bugün

iddiaları geri cevirmek,red etmek.
haklı olsun olmasın, kendisine karşı yapılan suçlamaları kabul etmemek, reddetmek.
bunu yapana münkir denir.
inkarın özünde bile bile yalan vardır. gözünün içine baka baka yalan, aldatma, ikiyüzlülük vardır.
ben sarhoş değilim. sadece alkollüyüm. veya
ben sarhoş değilim seni tanıyorum. (bkz: freedean)
siyasetin tabusu.
erkek milletinin en başarılı yaptığı iş.
düpedüz yalan söylemektir. kanıtlarınız olduğu halde inkar ederler de vardır. artık böylesinin karakterini düşünün diyeceğiz ama buna da dilimiz varmıyor. karakter yoktur çünkü. "karaktersiz" sözcüğünü bile, olumsuzluk içerdiği halde ağzınızdan çıkarmak istemezsiniz. sonuçta, içinde "karakter" sözcüğü geçer. "siz" eki bile anlatmaz bunların adiliğini, aşağılıklığını!
(bkz: yadsımak)
(bkz: savunma mekanizmasi)
yapılan zarar karşısında ceza alacağını veyahutta cezaya benzer şeylerin olacağını bilen insanın söylediği sözler ya da yaptığı davranışlardır.
insanların kişiliğinden midir yoksa kendine güvensizliğinden midir bilmem ama hiç hoş değil. Hele de seven bir kıza yapılıyorsa erkek milletini biranda o kızın gözünde bitirecek eylem.. zavallı biçare kız dışarıdan baktığında gizemli bir kale olduğunu sandığı sevdiği adamın biranda yıkık dökük duvarları olan bir kalenin içini gördüğünde hayal kırıklığı mı yaşasın,kendinden mi utansın,yoksa biçare çocukcağıza mı acısın nefret mi etsin...bu duyguların tamamen karışıp kaos haline geldiği ve kızı depresyona kadar götürecek iğrenç bir davranış silsilesidir anlayacağınız... pişkinlikle bide ''yapmış veya söylemiş olduğu sözleri ben öle bişey yapmadım sen ruh hastasısın şeklinde'' içeren cümleleri kurarak inkar ve yadsımanın da ötesinde kıza yada hatuna bide suçlama da bulunması delirtir cinsten insanı...Ancak kızımız 1 bilemediniz 2 sene sonra kendine geldiğinde o kendini inkar eden adamın sadece dış görünüşte bir beyzade ama aslında yıkılmış,kendine güveni olmayan bir erkek olamayacağı gibi hayvan bile olamayacağını anlayıp başını taşlara vurursa belki kızımız o zaman onu affedebilir..Affedebilir diyorum çünkü affedilmesi güç bir durumdur bu ezik insanı.. en iyisi bu kişiyi kendisiyle baş başa bırakıp kendini inkar etmesine müsaade etmek ancak bir insan kendini en güzel bu şekilde yokedebilir sizin onu duygularınızda yoketmenize gerek bile kalmaz o kendini imha etmiştir zaten sonsuza kadar Bol inkarlı günler...
çok iyi bir harekettir. başlangıçtır. bu gün inkâr eden yarın şüphe eder. sonra inanır, bir de bakmışsın imân etmiş.
görsel
kabullenmek istenilmeyen bir durum söz konusu olduğunda kaçmanın en çok tercih edilen yollarındandır.

uzun zamandır kabullendiğiniz bir olayın aslında kabul etmemeniz gereken bir yönünü saf dışı bırakmıktır.
bir nevi öfkenin türevidir.

herhangi bir suçlama karşısında savunma mekanizmalarından çok inkar etme kabiliyetin daha çok ön plana çıktığı görülür.
inkar etme her ne kadar bir savunma mekanizma olarak da gözükse de kişinin ne denli bir kıt perspektife sahip olduğunu da gösterir.

yaşanılan olayların kendisine veya arkadaşlıklarına zarar vereceğini bilen insan inkar eder.

sizinle buluşmaya söz vermiş biri olduğunu düşünün.
bu kişi en yakın dostunuzdur.
her şeyiyle bir uyum ve tutarlılık içindedir.
ama buluşmaya bilerek kasıtlı olarak gelmiyordur.

siz bunu neye yoğurursunuz?

"yok ya işi veya önemli acil bir şey çıkmıştır ondan gelmemiştir" diyebilirsiniz. bu inkardır.

inkar etmek oturmuş güzel bir düzenin mahvolmasını engeller.

ayrıca suçlu olduğunuz bir olgu karşısında savunma mekanizmalarından yansıtmayı kullanmak da bir nevi inkar etmedir.

(bkz: yansıtma)
(bkz: savunma mekanizmaları)
validem öğütler,
bir şeyle suçlanıyor isen ve bu suçlamanın haksız olduğunu iddia edemeyeceksen inkar et , suçu asla kabul etme.
altın kural;
inkar et, inkar et , inkar et , sinirlenip kabullenme.