bugün

ismiyle, köklü geçmişiyle, yetiştirdiği öğrencilerle bir marka olan ancak kalitesi son yıllarda düşen istanbul hukuk ile yeni açılmasına rağmen çok hızlı gelişen, yurtdışı ve çok sağlam burs imkanlarıyla adından ileriki yıllarda söz ettirebilecek olan özyeğin üniversitesi hukuk fakültesinin karşılaştırılmasıdır...
asırlık çınarla yerden bitme otun kıyasıdır yersiz bir o kadar da gereksiz.
istanbul hukuktan mezun olan arkadaşlarım vardır, özyeğin'den mezun olan tanıdığım yoktur ki bence fark burda başlar.
yılların okulu ile son zamanlarda mükemmel bir seviyeye gelen ve adını sosyal paylaşım sitelerinde dahi çok iyi duyurmuş bir üniversitenin karşılaştırmasıdır.

an itibari ile özyeğin üniversitesi'nin facebook hayran sayfası 40.000 kişiyi aşmıştır.
http://www.facebook.com/ozyeginuniversitesi
istanbul hukuğun yüksek kontenjan dezavantajı, ve özyeğin hukuğun verdiği yurt yemek ve 300 lira da destek bursu yüzünden her sabah uyandığımda kafamda yapmak zorunda hissettiğim karşılaştırmadır...*
istanbul hukuk vs x özel üniversitesi hukuk fakültesi

istanbul hukukun son yıllarda kalitesinin düşmesinin en önemli sebebi kontenjanların aşırı şekilde artmasıdır, doğrudur. (bkz: ikinci öğretim)

ancak bu okul gerçekten bir başka, yaşayan bilir. koridorlarından geçerkenki o karamsar, bürokratik hava, amfi 1, kampüs, kütüphane, kolektifler, sınav zamanları oluşan mahşer kalabalığı, efsane hocalar -bir hoca vardır ki amfi'i kendi ibadethanesi olarak görür-, buram buram tarih kokan binalar, süleymaniye manzarası, yemekhanedeki boğaz manzarası, yeni açılan ve kantin sayılan küçük büfemiz *, sürekli bilmiyorum diyen öğrenci işleri, sürekli aramadan geçmemiz, okula girerken üstlerimizin aranması, x-ray yetmiyor tabi, polisler, siviller ve aklıma gelmiyor şu an birçok şey.

özel üniversite tamam güzel iyi burs veriyor, ama bu sadece 4 sene sürecek. aldığın eğitimi bilemem. ama bizimkini bilirim. iühf'de de birçok burs alan var, okul bursları, dernekler falan derken 300 lira alan var. yurt konusunu bilemiyorum ama.

uzattım gibi geliyor ancak çok bir şey anlatmadım. neyse.
(bkz: özyeğin hukuk bürosu)
güldürmüş karşılaştırmadır. asırlık üniversite ile apartman üniversitenin karşılaştırmasıdır. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi türkiyenin en iyi kampüsü olan beyazıtta yer alır. özyeğin üniversitesi hukuk fakültesi apartmanın bir dairesidir. eğitim kalitesini karşılaştırmıyorum bile.
Daha geçen gün ismini ilk kez duyduğum ve arkadaşımın istanbul hukuk yerine tercih ettiği özel üniversitedir Özyeğin hukuk. Efenim burs vermese kimse tercih etmez. Bu da bir gerçektir.
facebook'taki üye sayısı ile üniversite seviyesi belirlenecekse;

kolay gelsin gençler!
özyeğin tanıtım ekibinin kıyaslaması...

--spoiler--
istanbul Uni'de Durum :
1.ist.unide akademik kadroda her ne kadar prof. olsada derslere asistanlar giriyor.
2.Ayrica ilk 4 siraya oturmazsan dersleri dinleyemezsin.
3.Egitim tam anlamiyla verilmediginden mezun oldugunda bunun zorlugu yasiyacaksin
4.Staj ve sertifika programlari yok
OzU'deki Durum :
1.OzU'de hocalarin hepsi tam zamanli olarak okulda ve iletisim konusunda hep senin icin bir arti olacak
2.Sektorel cozumler dersiyle 2.siniftan itibaren adliye,cezaevi gibi yerlere gidiyorsun.
3.Staj olanaklari anlaminda devletlerde imkanlar sifirinda altinda.OzU'de daha resmi stajina baslamadan kredisiz stajlar yapabiliyorsun.OzU'den mezun oldugunda 6-8 aylik is deneyimin olusacak ve sektore girdiginde bu senin icin buyuk avantaj olacak.Devlette staj diye bir olanagin yok o yuzden OzU bu konuda hep bir adim onde.
4.Sertifika programlariyla uluslararasi,bilisim,enerji vb. konularda hakim,savci,hocalarinda katilimiyla toplantilardan sertifika aliyorsun,bunlarda is dunyasinda senin icin bir avantaj.En az 4 sertifika alman sarti var zaten.
5.Yurtdisinda toplantilar oluyor ve OzU Hukuk ogrencileri katiliyor,sunumlar yapiyor.
6.Seminerler,toplantilar hepsine ucretsiz olarak katilabiliyorsun.
--spoiler--
tercih döneminde mavi hap mı kırmızı hap mı sendromu yaşatan ikilinin kıyaslanması...
özyeğin üniversitesi dekanının dahi istanbul hukuk çıkışlı olduğunu bilirsek kıyası bitirecek tartışmadır.

içeriden daha özel bilgiler için lütfen mesaj kutumu yakınız.
Özyeğin nedir la diyerek cevap verilen önermedir. Anladığım kadarıyla staj işlerinde tobb etü'de olan ortak eğitim modelinin bir çeşit çakmasını yapmışlar. 8 ay deneyim vs. falan ama bu işler tobb gibi bir arkası olan tobb etü'de ancak yürümektedir ki bunların özyeğin nereyse, orada işleyeceğini pek düşünmüyorum. Staj olanakları sizin için önemli ise eğitim sistemi buna uyumlu olan ülkedeki tek okul tobb etü'dür. Hanginiz 11 ay okula gidiyor lan...
özyeğin diye bir üniversite mi var? dedirten karşılaştırmadır.
istanbul üniversitesinde derslere asistanların girdiği doğrudur, ancak misafir sanatçı niteliğindedir. derslere prof.lar en kötü doç.lar girer yanlarında da 2-3 tane asistanlar olur. dersleri prof.lar anlatır, asistanlarsa prof.dan aynı dersleri birer kez daha dinlemekten başka bir şey yapmazlar. ayrıca kıysalamak çok saçmadır. istanbul ünviersitesi hukuk fakültesi, türkiyenin en iyi avukatlarını yetiştirir. şöyle ki, istanbulda stajerken, öğrenciyken ya da avukatken bir avukatın yanında çalışmak için başvurduğunuzda çoğu avukatların istanbul üniversitesi mezunu olduğunu ve istanbul üniversitesi dışındaki hiçbir üniversite öğrencilerini, hele ki özel üniversite mezunu hiçbir öğrenciyi beğenmediklerini kendileri söylerler.
saçma bir karşılaştırmadır. özyeğin , istanbul hukuğun çok altında kalır. Güldürmüştür.