şey. misal;

- kedii, naber ya?
- kedi bu masaya da bir baksan?
bir şeye sahip olma konusundaki politikalarını çözdüğüm hayvan.

ona göre evdeki herşey herkesindir. ama o istediği şeyi istediği zaman istediği kadar kullanmak/yapmak konusunda özgürdür.*
özgüven konusunda yoksulluk çeken insanların beslemesinde fayda olan canlı, özgüven timsali miskin yaratık. * *
yavruyken en ufak harekete dahi pati sallayan bir gece yatağımı paylaştığım* sevimli fakat sinir bozucu olabilen canlı.**
doğadaki canlıların en meraklısıdır.

Şöyle ki,

iki kedi mikrodalga fırının önünde durur.

1. kedi : abi, ben şimdi bunun içine gireyim. sen çalıştır bakalım bana noolcak?
2. kedi : abi, yanarsın.
1. kedi : bir deneyeyim ya noolcak. Hadi giriyorum içine, çalıştır.
2. kedi : aslında haklısın, denemek lazım. *
yerinde olmak istenen hayvan.
gelince seversiniz sevmek istediğinizde kaçar. asla onun istemediği bi'şeyi ona yaptıramazsınız. mütemadiyen kıvrılıp uyur, gelip sırnaşır, sıcak sever...
güzel hayvan, tatlı hayvn, şirin hayvan..
efendim evde sağa sola kendiş kafasına göre koşturan, meraklı, kimi zaman miskin, kimi zaman çekilmez, kimi zaman dünyanın en yanlız insanı olmaktan sizi kurtaran canlılar.
asaletinden dolayı karakterinden ödün vermeyen ve bu sebepten dolayı nankör sıfatını haksız yere üstlenmiş asil zarif bir canlı.
--spoiler--
"felis sylvestris catus" latincesi , "felidae" familyasının üyesi . ortalama ömürleri 14 yıldır .
--spoiler--

--spoiler--
kedi sevmeyen kadın erkeğini de gerçekten sevmez derler .
--spoiler--

--spoiler--
çok atik hareketleri dolayısıyla korkutur çoğunluğu .
--spoiler--

nankör denir onlara ,
oysa ki insanlara benzerler .
köpek sadıktır sahibine ,
kedi ölüsünü bile yer .
sebep...
köpek sanarmış ki yaradanı sahibi ,
kedi bilir yaradanını ,
ondandır asiliği .
kendi oyununun (hayatının) senaristi... yönetmeni... başrol oyuncusu heyvanı...
hiçbir zaman evcileşmezler.
evime aldım işte evcileşti diyenler avuçlarını yalar...
onlar sizi kendi oyunlarına dahil ederlerde, iş işten geçmiş olur oyunda sadece yan rolde olduğunuzu anladığınızda...
toptur, oyuncak faredir falan dokunmayıp, masada duran apartman toplantısı kağıdını önce yere atıp sonra da 45 dakika aralıksız oynayan hayvandır.
hışırt hışırt diye bir sağa bir sola..kağıt top yapıp atınca da yüzüne bakmıyor. illa düz a4 kağıt olacak..hışırt hışırt..
http://www.uludagsozluk.c...l-sonra-evine-donen-kedi/
http://www.uludagsozluk.c...a-evine-donen-kayip-kedi/

gibi başlıkları ve haberleri okuduktan sonra nankör olmadığına inandığım hayvan.
(bkz: konusan kediler/#4229593)
9 canli hayvandir. basina ne gelse bir sekilde hayatta kalmayi basarir. evcil falan derler ama icindeki vahsiyi hic atamadigi icin evcilligi hikayedir. boyut olarak ufak tefek oldugundan, kimilerine tatli, sirin falan geldigi icin alinip beslenir iste. oldum olasi kilimdir bu hayvana sozlukcugum. hele soyle yuzume karsi tislayinca mikrodalgaya atasim gelir ama ya sabir derim, yaratilani sev yaratandan oturu derim. yoksa ben yapacagimi bilirim ama neyse...
insanların boyunduruğu altına girmediği için nankör ilan edilen, asil hayvan.
lan nankörü mankörü bırak şerefsizin önde gideni bu..at olsa ööretirdim nereye işeyeceğini bu hala öörenemedi..nası elim kolum titriyo hala bak!kıyamıyorumda şerefsize..
kediler için; yedinci kattan düşmek, otuz ikinci kattan düşmekten daha tehlikelidir, çünkü kediler ancak, altıncı katta terminal hızlarına ulaşabilirler.
huzur kaynağı.
(bkz: chartreux) cinsleri en kalitelisiymiş dedirtir bu hayvanlar bilenlere. gel gör ki binlerce dolar bayilip satin aldiğin dünyalar güzeli fransiz kedini cağresizlikten türk sokak kedilerinin pompalamasina birşey yapamassin hüzünle izlemek di$inda.o güzelim kizdan da 3 tane roman kedi cikar. ve yavrular özenle e$e dosta yamanmaya calisir. (bkz: the end)
birde söyle bir söylentiyi de anlatmakta fayda var. kedi öldürdükten sonra cami yaptirtsan o günahi kaldiramazsin derler. Hz. muhammet ki$isi zamaninda namazini kilarken arka fonda bir yilan görünür ve hz. muhammet doğal olarak namazi birakamaz. ama bir kedi gelir evet o bu basliğin kahramani kedidir. ve yilani altediverir.Hz. muhammet'te kediye mekanin her daim cennet olsun der. ve gider. sonra o kedi zulaladiği yilani yer felan. (bkz: yersen)
kedilerin mıncıklanmaya ortalama tahammül süreleri bir takım araştırmalar sonucunda 2,5 dk olarak belirlenmiştir. bu süre aşıldığı takdirde kucağımızda masum masum duran varlık bir anda pantere dönüşüp oranızı buranızı cırmıklayabilir. kedinin ısırması cırmık atmasından daha makbul ve daha az can yakıcıdır. velhasıl suratına biraz üfleyip işkenceyi sonlandırabilirsiniz.