bugün

alevi kültürünü sevmek için gereken tek sebebi sunan türkü.

(bkz: ötmek istiyorum viran bağlarda)
Güzel bir aşık mahsun-i şerif eseridir.

işte gidiyorum çeşmi siyahım
aramıza dağlar sıralansa da
sermayem derdimdir ey dost
servetim ahım
karadıkça bahtım karalansan da

Haydi dolaşayım yüce dağlarda
Dost beni bıraktı ah ile zar'da
Otmek istiyorum viran bağlarda
Ayağıma cennet kiralansa da...

Bağladım canımı zülfün teline
Sen beni düşürdün elin diline
Güldün Mahzuni'nin berbat haline
Mervan'ın elinde paralansa da
Nice doyumsuz, hüzünlü türkülerden biri.
iç burkan, yürek dağlayan cinsten.
siyah gözlüm anlamıdadır.
düzeltme:kara gözlüm daha güzelmi oluyor ne
Dinleyince gerçekten huzur veren türküdür. ilkay akkaya'dan da dinlenilmesi tavsiye olunur. Çok dingin ve hoş söylemiş.
aramıza dağlar sıralansa da

içime işleyen , aşık mahsuni'nin o duru yorumunu kattığı dinlemeye doyulmaz eşsiz bir türkü..
akşam vakti perdeleri sonuna kadar açıp göğü izlerken dinlendiğinde kuvvetli bir gitme isteği doğuran türküdür.

https://youtube.com/watch?v=ipCzKtmO7KM
edip akbayramdan dinlenilmesi gereken eserdir.
bu türküyü ilk vizontelede duymuştum 8 yaşlarında falandım.
içimi yaktı resmen o yaşta nedensiz hüzünlendim.
onlar nasıl sözler o nasıl melodi reyiz ya.
emin'in koşa koşa radyoyu annesine götürmesi peki..

https://www.youtube.com/watch?v=FF2xh1n7jfk
kimi yöreLerde askere gidecek oLan erkekLere arkadaşLarınca söyLenen türkü.. oLay şöyLe geLişir; askere gidecek oLan adamın etrafında arkadaşLarı bir çember oLuştururLar.. askere gidecek eLemanın yanına sevgilisi/sözLüsü/nişanLısı durur.. -eğer kişinin sevgiLisi/sözLüsü yoksa yanında babası yer aLır..- sonra çemberdeki arkadaşLarı bu türküyü söyLer.. * *
kardeş türküler tarafından da cok guzel sekilde seslendirilmiş, ama asık mahzuni serif'in soyledigi seklinin insanı neredeyse aglatacak seviyeye getiren, yanında içki olursa en gulunen anda bile herkesin yuzunun dusmesine neden olan turku
şu vakte kadar rahmetli aşık mahsuni şerif kadar iyi söyleyenin çıkmadığı bir türküdür.
büyük usta aşık mahsuni şerif'in unutulmayacak olan muazzum türküsüdür.hayatımda ilk defa sahneye çıktığımda (gerci cok da cıkmadık ama,,,neyse anafikirden uzaklaşmak kötüdür) çalmıştım bu türküyü, ayrı bi severim bu yüzden. türküdeki en vurucu söz 'sermayem derdimdir' sözüdür ve bu söz; tüm şarkı-türkü-şanson-ağıt-balat-arya..vb her türlü müziksel yaratım özelinde tüm sanatsal dışavurumların temel çıkış noktasını ne güzel özetlemiştir.

derdin varsa bir türkü tutturursun, bir şarkı söylersin ve efkar dağıtırsın; "sermayen derdin" ise bir türkü , bir şarkı yazarsın çünkü ancak bu şekilde derdini bertaraf edebileceğini bilirsin, o da belki.işte asıl bu mühim sözü ihtiva ettiği için, cok daha güzel ve cok daha özeldir bu türkü.
güzel sarkıdır. mahsuninin türküsüdür ve farklı kişilerce de seslendirilmiştir. ilkay akkaya yorumu tavsiye edilir.

zamanında bi arkadasım sevdicegini böyle seviyordu. çeşmi siyahım diye..
bir aşık mahzuni türküsüdür. dağlar yüreği.

Önümüze dağlar sıralansa da
Sermayem derdimdir servetim ahım
Karardıkça bahtım karalansa da

Hayli dolaşayım yüce dağlarda
Dost beni bıraktı ah ile zarda
Ötmek istiyorum viran bağlarda

Ayağıma cennet kiralansa da

Bağladım canımı zülfün teline
Sen beni bıraktın elin diline
Güldün Mahzuninin berbat haline
Mervanin elinde parelense de