bugün

islamiyetin kadına değer verdiğini her fırsatta dile getirip iş örneğe gelince donup kalmaktır.

futbol maçı gibidir bu işler. yazılı halde her türlü kural bellidir ama herkes sahadaki oyuna bakar. şimdi kuran'da kadına değer verin diye yazması bunun uygulandığı anlamına gelmez çünkü asolan yaşamdır.
bu kadına değersizliği savunan erkek biriyse sorun yoktur

fakat bu değersizliği savunan kadını anlamak mümkün değildir.
Cahiliye devrinde kız çocukları diri diri gömülürken, bizzat Hz.Muhammed (s.a.v) kız çocuklarını şehrin içinde cahil kişilerin ne dediği umrunda olmadan herkese örnek olacak şekilde taşımıştır.
islam, erkekleri kadınlardan üstün gördüğünden; kadına değer vermediğinden örnek verememe durumudur.
(bkz: hazreti meryem)
(bkz: meryem suresi)
nasıl bir akıl tutulmasıdır anlamak güç.

kadın insanlık tarihi boyunca hor görüldüğü, insan yerine konulmadığı bilinen bir gerçek. kaldı ki bunu sadece islamla sınırlamak, altını kalın çizgilerle çizmek, cehalet niteliği altında kalan bir bireyin gösterişidir.

eski hind'de kadın kirli kabul görmüş, bazen babasına bazen bir akrabasına, bazen de oğluna esir olarak verilirmiş. hiçbir hayat hakkı tanınmayan kadının kocası öldüğü zaman, ya yakılır ya da öldürülürmüş.

budizm'de uğursuz, yılandan daha zehirli bir mahluk olarak kabul görmüş. çin'de insandan bile sayılmadığı sayılarla çağırılan, insan yerine koyulmayan, "domuz" lakabı ile çağrıldığını biliyor muydunuz?..

roma tarihinde fuhuş furyasının yaygınlaşması ile iblisin silahı olarak lanse edildiğini?..

fransız tarihinde insan olup olmadığının tartışıldığını, mahkemenin aldığı karara göre "insandır ama erkeğe hizmet için vardır." denildiğini?..
ingilizler de kadının vatandaş sayılmadığını, mülkiyet hakından yoksun olduğunu?..

araplar'da durum aynıdır. hatta daha vahşidir. kız çocukları doğar doğmaz toprağa gömülürmüş. kız babası olanlar toplum tarafından dışlanır başı önünde gezermiş. bu durum islam'ın gelmesi ile değişir. islam dinine göre kadın ve erkek aile ve toplum hayatında çeşitli görevler yapabilirler. ha tam anlamıyla uygulanmış mı tartışılır. ama bi başlık açıp biraz zırvalar, insanları kışkırtır, köşeme çekilir gülerim kafasında olmak iyi değil. sonra ne olur?.. system error verir, hard disk çöker, format atmak gerekir.
sözde müslüman dediğimiz bilgisizlerin yüzünden ateistlerin bu şekilde düşünmesi. islam'ın kadına verdiği değeri göstermek için ne denebilir?
1- islamiyetten önce kız çocukları diri diri çukurlara atılıp üzerlerine toprak atılarak gömülüyordu, katlediliyordu.
2- islamiyetten önce kadınlar adeta pazarlarda mal mülk gibi satılıyordu.
3- islamiyetten önce her erkek 20-25 e kadar kadınla evlenip onları aynı şekilde mal mülk gibi kullanıyordu.
4- dolayısıyla islamiyetten önce kadın adeta cinsel ihtiyaçları karşılamak ve evin hizmetçisi olarak varolmuş gibi düşünülüyor zerre itibar edilmiyordu.
peki islam dini ne yapmıştır?
1- en başta hz. peygamberimiz olmak üzere kız çocuklarını gömme geleneğini kesin bir dille yasaklamış; bunun yanlış olduğunu, kız çocuklarının da erkekler gibi birer evlat olduğunu vurgulamıştır.
2- önce kadınların pazarlarda satımını sonra diğer kölelerin satımını yasaklamış, onlara da diğer insanlar gibi değer verilmesini sağlamıştır.
3- bir erkeğin en fazla 4 kadınla evlenmesine müsade etmiş ayrıca bu sayının en uygununun 1 olduğunu belirtmiş, ancak ve ancak zina tehlikesine karşı evlenilebileceğini belirtmiştir.
4- kadının da aile yaşamında söz sahibi olmasını sağlamış hatta efendimiz Hz. Muhammed Musafa (sav) "Cennet anaların ayakları altındadır." sözüyle kadının aile ve toplumdaki yerine bir kez daha dikkat çekmiştir.

Hz. peygamber imiz de sık sık savaşların yaşandığı o dönemde sahipsiz, yoksul kadınlara bakmak, barındırmak amacıyla 4 kadınla evlenmiştir.
günümüz müslümanlarının hazin durumudur.

namaz var oruç var ama kadına değere gelince e cahil araplar oluyor. uyanığa bak hele.
Tek bir sey yeter:
Cennet analarin ayaklarinin altindadir.

Edit: eksi veren 8 kisi neyin kafasini yasiyor anlamiyorum. Eksi verenler ozelime gelsenize bir sey diyecegim.
Tabi ki de çok değer verir.kuran olmasa kadınlar nasıl bu kadar kapanıp evden dışarı çıkmadan koca bekleyip ev işi yapabilir.bunların hepsi değer değer.kıymet bilin
kadına değer verdiğini göstermek için, firavun cariyeleri gibi eli s*kten s*ke konan kadını örnek vermekten iyidir.
islamda her türlü zinanın haram olması.

modern(!) batı kültüründe zinanın hertürlüsünün meşru olması.
''cennet anaların ayakları altındadır'' yeterli bir örnektir sanırım.
örnek bol canım, aha.

http://p.twimg.com/A548ys8CMAAolam.jpg:large
onların gönül hoşnutluğu olmadan cennete girememek en muazzam örnektir.
sevgili yazarında dediği gibi islam kadına değer verir, değer vermeyen insandır. sen kur'an-ı kerim'in kadın dövdüğünü gördün mü ?
1400 sene önce peygamberimiz veda haccında kadın haklarının korunmasını emrediyor.
hz. muhammet kadınlardan mücevher diye bahsetmiş.

ben mesela kadınlara asla bu kadar pozitif bakamam.
geçenlerde bir devekuşu gördüm, istediği zaman güneşi yok edebildiğini ve geri getirebildiğini iddia ediyordu. nasıl? dedim. o da başını toprağın içine soktu ve geri çıkardı.

"cennet anaların ayakları altındadır" hadis-i şerif.

"ev işleri kadının görevi değil size ikramıdır" yine hadis-i şerif

"kadınlar size emanettir, siz de onlara emanetsiniz" veda hutbesinden

peygamber efendimize (sav) bir sahabe soruyor, "iyilik yapmam gereken ilk kişi kimdir?" cevap: "annendir." "iyilik etmem gereken ikinci kişi kimdir?" cevap: "annendir" "üçüncü kişi kimdir?" yine aynı cevap "annendir" dördüncü kişinin kim olduğunu sorduğunda ancak "babandır"

aaa bi dakka ya. siz islam hakkında islami kaynakları kaynak kabul etmiyordunuz değil mi? bahsettiğim devekuşunun sorunu da bu zaten, toprağın içinden çıkardığı tek şey kafası, aklı içerde kalıyor.

ekleme: ahir zamanda bir erkek üç kız çocuğunu yetiştirip dine hayırlı evlat yaparsa kesin cennet vaadi var. kadına mı? tek doğum yeterli kesin cennet için. yeni öğrendim, ekleyeyim dedim.
onların gönül hoşnutluğu olmadan cennete girememek en muazzam örnektir.
islam ne kadına ne de erkeğe değer verir. islamda kadınların ve erkeklerin belirli sorumlulukları vardır. bunları yerine getirdikten sonra ne bir eşitsizlik, ne de herhangi bir cinsiyete bir pozitif ayrımcılık yoktur islamda.

kadınların kapanmasını eşitsizlik sayıyorsanız o zaman size bir sözüm yok.

ama şunu da belirteyim; özellikle kadınlar, erkekleri tanısalar gerçekten saçlarını komple kazıtıp kel gezerlerdi. bir erkek olarak söylüyorum bunu
ve inanın bana şu yeryüzünde aklı sikinde olmayan nadir erkeklerden biriyim. yani kendimi böyle görüyorum. övünmek için de söylemiyorum. gerçekten böyle.
arkadaş ben anlamıyorum islamiyetten önce bu araplar kız cocuklarını gömüyorlardı da bunlar birbirlerini sike sike mi ürüyordu? ya da damızlık olsun diye bir kaçını ayırıyorlar mıydı amına koyim? hangi kazılarda bebek kemikleri bulundu? kim gördü?
günümüz müslümanlarının çelişkisidir.
bir türlü rölativite olayını öğrenemeyişimizden. dönemle kıyaslamak, islamın nasıl bir topluluğa geldiğini iyi okumak lazım. islamın geldiği coğrafyada erkek çocuk doğana kadar doğan bütün kızlar toprağa gömülüyordu. islam geldikten sonra, mirastan pay almaya başladılar. evli kadının ev işi yapma zorunluluğu, çocuğuna bakma zorunluluğu, hatta kendi çocuğunu emzirme zorunluluğu bile yoktur dendi. örnekler çoğaltılabilir. yeter ki iyi niyetli olunsun.

şu anki medeni kanuna göre eksik görüldüğü yerler olabilir. bu da tamamıyla zamanın değer yargılarıyla ilgili. bunu uzun uzadıya tartışmanın gereği de yok üstelik. bir fikir, bir de-facto ya da bir olay, olgu, bakış açısı bugün en doğal ve en doğru, en olması gerektiği gibi görünüyor diye kesin doğru değildir. belki 100 yıl sonra bu yaklaşımların da hepsi çöpe gidecek. toplumsal değer yargıları değişkendir ve toplumsal hafızadan çok fazla etkilenir.
(bkz: islam kadına değer verir Müslümanlar vermez)