gol attıgında kovboy misali sevinen hollandali siyahi futbolcudur kendileri..10 dakkada 3 gol atmışlığıda vardır abimizin.
alpay özalanın bir anısında anlattığına göre ingiltere premier ligindeki ilk maçında bildiği türkçe sayesinde alpayın ensesine vurarak baba naber diyerek alpay'ı şaşırtmış ve ilk maçın türk futbolcumuzun heyecanını unutturmuş futbolcu
charlton athleticle anlaşan `premier league de tüm zamanların en çok gol atan 7. oyuncusu
anasi futbolcu olsun diye bu ismi koymus. oyle ki adini duyunca allah allaaaah diye kendimi paralayasim geliyor. insan degil robot ismi gibi mubarek. (bkz: jimmy floyd hasselbaink xt348). zamaninda iyi futbolcuydu o ayri mevzu.
1999-2000 sezounda la liga'da gol kralı olmuşken oynadığı takımı * küme düşmüş forvet. şimdi cardiff city için oynamakta.
yıllar öncesinde samsunspora denenmek için gelen hollandalı futbolcu. antrenman arasında konuştuğu Türkleri unutmadığını ve halen daha telefonla görüştüğünü söylemektedir kendisi vermiş olduğu bir röportajında.
karizmatik bir isme sahip insan evladı.
milli enistemiz. malum bu kavruk cocuk hollandali. dayanamamis anadolu'nun kara kasli kara gozlu kizlarina alivermis bi tane. esinin ailesi -yanlis hatirlamiyorsam- samsunlu'dur, hatta esinin akrabalarinin samsun sanayi sitesi'ndeki kaportaci dukkaninda cay icerken cekilmis fotograflari dahi bulunmaktadir.
kendisini ilk leeds united formasını giydiği dönemlerde seyretme imkanı bulmuştum, hayvani golleriyle ne imiş abi bu ya demişliğim vardır. leeds united'dan sonraki durağı atletico madrid oldu hasselbaink'in orda da harika bir performans sergilemesine rağmen atletico madrid'in küme düşmesine engel olamamıştı. bir sonraki durağı chelsea oldu, ilk iki yılında gerçekten iyi performan sergilese de gerek chelsea'nin roman abromovich'in yıldız futbolcu alma çılgınlığı gerekse kendisinin iyice yaşlanması fazla forma şansı bulamamasına neden oldu ve diğer gittiği klüplerde de başarılı olamayınca futbolu bırakmış her zaman beğendiğim, bir ara galatasaray için adının da geçtiği dönemlerde gelmesi için dua ettim süper ex futbolcu.
hollanda milli takım formasını 23 kez giyerek 9 gol atmayı başarmış olan futbolcu. kariyerini 2008 yılında cardiff city takımında noktalamıştır.
Yıllar önce bunu duyduğumda zihnimde çok da yer etmemişti. Ancak geçenlerde eski bir Samsunspor yöneticisi olan Nihat Yılmaz'ın misafiri olduğumuzda, anlattıklarıyla birebir örtüşünce çok şaşırdık. Yılmazlar 1978'de Hollanda'da yaşarlar ve burada 2. Lig'de oynayan bir komşuları vardır. Yılmaz kardeşler, 1972 doğumlu bu arkadaşlarına 'Ceri' derler. 1994'te Ceri, Nihat Yılmaz ile birlikte Samsun'a gelir. Samsunspor'un başında ise Romen teknik adam Multescu vardır. Ceri, 1 hafta tesislerde kalır ve idmanlara çıkar. Hatta yarım Türkçesi ile idmanların neşe kaynağı olur. Antrenman aralarında ise Yılmaz kardeşlerle sanayi sitesindeki fabrikanın civarındadır ve bolca çay içip esprili muhabbetler yaparlar. Ancak Multescu, Ceri'yi beğenmez. Ayağında daha önceki bir operasyondan kalan dikiş izlerini bahane göstererek sakat olduğunu söyler.

istediği ortamı bulamayan Ceri, "Abi, ben çok iyi futbolcuyum; onlar bunu göremedi; ama herkes görecek!" der ve geri döner. Sırasıyla Neerlandia, Campomaiorense, V.Setubal, Leeds, A.Madrid, Chelsea, M'Borough, Charlton ve son olarak da Cardiff formaları altında yüzlerce gol atar.
Şu anda Goal.Com sitesinde köşe yazarlığı yapan hollandalı efsane forvet oyuncusu. Kendisini ingiliz sanan çok insan var.
bir zamanların chelsea striker'i, hollandalı siyahi yıldız.
didier drogba öncesi dönemde chelsea'nin gol yükünü çeken golcü. abramoviç öncesi ve erken abramoviç dönemlerinde forma giymiştir. çocukken ismini sevdiğim için gol attıktan sonra 'cimifloooyd hessılbeenk' diye çok sevinmişliğim vardır. bir de 'patiii kılayvııırtt' diye sevinirdim.

--spoiler--
1994 yılında Samsunspor´a geldi, bir haftalık deneme sonunda dönemin teknik direktörü Multescu tarafından beğenilmedi. Karadeniz ekibinin beğenmediği Hasselbaink, Chelsea FC forması altında gol kralı olmuştur. Hollandalı yıldız ingiltere Premier Lig ekibi Cardiff City´de futbolu bırakmıştır.
--spoiler--

arkadaş nedir bu samsunspor'un çektiği? bu adamlar zamanında sami hyypia'yı da beğenmemişti, herif liverpool tarihinin en iyi savunmacılarından biri oldu. yazık vallahi yazık.
izlenilmiş en muhteşem forvetlerdendi. öyle benzema menzema yoğudu o zamanlar.
mahalleye açılan bir milyoncudan 5 milyona formasını almıştım. abramovicin geldiği ilk seneydi galiba. sonra zaten yıldızlar yağdı takıma ve bu adam middlesbrough'a şutlandı.
zamanının efsane forveti. samsunspor'da beğenilmemiştir, ki kendisini beğenmeyen yetenek avcısı gigi multescu, sami hyypia'yı da beğenmeyerek samsunspor'a yakıştıramamıştır. samsun'da geçirdiği günlerin ve karısının türk olması sebebiyle türkçe öğrenmiştir. chelsea'de oynadığı zamanlar leblebi gibi gol atmış ve muhteşem taklaları ile hafızalarımıza kazınmıştı. abramovic kulübü satın alıp parasıyla değil mi ulan deyip, bi dolu transfer yapınca yeni hoca morinho tarafından istenmeyerek kulüpten yollandı.

o günlerde beşiktaş'a gelecek haberleri bizi çok heyecanlandırmıştı... *
gol attığı zaman ellerini silah şekline getirip ateş eder gibi yapardı. ilginç gelirdi. bir de bir zamanlar beşiktaş'ın transfer gündemine girmişti ki çok heyecanlanmıştık ama kısmet olmamıştı.
bugün doğum günü olan ünlü hollandalı futbolcu.
zamanında ayı gibi bir forvetti.
bu adam hep free agent takılırdı, ama bizimkiler hep dandirik adamları tercih etti. gittiği takımlarda coşmadığı sezonu bilmem.

hem türkiye'ye gelen birkaç hollandalı'yı hatırlayınca bu adam kesin başarılı olurdu. evet, hollandalılar iyidir, hollandalılar güzeldir. hepsini ayrı seviyor gözlerinden öpü. ne diyorum olm ben.
ismi nedense hep bir ingiliz bankası anımsatıyor bana.
görsel
hiç unuturmuyum be o siyah abimizi, fifa 2005'te benzema gibi bir şeydi bu abimiz.
bu adamın zamanında çelsi'nin mavisi de bi' başka maviydi hani. belki şimdiki kadar büyük bir kulüp değildi ama renginin anlamı daha büyüktü.