bugün

çok aktif ve sabırlı bir şekilde kendine uygun bir iş aranacağı yerde yapılan yanlış davranıştır.
sihirli bir perinin gelip dokunacağı günün hayalini kuran insan kişisinin yaptığı anlamsız eylemdir.boşluk boşluğu beraberinde getirir ve üretmeyen insan özgüvenini yitirerek bir süre sonra bu çıkmazda kaybolur.
armut piş ağzıma düş modunda insanların yaptığı iştir.
-tık tık
-kim o?
-iş ben.
-kimse inanmıyordu ama bir gün geleceğini biliyordum.
-sabri uyan öğlen oldu.
-genemi rüyaydı yaaa.
Yok öyle bir dünya.
Kişi iş aradığı vakit işsiz olacaktır.
ben işi bulmam iş beni bulsun zihniyetidir.
sakatlık yoksa sokakta dilenmekten iyi olan eylemdir.
bir durumdan çok ruh halidir. evde yapılacak bir iş çıksa muhtemelen dışarı çıkar.
belli bir süre sonra kişinin umudunu yitirerek evde pineklemesi durumu.
Kadere boyun eğmek de denebilir.
seçim programında batmanlı vatandaşın çıkıp "15 yıldır işsizim" demesinin sebebi.
işsiz kalmaya mahkum olan insanın yapacağı davranıştır.
(bkz: iş bulamıyorum diyen insan/#11795870)
daha çok beklemektir. uğraşsana kardeşim, git yurdışına falan yap birşeyler.
kalfalıktır.
(bkz: boş gezenin boş kalfası)
(bkz: taliplisini beklemek)
(bkz: boş boş oturmak)
işi eve çağırmak.
(bkz: gelmez)
ev kızı moduna girmek demektir...
işsizim diye bişey yoktur bulamadın diyede iş begenmedim vardır. anlamıyorum çalışmayanları hiç biri işi yapmak birine muhtaç olmak yada borçlu olmak kadar kötü değildir.
her yerde iş var yeter ki çalışmak istensin. yok su mezunuyum yapamam yok ben o işte utanırım bunlar sadece bahane.
temizliğe git garsonluk yap fabrikada işçi ol ama birine yada birilerine muhtaç olma.
(bkz: işin eve gelmesini beklemek)
bu evreler halinde gerçekleşir. önce sorup soruşturulur sonra umutsuzluk belirtisi başlar en son salıver gitsin nidasıyla yaşam sürdürülür.

(bkz: eve iş getirmek)
bir diger versiyonu da lan hic hatun bulamiyoruz diyip paso evde oturan abazadir.
çoğu gencin sıklıkla yaptığı eylem.

(bkz: yazıktır)
bazıları tembellikten bazıları ise şansızlıktan kaynaklanan durumdur.
(bkz: 100 bin eleman aranıyor)