bugün

kuran ı kerim ve sünnete dayalı islami ilim uygulamasıdır.
islam da ahlak güzel ve çirkin olarak ayrılır.
Güzel ahlak edep, tevazu, başlığıyla.
çirkin ahlak kibir, cimrilik, diye ayrılır.
2000 li yıllarda genellikle kadınların kafalarına taş atarak korunan ahlaktır.
kadın dövmek, recm, türban baskısı, cinayet gibi unsurları bulunan ahlak.

nedense aksine hiç rastlamadık.
peygamber efendimizden öğrenilir.
günümüz müslümanları örnek alınarak ulaşılamayacak bir ahlak düzeyidir.
Yusuf islam' ın ben müslümanlığı kur'an dan değil de müslümanlardan öğrenseydim müslüman olmazdım dediği ahlak. Hz. Hatice' nin peygamber efendimizi soranlara verdiği cevaptır.
zerre nasiplenemediğim ahlaktır.
Bir kitap ismidir: http://www.hakikatkitabev...turkce/04-IslamAhlaki.pdf
arap ahlakı ile karıstırılmaması gereken ahlaktır.
yanlış ifadedir. din ahlak demek olmamalıdır.
ancak ahlak haline kasıtlı olarak getirilmiştir. tüm insan hayatına rahatça mühadahale imkanı için.

bugün din adına yaşadığımız tüm saçmalıklar ahlak ve dinin birleştirilmiş olmasından ileri gelir. bu durum din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmadan yürütülmesine benzer. bu halin sonu iran ve suudi arabistan, hatta taliban vari afganistandır.

dinler gerçekte yaratıcıya dönük birer öğreti seviyesinde olmalıdır. aslında benim bu zamana kadar vardığım nokta, gerçekte hiç bir zaman din diye bir şey gelmedi. sadece yaratana gitmeyi sağlayan öğretiler vardı. dinler bu öğretiler üstüne bazı kişiler tarafından inşaa edildi.

örneğin şu soru ilginç değil mi ? hz. musa, isa ve muhammed neden söyledikleri sözleri yaşadıkları sürece birer -kitap- haline getirmediler. yani düşünsenize koskoca tanrının sözlerini söylüyorsunuz ve bunları birer kitap haline getirmek güzelce derliyip toplamak gibi bir derdiniz yok. kitap haline getirilmeleri ise hep kendileri öldükten sonra gerçekleşti. yanlarında o öğretiyi takip eden insanlar tarafından. benzer biçimde birer tefsir kitabı da yazmış değiller. bunlar da sonradan başkaları tarafından yapılmış. bu garip değil mi ??
hakikat tek ve yalnızsa ve doğru ve hakiki ilmin sahibi tek ise, son kertede dahi hakikat değişmiyor ve islam ahlakını tiye alan insanların islam ahlakı ile islamı tenkit etmek gibi bir garabete düçar oldukları müşahade ediliyor.

gerçeğe sadakat şarttı halbuki!
hz. ömer'in islamiyeti seçtikten sonraki hayatı, buna muhteşem bir örnektir.
tum ahlaki formlar gibi o da bir suru ahlaki.
insanları iyiye doğruya yönlendiren ahlaktır. ne kadar öğrendik, ne kadar uyguladık? galiba hiç vakıf olmadık, yazık bize.
hırsızlık yapanın kolunun kesilmesidir.
Daha cok islam'a kayitsiz kalip, ahlaktan yoksun olanlarin tartistigi meseledir. Aciz dusunceleriyle islami ve ahlakini degerlendirme haklarini kendinde bulabiliyorlar. Adeta bi sirk maymunu seyreder gibi seyredip, guluyoruz bunlara.
Günümüz "aydınlanmış"larının bu dini eleştirdiklerinde kendilerini kaf dağının zirvesinde hissettikleri zaman en çok ihtiyaç duydukları etik normlardır.
birçok insan tarafından savunulan ancak uygulanmayan kurallardır.
kendisi de uygulamadığı halde bu kurallara uymayanlarla hunharca kavga ederler üstelik. sözlükte de örnekleri mevcuttur.
layıkıyla uygulayabilen varsa ne mutlu.
günümüzde eksikliği en çok hissedilen, ama bunu insanlara aşılamaya çalışan cemaatlere (bilerek çoğul kullandım) saldırılan, engellenen bir kavram.
Yokluğunu çok hissettiğim bütün uzuvlarima hükmeden o sevgi ve huzur yumağı ahlak islam ahlakı. Saygıdan anlayıştan ve yapılan her edimin Allah'ın riza gösterdiği şekilde olması için garip şekilde sana hiçbir şeyin ve değerin veremeyeceği karakteri sunan ahlaktir. Kalbimiz kirlendi şimdilerde özlemle arıyorum o günlerimi gecelerimi.
t.c 12. cumhurbaşkanı ve çevresindekilerde bulunmayan şeydir.

(bkz: bu milletin amına koyacağız)
(bkz: bakara makara)
(bkz: 30 milyon euro)
(bkz: muammer güler)
(bkz: zafer çağlayan)
ahlakın yakınından bile geçmez.

ahlak'ın a sını büyük yaz bide.
kendi vicdan ve ahlakı olmayanların rüşvet ve tehditle uydukları ahlak.
6 yaşındaki kız çocuğuna yaslamayı da kapsar. mide bulandırıcıdır , arapların ahlakıdır , türklerin değil.
dürüst avukat gibi bir şey sanırım.adından sıkça bahsediliyor ama gören yok.