bugün

(bkz: yeni doğan kardeşinin cam bebek olduğunu öğrenmek)
sahip olunası olgu. kişinin aynısının farklı bir bedende olması yani muhteşem bir duygu. büyük veya küçük olması umursanmaksızın sevilir.
yayında ve yapımda emeği geçen anne babanın yaptığı en doğru şey.
en, iyi, dost, sırdaş, arkadaş, kanka, kanki, herşey.
aktan b*ktan kavga edebildigin tek insan.yası büyüdükçe anlaşabilirsin yoksa bilmecedir.
insanda koruma duygusunun tavan yaptığı varlık. dokunanı s*kerim, o derece.
bazen doğuştan bazen sonradan ama kimsenin olamayacağı kadar yardım ve yatakçı olan kişidir.*
yasi sizden 12 yas kadar kucukse büyüyene kadar pek de anlasamayacaginiz, ama baskalari anlasamazsa haddini bildirdiginiz tek varlik.
Bir lokma söz et, bana anlat içindekilerini. Bizi bağlayan kan bağı mı, insanlık dağarcığı mı?
Hıı? Sen ne dersin kardeş? Yani bana bir şey vermeyen kalbine, beni güzel şeylerden sakınan beynine rağmen, kardeşiz diye güllük mü olmalı her yerimiz? Peki diken batarsa, acıtmaz mı kardeş?
Seni sırf kan bağı için sevmek nasıl olur sence?

iki kere ikinin dört etmediği şu cihanda, ne mutlu eder bizi mekan adına? Yani cenneti yaşayamadığımız dünyada, cehennemlerimizi mi satalım üç beş kuruşa, insanlık namına?
Sen ne dersin kardeş?

Koşulsuz hayat diye adlandırdığımız yalıtılmış gerçeklere takılan kulplar ne olacak peki? Haydi bunu yaptı bir çok o, bu, şu, öteki.. .Ya birbirimize yaptıklarımız?
Bunun hazmı nasıl olur sence?Hep en acı kazık birbirimizden geldiği sürece?

Var mısın sevgili kardeş; elimi tutup en derin ama sığ sulara dalmaya?
Maskemizin turunç meyvesi ve tadı olmaya? Etlerimizi kanırtıp yeniden onları iyileştirmeye?

Büyük oynayıp, büyük kaybetmeye ne dersin küçük kardeş?
karidesin satlık formu..
kimse sizi sevmese de sevendir. kimse aramasa da arayandır. kimse önemsemese de önemseyendir. fırça yemenize izin vermez, öne atlar ben yaptım diye. siz iki günlüğüne dahi evinizden ayrı düşseniz uyuyamaz tek başına. karşılık beklemeden iyilik yapandır. günde 5 posta bakkala giden, alışveriş yapandır. ama bıkmayandır. gene sevendir. gene sarılandır. gene kucaklayandır.

candır, candan da ötedir. kılına zarar gelse dünya uğruna tersine dönendir.
sizinle aynı malzemeden oluşur. benzerinizdir. kalbinizdir.
evde yapılan bütün muzur hareketlere, kırılan vazolara, yüksek sesle dinlenen müziğe, anne yokken mutfak tezgahında biriken bulaşıklara ortak olan can yarısıdır kardeş...

kıskanılmaz, övünülür.

çok sinir ederse de şakayla karışık bi güzel dövülür.

yeniden barışacağınızın her zaman garantisi vardır.
hiçbir kan bağınız olmayan birine kardeşim diyen ona sizden saha çok değer verip, onu daha çok seven bir ağabeyiniz varsa göz dolduran anlamını yitiren kelimedir.
küçük evlat.

evin hammalı, kapıcısı.
kimi zaman oyuncağınızı kimi zaman yemeğinizi kimi zaman battaniyenizi kimi zaman herşeyinizi paylaştığınız can dostunuz. kardeşiniz, babanızdan ve annenizden ötedir. kavga edersiniz anneniz sizi ayırmaya çalışır ama sonra anneniz suçlu olur siz barışırsınız. kardeşler ayrılmazlar ölüm dışında. siz sadece ayrı zannedersiniz ama onlar hala sokakta oyuncağını paylaşamayan iki kardeştir.
atsan atılmaz satsan satılmaz olandır. uzak kalınca özlenen, görüşüldüğü gün saç baş dalınıp, kavga edilebilinendir. can yarısıdır. sen onun idolüsündür.ağzından çıkacak bir harfe bakar yapacağı şeyler. her ne kadar kıyafetlerini saklasa da, seninle zıtlaşsa da, etrafta küçük bir özpandora şeklinde dolaşıp ümüğünü sıkasınız gelse de sıkmazsınız. büyüdükçe, aklı birşeylere ermeye başladıkça daha da candır. seni yaptığın şeylerden dolayı yargılamaz, eleştirisi bile senin yararınadır. en zor zamanında ablam benim deyip, sarılıp ağlamaya başladığında ise geçmiş bir film şeridi gibi gözünün önünden geçer, kalbin sıkışır, için ezilir ve dua edersin allahım o iyi ki var diye..
ayağının göt ayağı olduğu söylenen, aynı babadan meydana gelmiş hede hödö falan filan.
(bkz: #3503299)
küçükken düşman, büyüyünce candır..
"ne seninle ne sensiz" bir canımızdır.
Aile şirketinde önemli,tatlı ve yaramaz hissedar..
aynı anne babadan olsun ya da olmasın, boyun eğdiğin ya da doğru olduğuna inandığın herşeyden onun için vazgeçebileceğin kişidir.
üzülmesin, ben seve seve onun yerine üzülürüm denilebilen, onu sıkanların, keyfini kaçıranların ağzını kırma isteği uyandıran, kendi canınızdan bile değerli olandır..

bazen kan bağı bile gerekmez bu iş için. aramızda sadece 3 yaş olmasına rağmen zaman zaman annesiymiş gibi davrandığımdır. hasta olduğunda düşünüp durduğum, evde tek başına kalıp deli gibi içtiğinde, ortalıkta dolanırken düşüp kafasını vurmasın ve yatsın diye telefonda dil döktüğümdür. hayatımızın "ilk"i 27 temmuz 2008'de, beraber kafa salladığım, kuyruklarda 5 saat beklediğimdir.. izmir'e her gidişimde ilk koştuğum, biraz daha fazla öpmek, biraz daha çok sarılıp zaman geçirmek için her şeyi yapabileceğimdir. kız arkadaşı için acı çekerken, ondan daha çok acı çektiğim ve hayatımda hiç bir şeyi düşünmediğim kadar, nasıl moralini yerine getirebileceğimi düşündürendir. *
olmasın da, ölmesin de dedirten, mecburi aile bağı.