bugün

babası tim burckley olan baba oğul şarkılarıyla beni benden alan dünyanın en güzel sesine sahip aile daha iyileri gelmez yeryüzüne...
dinledikten sonra kızılır bir tepki gösterilir neden öldü neden gitti gitmesi mi gerekti diye.!kadife gibi yumuşacık sesli yüce merhum..
(bkz: şarap içerken lilac wine dinlemek)
(bkz: böyle kadere küfretmek)
29 mayıs 2007'de ölümünün 10. yılında sevenleri tarafından anılacak tüm gün şarkıları dinlenecek. hiç tanımasakta biz daha onu keşfetmemişken aramızdan göçmüş olsa da içimizi ısıtan bir dost.
3,5 oktavlık sesi ve -yaşadığı hayattan mıdır bilinmez- o içli yorumuyla beni benden alan müthiş insan.keşke yaşasaydı da yeni albümler yapsaydı dedirten adam.
hallelujah yorumu ile de hüzünlü zamanlarımızı salya sümük zamanlara çevirmeyi çok kolay becebilen müthiş sese sahip müzisyen. voice of god diye de anılır.
hayatımda dinlediğim en iyi erkek vokallerden biridir.adeta insanın içine girer,şarkıyı yaşatır insana ki bunu tavırlarından da anlayabiliriz.göklerden bize hala sesiyle güç vermesi ümidiyle...
(bkz: so real)
jeff buckley'nin tim buckley ile ilgili olan anısı 6 yaşındayken yaşadıklarından ibaretti.annesi bir konser öncesi kuliste babasıyla buluşmasını sağlamış ve tim buckley jeff i dizlerine oturtup onu soru yağmuruna tutmuştur.tüm yaşadıkları bundan ibarettir..bu yüzden mi dokunur hep dream brother her dinlenişte..?!jeff,babası öldüğünde cenazesine katılmamıştır.yıllar sonra 1991 yılında babası için düzenlenen anma gecesine katılması istendiğinde adının afişlerle duyurulmaması şartıyla katılacağını söyledi.sahneye çıktığında ise once i was adlı parçayı seslendirmiş..şarkıdan da bir bölüm aktarayım ;

Sometimes I wonder
For a while
Do you ever remember me?

bazen bir süreliğine de olsa merak ediyorum.beni hiç hatırladığın oluyor mu?
bu zat-ı şahanelik örneğinin ^^ so real : Songs from Jeff Buckley ^^ isimli bir albümü çıktı geçtiğimiz aylarda , ne bir sözlükte bahsedildi , ne bir gazetede bir köşe yazarı iki kelam yazdı.

dienarlar , kitapsanlar , kocamanlıklarıyla övünen alışveriş merkezleri olsun ; hiçbirinde yok albüm.. internette biraz bahsi geçiyor ve albüm oradan satılıyor 12,99 dolara.

hal böyle olunca kendi albümü rafta kalmış gibi üzülüyor insan , ilgi istiyor , sevgi istiyor , bulmak sevinip bağrına basmak istiyor ama nerdee..

peh.

sevindirik ilave : an itibariyle ararken http://www.amazon.com/So-...eff-Buckley/dp/B000NOK9YK adresinden şarkıları dinleme şerefine nail olunabileceğini anladım , ov yeah beybi.
böyle ağlak entryler girmeyi pek sevmem lakin niye öldün be abi diye sormadan geçemeyeceğim.

tek kelimeyle mü-kem-mel bir albüm ve adam öldü.

çok afedersiniz s.kerim böyle işi.

edit: sarhoşken yazılan entriler. fantastik.
http://www.youtube.com/watch?v=4DwhPufaAzs
(#2286118)
gec bulunup cabuk kaybedilmis, benim gibi yeni nesil yetmelerin ise asla taniyamadigi sadece sarkilarini dinlemekle yetindigi muhtesem ses.
imkan olsa da dirilip gelse, bir konser verse, biz de icsek ve sabaha kadar aglasak.
huzun bir insanin sesine ancak bu kadar yakisir.
3 is a magic number adlı bir parçasının da olduğunu keşfettiğim insanüstü varlık.eğer bulup da dinleyecek olursanız jeff'in gülme seslerine tanık olucaksınız.o gülerken ben gülemedim,içimi acıttı yine sesi her zaman olduğu gibi.şimdi o ses uzaklardan geliyor.cennetin bir köşesinden..bir de elton john'a ait olan we all fall in love sometimes adlı parçayı da tekrar yorumlamıştır.işte orada gerçekten iç acıtır.boğaza kadar gelen bir düğümlenme,ağlayamama,mide bulantısı..bu varlığa ait her şey insanın canını acıtmak için yeterli.sesine,soluğuna,gülüşüne ömür bedel.erken ölümlerin en kötülerinden birisi.çok erken gitti be.sesinden,nefesinden ayrı koydu bizleri.her şeyine kurban olduğum..
goodbye my lover'a duygu sağanağı diyen ağlak bünyelerin kesinlikle dinlemesi gereken gerçek duygu adamı. öyle sesini ağlaklaştırıp "yav bidafaa" diye maymunlaşmaz jeff abi. söyledi mi iliğine kadar hisseder.
17 Kasım 1966-29 Mayıs 1997
Yeni albüm çalışmaların için Memphis Tennessee'ye giden Buckley, Mississippi Nehri'ne bağlayan Wolf River'de yüzmeye gitti ve kayboldu. Bir hafta sonra bir turist tarafından görülen vücudu karaya çıkarıldı. Alkollü olduğu veya intihar ettiği düşünülen Buckley'in polis raporlarında hiç bir alkol veya uyuşturucu almadığı ortaya çıktı.
"Kabustan uyanamadım
Beni içine aldı, aşağı çekti
Çok gerçekti.."
genç yaşta ve çok sudan bir sebeple yitirdiğimiz büyük müzik insanı.kısa sürede büyük işler başarmıştır.saygıyla anıyorum.
youtube'da bulunan bir videosunun altına yazılmış bir yorum:
"sesi ve ruhu o kadar güzeldi ki, mississippi tanrıçası onun hep yanında olmasını istedi ve jeff'i bizden aldı."
live at sin-é:
(bkz: yeh jo halka halka saroor hai);
(bkz: dink s song);
(bkz: the way young lovers do);
(bkz: if you see her say hello);
(bkz: Je N En Connais Pas la Fin);
(bkz: i shall be released);
(bkz: drown in my own tears);
(bkz: be your husband).

oldurenler:
(bkz: dido s lament);
(bkz: lover you should ve come over).
Harika bir sese sahip olan Tim Buckley' in oğlu vokalinin renkliliği ile tanınan Jeff Buckley you and i şarkısında vokallistliği o kadar baskındır ki, şarkının bittiğini anlamazsınız. Sardırır sardırır dinlersiniz bitmiyormuşcasına. Böyle bi adamdır, 27 yaşında hayata veda etmiş bir kişilik olup saygı duyulasıdır.
sıfır uyku sonucu kızarmış gözler ve uğursuz bir baş ağrısıyla mesai yapabilmenin en iyi ilacı, muhteşem grace albümüyle hayata tutunmayı kolaylaştıran güzeller güzeli insan.
oh my tears are falling down as i try to forget,
her love was a joke from the day that we met,
all of the words all of the men ,
all of my pain when i think back to when,
remember her hair as it shone in the sun,
the smell of the bed when i knew what she'd done,
tell yourself over and over you wont ever need her again.

But don't fool yourself
she was heartache from the moment that you met her
(bkz: forget her)