bugün

üzerinde en çok polemik yapılan hayvan. (bkz: rahat bırakın len kedileri) *
kilitlemesiyle ünlü bir irkilme fetişisti hayvan.
kimine göre yalaka , kimine göre sevimli bir hayvan . neticesinde nankör !!! neden nankör ? öleceğini anladığı zaman terkedip gitmesi mi onu böyle nitelendirmemize yol açan ? peki insanların nankörlüğünü göz önünde bulundurursak ? o zaman kim daha nankör ?sorular yumağı.
sevimsiz sinsi bir hayvan. dünya da bir kediden daha çok nefret ettiğim birşey varsa o da iki kedidir.
akıllıları çok akıllı gerzekleri tam gerzek olan hayvan. Akıllı çünkü güvercinlerime bir gün bile saldırmamış hayvan. Gerzek çünkü köpeğimin kuyruğuyla oynarak bir anlamda canıyla oynayan hayvan. Van ve ankara kedileri güzel ve akıllıdır.
uzun müddet yaşadığınızda, hayatınızda vazgeçilmez bir yere sahip olabilecek canlılardır. yavruyken alırsınız, beslersiniz, beraber yatarsınız, pisliğini temizlersiniz. sabahları sizi tam saatinde burnunuzu, yanağınızı yalayarak uyandırır. sabahın köründe karşısında böyle bir sevimlilik görünce insan sinirli başlayamaz güne. yeri geldiğinde insan gibidir, susar; bunu size anlatır, acıkır; anlatır, tuvaleti gelir; anlatır. zaman içerisinde ses tonunuzu, ne demek istediğinizi benimser. sizden istediği şeyleri ona verdiğinizde o da sizin sözünüzü dinler hale gelir. aranızda güçlü bir iletişim, güçlü bir bağ olması işten bile değildir. yavruyken olabildiğine yaramaz, olabildiğine hareketli, bir o kadar da uykucu olurlar. 8-9 ayı geçtikten sonra ise asil bir hanımefendiye, beyefendiye dönüşmeleri olasıdır. siz ona nasıl davranırsanız o da size öyle davranacaktır, bu denli zeki hayvanlardır kediler.
dünyanın en tatlı hayvanı. ekmek arasına koyup yenilesi, o derece yani..
oyun oynamaktan bikmayan hayvan. belki de istemdisidir. cunku dili bir karis disarda yorgunluktan olmus bir halde yatarken bile, oynamaya calistiginizda hicbir sey yok gibi kosup ziplamaya basliyor. *
(bkz: kedi korkusu)
iran cinsi olanları her ne kadar ezik surat denilip beğenilmese de çok tatlı olan hayvanlardır.
Annemin bütün mahallenin kedilerini bi gün ciğer bi gün tavuk ile beslemesi sonucu bende bıkkınlık uyandıran sevgimi kaybeden hayvanlardır.Ama yinede bazıları hala şeker geliyor bana nedense.Irsi herhalde.
evde beslenince obezitenin doruklarına ulaşan, sokağa çıktığı zaman cılız sokak kedilerini pataklayan, yüzü gözü çizilmiş gelen bir hayvan.
felis domesticus latince ismi olur kendisinin
Bağımsız olmaları sebebiyle benim en çok sevdiğim evcil hayvanlardan, yalakalık yapmaz kafasına göre takılır.
satanistlerin ve kötü amaçlı bazı papazların kara büyü yapmak amacıyla kattlettikleri zavallı hayvan.
kaybolduysa korkmayın, birazdan gelecektir.
tanım: her koşulda evini bulan hayvan.
uykusu geldiğinde patileriyle kafasını karıştırıp duran ki bu haliyle sadece sevimli olan, her şartta kafasına göre hareket eden ve canının istemediği bişey olduğunda hiç esirgemeden nankörlük eden hayvan, yavrular neyse de büyükleri uzak dursun.
izmir'de; kediye doğru el kol uzatarak, "piisst, hooooo, voleeeheyy" gibi sesler çıkardıktan sonra, yerinden bile kıpırdamadan boş gözlerle sana bakan hayvan.
bazen başkalarıyla aramda şuna benzer konuşmaların geçmesine sebep olan hayvandır:

ben: biliyor musunuz, benim bir kızım var ve onu çok özledim.
diğerleri: (hayret dolu yüzler ve bakışlar) aa gerçekten mi? hiç görmedik ama?
b: evet burada değil zaten, ailemle birlikte antalya'da kalıyor.
d: kaç yaşında? adı ne?
b: 3 yaşında. adı gümüş.
d: (halen dumur...) annesi kim, nerede? biz seni bekar biliyoruz.
b: annesi ankara'daydı ama ben hiç görmedim onu.
d: ???!!!
b: pardon ya demeyi unuttum galiba. benim kızım bir kedi. onu kendi evladımmışcasına sevdiğim için kızım diyorum ben. siz yanlış anladınız galiba?
d: (kahkahalar ve dağılış...)
taksonomik konumu genişten dara doğru eukaryota; metazoa; eumetazoa; bilateria; coelomata; deuterostomia; chordata; craniata; vertebrata; gnathostomata; teleostomi; euteleostomi; sarcopterygii; tetrapoda; amniota; mammalia; theria; eutheria; laurasiatheria; carnivora; feliformia; felidae; felinae; felis şeklinde olan sevimli canlı.
"iğrenç kokan haşlanmış ciğer'i öyle bir yemek ki, izleyenin korkup kaçması", deyimini %100 gerçekleştiren hayvan. yemek zevklerimiz farklı kedilerle.
Evcilleştirilmemiş yegane evcil hayvanmış kendileri. Efsane o ki çıkarları doğrultusunda insanların yanına gelip onlarla yaşamaya başlamışlar. Diğerleri gibi insanlar tarafından eğitilerek evcilleştirilmemişler.

Evdekine de bakıyorum hakkaten bu teoriye doğruluyor.
bir rivayete gore (bkz: kedi) sevenler annelerini sevmez imis...garip tabii..
Hırıltısını duydugunuz ilk zamanlarda rahatsızlık hissedersiniz, ters giden bir şeylerin oldugunu sanarsınız. sonra anlarsınız ki bu hırıltı onun huzurlu oldugunun bir çeşit dışavurumudur. dinledikçe somut bi şekilde ona iyi baktığınızı ve sevginizi hissettiğini görürsünüz. hatta onunla birlikte hırlar olmayı dilersiniz onun duydugu huzuru deneyimlemeyi istemek gibi. bütün o tırmaklamalarına, canınızı acıtmasına ragmen bir daha sevmek istersiniz bir daha ve bir daha. küçükken sevmeme ragmen simdi bir türlü kendimi yakın hissedemedigim kedi hayvanı hep sevilmek ister ve eger sevilmiyorsa bunu hemen anlar.bakıslarından kolaylıkla sizi sevmedigini anlayabilirsiniz. çocuklugumda herkes tarafından el bebek gül bebek diye sevilirken, ben kediyi severdim.o da salına salına gelip kucagıma oturup hırıltısını sunardı bana.bi beklentim yoktu, sadece bu hırıltıyı duymak için bile sevebilirdim onu.büyüdükçe çevremdekiler tarafından daha farklı sevilme tepkileri görünce,yani benden beklentileri oldugunu anlamaya başlayınca (nerde o kucağa alınıp sarmalanarak sarmas dolaş öpülmeler) ben de az sever oldum kediyi. uzaktan, bakaraktan, anlatarak sevdim sadece, bu da ona yetmedi ve aramız acıldı.hala da acık...
evcil hayvan. ayrica (bkz: misspoison). *
kediler bize, doğadaki herşeyin bir işlevi olmadığını öğretmek için vardır. *
sokakta mimimum köşelerde uyurken görebileceğiniz hayatı zikine takmayan canlı formu.