Güzel bir aşık mahsun-i şerif eseridir.

işte gidiyorum çeşmi siyahım
aramıza dağlar sıralansa da
sermayem derdimdir ey dost
servetim ahım
karadıkça bahtım karalansan da

Haydi dolaşayım yüce dağlarda
Dost beni bıraktı ah ile zar'da
Otmek istiyorum viran bağlarda
Ayağıma cennet kiralansa da...

Bağladım canımı zülfün teline
Sen beni düşürdün elin diline
Güldün Mahzuni'nin berbat haline
Mervan'ın elinde paralansa da
siyah gözlüm anlamıdadır.
düzeltme:kara gözlüm daha güzelmi oluyor ne
kardeş türküler tarafından da cok guzel sekilde seslendirilmiş, ama asık mahzuni serif'in soyledigi seklinin insanı neredeyse aglatacak seviyeye getiren, yanında içki olursa en gulunen anda bile herkesin yuzunun dusmesine neden olan turku
şu vakte kadar rahmetli aşık mahsuni şerif kadar iyi söyleyenin çıkmadığı bir türküdür.
kardeş türküler yorumuna vizontele filminde rastlamıştık, filmdeki en güzel detaylardan birisiydi.
ilkay akkaya ve feryal öney'den dinleyince yıkıcı etki yaratan büyük üstad aşık mahsuni şerif'in mükemmel ötesi türküsü.
kimi yöreLerde askere gidecek oLan erkekLere arkadaşLarınca söyLenen türkü.. oLay şöyLe geLişir; askere gidecek oLan adamın etrafında arkadaşLarı bir çember oLuştururLar.. askere gidecek eLemanın yanına sevgilisi/sözLüsü/nişanLısı durur.. -eğer kişinin sevgiLisi/sözLüsü yoksa yanında babası yer aLır..- sonra çemberdeki arkadaşLarı bu türküyü söyLer.. * *
mükemmel bir türkü. haydi dolaşalım yüce dağlarda dost beni bıraktı ah ile zarda kısmı vurucudur.
büyük usta aşık mahsuni şerif'in unutulmayacak olan muazzum türküsüdür.hayatımda ilk defa sahneye çıktığımda (gerci cok da cıkmadık ama,,,neyse anafikirden uzaklaşmak kötüdür) çalmıştım bu türküyü, ayrı bi severim bu yüzden. türküdeki en vurucu söz 'sermayem derdimdir' sözüdür ve bu söz; tüm şarkı-türkü-şanson-ağıt-balat-arya..vb her türlü müziksel yaratım özelinde tüm sanatsal dışavurumların temel çıkış noktasını ne güzel özetlemiştir.

derdin varsa bir türkü tutturursun, bir şarkı söylersin ve efkar dağıtırsın; "sermayen derdin" ise bir türkü , bir şarkı yazarsın çünkü ancak bu şekilde derdini bertaraf edebileceğini bilirsin, o da belki.işte asıl bu mühim sözü ihtiva ettiği için, cok daha güzel ve cok daha özeldir bu türkü.
yakın dönemde yazımış ve yüz yıllar sonrasına kalacağı kesin olan bir kaç türküden birisidir.
(bkz: cesm i siyahim)
(bkz: aramaya inanmak)
bircok ornegi gibi:
"zahidem, el cek tabib, al fadimem, acem kizi, cokertme, nemrudun kizi" en olmadik zamanlarda hic aklinizda yokken karsiniza cikan,
-lan hangi ruh hali ile yazmis ,soylemis...diye derin dusuncelere sokan sahaserlerdir. sahip cikilmasi gereken degerlerimizdir. malesef bir cogu anlasilmaz nedenlerden dolayi yeniden yorumlanmis ,irzina gecilmistir.
genelde mahsun kirmizigulve tayfasi buna en guzel ornektir. bellerinde mese odunu kirmak, kizilcik sopasi ile dovmek sureti ile uyarmak gerekir.
(bkz: ne desem boş)
ölmek istiyorum viran bağlarda
ayağıma cennet cennet sıralansada

Bana (bkz: Adanam)ı , (bkz: Kozan)ımı, (bkz: Tekir Yayla) mı, (bkz: Konya)mı, (bkz: Eregli)mi, (bkz: Cayhan)ımı, kısacası (bkz: Yoruk)lugumu hatırlatan Turkiyemi ozleten harika sarkı...Bunu dinlemeden dunyadan gocup giden bedenlere acımaktayım..Dinliceksin,dinleteceksin..
her dinlediğimde hakkari dağlarını aklıma getiren türkü. hiç gitmesem de inşallah seneye askere giderim. büyük ihtimalle de görürüm hakkari dağlarını. çağrışım sebebi ise: (bkz: vizontele)
aşık mahzuni şerif çok güzel söylemiştir bu türküyü.
işte gidiyorum çeşmi siyahım
aramıza dağlar sıralansa da

içime işleyen , aşık mahsuni'nin o duru yorumunu kattığı dinlemeye doyulmaz eşsiz bir türkü..
öyle muhteşem bir türküdür ki daha ilk dinlerken bile buram buram aşık mahsun-i şerif'e ait olduğunu anlamak hiç zor değildir. her yorumu farklı farklı olsada ortak bir nokta vardır hepsinde, adamı yerden yere vurur.
grup kızılırmak (ilkay akkaya) yorumuyla dinlenilesi türkü...
en güzelini kardeş türküler'in söylediği bir aşık mahsuni eseridir.
an itibarı ile trt 1 de yürek yakandır.
gitmek zorunda kalanların türküsü.
hayatta ilk defa dinlenilecekse kardeş türkülerden dinlenilmesi şiddetle tavsiye edilen türkü.
kardeş türkülerden dinlemek ayrı bir güzeldir.müziğin akışında kendinizden geçer sizde sözleri yürekten söylemeye başlarsınız..