bugün

anlaşılamaz insandır, kolaylığı aklından çıkarmış, o 2 kiloluk gülle gibi laptopları taşıyan gariptir ayrıca.

teknoloji boş durmuyor ki azizim, her an sizin iyiliğinizi düşünüyor, bakın apple'a! durmadan ne iyilik yapayım da şu insanlara daha kolay iletişim sağlasınlar diye kafalarını yiyorlar. sonuç? tabii ki ipad! o ne mucizevi, o ne kolay bir alettir arkadaş?! otobüste, vapurda, evde, iş yerinde, kısacası her yerde kullanabilir, insanların 'aa ne kullanıyor bu adam' diye uzaylı görmüş gibi hayıflanmalarını duyabilirsiniz. yoksa siz hala laptop mu taşıyorsunuz? oh, ne banal.
görsel
(bkz: ya ne olacağıdı)
kişinin ihtiyacına göre değişen bir durumdur. usb si bile bulunmayan birşeye neden talim edesin azizim.
görsel
ayrıca
görsel
laptop'un daha fazla özelliginden olsa gerek. ayrica baslik sayesinde cool adam'in otobüs ve vapur kullandigi ortaya cikmistir. "nerde lan ferrari?!" diye sorarlar adama!
ipad in hicte oyle abartildigi kadar numarasi olmadigini bilen bilincli insandir. ayrica her programi acamiyor, almadan once iyice bi arastirilmasi gereken hededir ipad. sadece cok havali diye alirsaniz dikkat edin elinizde patlama olasigi hayli yuksektir.
hala laptop bile kullanamayanlara göre teknolojide bayağı ilerde olan kişilerdir.
teknolojik aletin kolay taşınılabirliğinden çok kullanışlı olmasına önem veren insandır.
boş yere savuracak parası olmayan, tutumlu insandır.
ipad'in lap top olmadigini, lap top ile yapabildiklerini ipad ile yapamayacagini anlamis insandir.

ipad aldim, bildigin iphone'nun buyutulmus hali.
muhtemelen ipad alacak parası yoktur. ki olsada değerinin 2 katına kara borsadan almak ne kadar mantıklı birde o var. ülkemize yasal yollardan gelmesi durumunda 1 tane edinilesi bir alete benziyor. hiç olmazsa akşama kadar aynı koltukda oturmak zorunda kalmayız.
windows işletim sisteminden vazgeçemeyen insandır. windows'suz olmuyor be abi..
Ipad in ne kadar dandik bir cihaz oldugunu anlamis kisidir. Misal:

- Bakmadan yazi yazamazsin, hatta kalemle bile yazamazsin **
- Korsan fil izleyemezsin, hatta adam akilli film bile izleyemezsin *
- Televizyon izleyemezsin *
- Youtuba harici video izleyemezsin, flash destegi yok*
- Muzik dinlerken internette gezinemezsin*
- ne televizyona ne de projektore baglayabilirsin *
- Cebine koyamayacagin kadar buyuk, yaninda canta tasimak icin kucuk

Kisaca rezil bir alet, tavsiyem Ipad yerine Hp Touchsmart tm2

Edit: lan entry ustunden 3 sene gecmis. Ben bu arada aldim tabi bu cihazi... biraz kendi kendimi got etmis oldum... valla adamlar yapmis aga...

Tabi benim 1. surumune olan isyanimi duymuslar, duzeltmisler her seyi..

- mesela Bluetooth klavye var, cok guzel yazi yaziyorsun
- artik programlar var, korsan film izlemeye yarayan
- Valla artik izleniyor turk telekom sag olsun
- her yere html5 geldi aga, butun videolari catir catir izliyorum
- valla artik muzik dinlerken internette gezinebiliyoruz
- bu cihaz projeksyona falan da baglaniyor
- ufak bir yandan asmali cantaya sigiyor

guzelmis lan, o kadar laf etmistik... Bu entry biraz bana kacmis oldu...
parasi aksam simit almaya bile yetmedigi icindir.
ipadi bilmem ama netbookda laptopdaki gibi gümbür gümbür müzik dinleyemiyorum, laptopda da masaüstü bilgisayardaki gibi keyifle film izleyemiyorum. (bkz: eksi toprağım kardeş)
--spoiler--
otobüste, vapurda, evde, iş yerinde, kısacası her yerde kullanabilir, insanların 'aa ne kullanıyor bu adam' diye uzaylı görmüş gibi hayıflanmalarını duyabilirsiniz.
--spoiler--
--spoiler--
okadar paran varsa vapurda otobüsde ne işin var lavuk
--spoiler--
ipad denilen aciz cihaza vereceği parayla alacağı cep telefonunun, daha çok işe yarayacağının bilincinde olan insandır.
ya laptopunu atmaya gönlü el vermeyen ya da parası olmayan insandır. belki daha laptopu bile olmayan insandır.
multitasking diye bir şey var.

bugünün bilgisayar ve işlerim sistemlerinin bu şekilde olma sebebi ve gerekliliği.

multitasking kısaca aynı anda bir kaç threade birden yanıt verip execute etmek olarak açıklanabilir. basit bir queueing sistemi vardır, bu sistem bildiğin anlamda first in first out mantığı ile çalışır, burada aniden bazen birşey olur onu da exception handling ile halleder. gelen requestleri queueya dahil eder falan. bunları işlemci yaparken işletim sistemi de bu requestleri handle ederek işlemciye gönderen yapıdır.

yani basitçe aynı anda film seyrederken filmde kafanıza takılan br şeyi internete girip kontrol eder sonra beğendi iseniz ikisini de kapatmadan worde geçip gördüklerine copy/paste edebilirisn hatta konu ile ilgili bulduğun pdfi indirmek için download managerı çalıştırıp pdf yi indirip ondan sonra da pdf readerı açıp okuyabilirsin. o sırada arka tarafta antivirusun firewallun ve downloadların devam etmektedir.

şimdi multitasking olmaz ise ne olur, film seyrediyorsun, bir şeyi merak ettin. kapat filmi. internete gir. bulduğun şeyi kopyala, kapat browserı wordu aç, yapıştır kapat tekrar internete gir pdf yi indirmek için kısayolu kopyala sonra browserı kapat çık git download managerı linki paste et. insin inince download managerı kapat pdf yi aç oku işin bitince filmi aç kaldığın yere drag et kaldığın yerden seyretmeye devam et.

super değil mi? hah işte ipad varken laptop da kullanırım diyorsan ilk gruptaki insanlardansın, yok malım ben diyorsan ikinci grup gibi ipadim var deyip laptoptan vazgeçebilirsin.

ipad ve iphone sadece müzik dinlerken başka bir adet yazılım kullanmana izin verir. bu da multitasking değildir.
Sazanlık yapmayan, ipad in şu anki eksikliklerinin farkında olup, zerafetle işlevin buluşacağı yeni sürümü beklerken akıllılık edip laptop kullanan insandır.
http://pics.blameitonthevoices.com/012010/small_ipad%20vs%20maxipad.jpg
(bkz: netbook varken ipad kullanan insan)
akıl mantık sahibi ve alışveriş akımlarından etkilenmeyen insandır.
akıllı insandır. milletin gazına gelip bilmeden ipad almayan insandır.

o ne lan, tamam ipad alacak param yok, ama beleş verseler de laptopumu değişmem. şu anki haliyle ipad kullanmak pek mantıklı değil.*
ayri konseptler onlar.
Ekonomik zorluklar içersinde yaşayan ve elindeki Laptobu ile mutlu olan kimsedir.