bugün

kadinin erkegin kaburgasindan yaratilmis olmasi, eksileyen arkadaslar bu bir süphe ama inkar degil.
sırat köprüsünün bir saç teli kadar ince olması. haksızlık değil midir diye düşündüren ancak inancı zedelemeden tartışılması gereken düşüncedir.
şahsi kanaatimce insanların yanlış yorumladığı noktalardır. çevremde dinden uzak, hatta dine karşı saygısız olarak bilinmeme sebep olacak fikirlerim, aslen, islam'da hata gibi duran noktaları harika bir şekilde düzeltir.
örneğin; namaz kılmam. neden? düşünce adamı sorar, senin tanrın, sen yerde bir takım hareketler yapmadan seni anlayamıyor mu? bu yaptığının antik dinlerden ne farkı var?
ben de ona derim ki, namaz ve hareketleri, bilhassa toplu ibadetlerde karmaşayı engeller ayrıca mantıklı bir süre ve uygulama standartı getirir. bu yüzden yalnızken bunları yapmama gerek yok.
kurban kesmek; düşünce adamı sorar; tamam normal zamanda da et yiyorsunuz ama, ayrıca hayvanlara kente toplayıp kesmenin neresi mantıklı, tanrınız kanı şehre akıtın mı diyor?
ben de ona derim ki, kurban eti, insanlar arası yardımlaşmayı esas alan bir gelenek sonucudur. eski zamanlar için çok faydalıdır çünkü herkes et bulamaz. modern dünyada fakir insanın et yemekten önce gelen dertleri vardır. bunlara öncelik verilmelidir. kurban kesme, ihtiyaç sahiplerinin esas ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

yani demem o ki, benim kendi kişisel yorum ve düşüncem, islam dini gerçekten mükemmeldir. eğer benim anladığım gibiyse..
ancak insanların asla tartışmaya açık olmaması, bin küsür yıl önce böyleymiş böyle devam etmeli şeklindeki dayatmaları sebebi ile ortaya bir sürü mantık dışı nokta çıkmıştır. * *
dinde akıl mantık arayışı kendi içinde pozitivist bir öz taşıyan yaklaşımdır. Dinde her şey akıl mantıkla açıklanamaz, açıklansa din bir iman tercihi olmazdı. muhammed(sav)'in ayı ikiye ayırmasını veya isa(as)'in kundakta bir bebekken konuşması hangi akıl mantıkla açıklanabilir ? din, bana sorarsanız, akıl olayı değil bir iman olayıdır. islamiyet akıl mantık dinidir diyenler bir noktaya kadar doğru diyorlar ama dinin esası ve çoğunluğu bu şekilde açıklanmaktan çok uzaktır.
müslüman olmalarına rağmen mantıksız düşünen yazarlar şahsi bir düşüncem olarak mantıklı bulmadığım tespitlerden yeganesidir.
(bkz: bunun bir nedeni varsa da bu akla gerekmez)
(bkz: zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmez)
islam dinine kayıtsız şartsız teslim olup, iman edenlere mantıksız gelmeyen kavramlardır.
yok eğer sorgulamaya başladıysanız, ki buna aklını kullanmak diyoruz, elbette islami öğreti sistemindeki tüm akıl ve bilimdışılıklar, elbette size mantıksızlık olarak görünmeye başlayacaktır.

örnek:

1. allah'ın ilk sure olarak gönderdiği alak suresindeki o ünlü oku emrine rağmen hz muhammed'in ömrü boyunca niye okumadığını, hayatı boyunca neden okuma yazma öğrenmediğini bir türlü anlayamazsınız. bu emre itaatsizlik oysaki.

2. islamiyetten önceki dönemde araplar tarafından kutlanılan iki önemli bayramın (21 mart'ta nevruz ve 22 eylül'de mihrican) hz muhammed tarafından kaldırıldığını ve yerine adı ve işlevi farklı iki bayramın yani ramazan ve kurban bayramlarının oluşturulduğunu siz bir müslüman olarak hiçbir şekilde bilemezsiniz.
iklim değişikliklerini haber veren ve tarımsal faaliyetler açısından da fayda sağlayan nevruz ve mihrican bayramları, sadece dinsel içeriği olan ramazan ve kurban bayramları ile değiştirilmiştir. bundan dolayı ramazan ve kurban bayramlarını; islamiyetle gelen bir değişikliğin yeni ve orjinal fikirleri olarak görmek doğru değildir.

yine peygamberin kabe'den bütün putları kaldırdığını öğrenmişsinizdir. ancak bir gün nedir ya bu hacerül esved ya da şeytan taşlamak diye merak edersiniz ve konu ile ilgili bir araştırma yaparsanız aslında hz muhammed'in bütün putları kaldırmadığını fark edersiniz. yani ben ettim, siz etmeyin!

dediğim gibi, ya iman edeceksiniz, ki hiçbir şey sormayacak ve her şeyi olduğu gibi kabul edecek, takva içinde yaşayan inançlı bir müslüman olacaksınız ve ödül olarak da 14 - 15 yaşında kızların memelerinin tazeliğine sahip hurilerin olduğu cennete gideceksiniz, ya da dini sorgulayarak ister istemez ne kadar büyük bir sömürü düzeni içinde olduğunu görecek ve dinden çıkacaksınız, ki aslında hiç olmayan cehennemlerde yanacaksınız.

aslında cennet de cehennemde bu dünyada. sırrımız budur. sakın unutma.
(bkz: ahiret günü)
bu kadar insanın inanması. en ufak bir mantığı varsa insan değilim.
peşin edit: değilim, ne var. ehe eheh
islam'da mantıksız şey yoktur, mantığın kavrayamadığı şeyler vardır ki burda da iman etmenin inceliği ortaya çıkar. herşey aklımızın, mantığımızın kavrayabileceği açıklıkta olsaydı, iman etmenin ne anlamı olurdu?
insanın kendisi.
sürekli sınav stresi yaşamak.
islamda insana mantıklı gelenleri tam manasıyla yasamayıp halletmedikten sonra ortaya çıkabilecek durum.
(bkz: BOŞ KÜME)
(bkz: kurban kesmek)
(bkz: hülle)
mantıklı olmadığı kadar çelişkileri de içinde barındıran unsurlardır.

insan sevgisi ve hoşgörüden bahsederken bir yanda da maide suresi 51'de hıristiyan ve musevileri yerden yere vurmak, nebe suresi 31,32,33,34'te "şüphesiz takvâ sahipleri için de başarı ödülü vardır.bahçeler,bağlar,göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar,içki dolu kâseler" den bahsetmek. *
a-yatağımın altında bir ejderha var
b-ejderhalar yok ki
a-ama var
b-göster o zaman
a-görünmez bir ejderha o
b-ses çıkarsın o zaman
a-benden başkası duyamaz
b-alev çıkarsın o zaman ısısını görelim
a-onun alevi insanoğlu tarafından anlaşılamaz
b-osursun koklayalım
a-insanlar onun kokusunu alamaz

ömer hayyam'ın dilinde ayara dönüşen anlamsızlıklar bütünüdür:

"senin yasanı çiğnemeyen var mı ki söyle
günahsız bir ömrün tadı ne ki söyle
kötülük yapan beni kötülükle cezalandırırsan sen
sen ile ben arasında ne fark kalır söyle"
islam devletinde savaş ganimetlerinin 1/5'inin islam pegamberine ve ailesine ayrılması.

enfal suresi 1. ayet: "sana savaş ganimetlerini soruyorlar. de ki: ganimetler allah ve peygamber'e aittir..."

enfal suresi 41. ayet: "...bilin ki, ganimet olarak aldığınız herhangi bir şeyin beşte biri allah'a, resulüne, onun akrabalarına yetimlere, yoksullara ve yolcuya aittir..."

allah ne yapacak ganimeti? zaten her şey allahin mali değil midir?

(bkz: allahin insanlara bakip bakip eglenmesi)
bi adamın dört karı alabilmesi.

aslında şimdi baktım da, hormonal olarak düşünürsek çok mantıklı.. hatta az bile..!
roman okur gibi okununca, kim okursa okusun mantıksız şeyler bulunacaktır. ancak kuran ı kerim bir roman değildir. gerçekten de onu tam olarak çözmemiz mümkün değildir çünkü kelamı bizden değildir. ancak kuran da bununla ilgili şöyle bir uyarı da vardır. iki türlü ayetten bahsedilir. birisi net anlaşılabilen ayetler, diğeri ise ucu açık insan zekasına bırakılmış ayetlerdir. işte mantıksız gelenler bunlardır. üzgünüm bunları anlayabilmek belirli bir iq seviyesi istemektedir. tabi şimdi kuran insanlık için yazıldı herkes anlamazsa ne manası var denebilir. bu dediğim iq seviyesi kuran a önyargılı ve ben illa bunun içinde mantıksız şeyler bulacağım diye yaklaşanlar içindi. yoksa her insan bunun allahın kelamı olduğunu bilerek yaklaşırsa her şey açıktır kasmaya gerek yoktur.
islam da bazı şeylerin mantıksız gelmesi, insanın her zaman derin düşünememesinden kaynaklanmaktadır.
örneğin namaz kılmayı anlayamayan insan, namazın hem yaradana bir şükran hemde bir çeşit spor olduğunu bilmelidir. misalen namaz kılarken yapılan birçok hareket eklemlere yöneliktir, insanın zinde ve sağlıklı olmasına yardım eder.
veyahut kurban kesilmesini anlayamayan insan, kurbanın senede bir sefer kesildiğini hatırlayıp "insanların diğer ihtiyaçları senenin diğer günlerinde de giderilebilir. ama kurban bayramı, hem insanların kaynaşması hemde her insanın bu günde normalinden zengin bir sofraya oturmasını sağlar" diye düşünmelidir.
veyahut sigaranın mekruh içkinin ise haram olmasını anlamayan insan şunu bilmelidir ki, içki insana normalde yapmayacağı şeyler yaptırabilitesi olan birşey olduğu için haramdır. sigara öyle olmadığı için mekruhtur. ama şu da unutulmamalıdır ki mekruhu tekrarlamakta haramdır.

kuran-ı kerim'in düz bir şekilde okunması halinde böyle birçok şeyin anlaşılamayıp kötülenmesi normaldir. o yüzden ki; "okuyup yorumlayacak dereceye gelmeden yorum da bulunmayalım, önce o dereceye gelmeye çalışalım".
yoksa o ünlü "oku" emrini alfabeyi öğrenmek olarak da anlayabiliriz, yabancı dil öğrenmek olarak da.
tartışılması yasakmış gibi algılanıldığı müddetçe , saçma gelecek olan şeylerdir..kur'an'da insana saçma gelen şeyler , insanın kur'anın gönderildiği zamanlardaki yaşamı canlandırmamasından mütevellit öyle gelir genelde..işte bu noktada , yorum farkları ortaya çıkar..misal , kadının erkeğin kaburgasından yapılması , erkeğin çamurdan yapılması..bildiğimiz mitokondri prototipinin adeta sıcak sulardaki organik bileşik çorbasından yapılması olamaz mı bu? böyle açıklanamaz mı..açıklanması , üzerinden kafa yorulması beni dinsiz mi yaptı? sanmam ki öyle olsun..ama "hehe çamurdan insan mı olur lan" diyen adama saçma gelir tabii , gerçi o adam da bana saçma geliyor ya neyse..
(bkz: islamda mantık çok kötüye kullananda mantık yok)
bütün dünya genelindeki müslümanların büyük çoğunluğunun fakir ve acınacak durumda olması. oysa en iyi din bizimki. sonra: bide ülkemizden 1 örnek, tomlumdaki cahil kesimin ( çoğunluk ) daha kapalı olması ve daha dinle ilgili olması.