bugün

(bkz: şirinleri görmek)= (bkz: ölmek)

bana kalmış madem: herkes tarafından sevilen, saygı duyulan insanların bu dünyayı çabuk terketmesidir. aslında onlar hep kendi zamanları gelince giderler ama biz yani arkada kalanlar giden kişinin ardından kendimiz için üzülürüz. bu yüzden her iyi insan çabuk ölür ya da bize öyle gelir.
her zaman olmasa da geçerli olan durumdur.
sözün bittiği yerdir.
neden olduğunu tam olarak anlamış değilim ama nedense hep böyle oluyor, zaten sağ kalan iyi hayırlı insanların da sesi çıkmıyor ya da tanınmıyor.
istisnaların kaideyi bozmadığı tespit. nedenini aramakta fakat bulamamaktayım.
edit: imla.
Dikenler gülden önce ve sonrada vardır. Gülün ömrü az olur.
iyi insanların doğru söylediklerinden ve cesur olmasından kaynaklanan durum.
kötülerin kazandığı manasına gelmez.
bu dünyaya fazla geldikleri içindir.
iyi insan açısından iyi olan olay.
tüm güzel anların kısa sürmesi gibidir. iyiler hep erken ölür ama insanlık için yaptıkları sonsuza dek yaşar...
Nedeni şudur , dünya git gide acınası berbat iğrenç bir hal alıcaktır ve bizler daha çok günaha gireceğimiz için iyi insanlar çabuk ve erken ölüyorlar busebepten Allah onların bugünleri görmesini istemiyor.
Allah onlari sevdiginden cabucak yanina alir. kucuklukten beri hep buna inandim. dedemi bu yuzden goremedim.
her yerde söylenmemelidir.

görsel
Organik gıdaların, katkı maddeleri ile doldurulmuş, genetiği değiştirilmiş, hormonlu gıdalara nazaran çabuk çürümesi ve raf ömrünün az olmasıyla benzerlik gösteririr.
çok iyilik yapınca kendilerine yapılan kötülükleri içlerine atıyorlar. sonrasında bütün hastalıklar olur olmadık zamanlarda peydahlanıyor. e sonrası malum. bir nev-i polyanna misali. ne demişler kötülere bir şey olmaz.
Büyük olasılıkla biz iyi insanlara ya da sevdiğimiz insanlara doyamıyoruz. Erken değil belki ama sevdiğin yemekten daha çok yeme isteği gibidir bu.
fazla üzülmelerindendir.
"kör ölür badem gözlü olur; kel ölür sırma saçlı olur"
"her ölüm erken ölümdür"
"sokaklara adını vermek için ölmesini bekliyorlar"

vs. vs.

ölüm kutsal bizde, bir çok açığı kapatır.

- sen gittin ya, şimdi hakkında her şey iyiye yorulacak.

- istisnalar kaideyi bozmaz.
(bkz: kötüye bir şey olmaz)
Kötüye bi şey olmaz çünkü.