ilkokulun karizmalarındandır. Güç verir öğrenciye. Ancak iki türlüdür.

-sınıf nöbetçisi olmak.
Her gün mendil üzerinde tırnak kontrolü yaparsınız ilk iş olarak. Sabah öğretmen gelmeden az önce bakarsınız. Herkes cebinden kumaş mendilini çıkarır ve elini üzerine koyar. Tırnağı uzun olanlar tahtaya çıkar. *
sonra sınıfın tozundan korunmak için * tuvalet maşrapasına doldurduğunuz suyu elinizi batırıp yere silkeleyerek, yerleri sularsınız.

camları açmanız ve 30 kişilik sınıftaki havasızlık problemini çözersiniz.

tahtayı silmek asli görevlerinizden biridir. Sadece ders arasında değil, ders devam ederken de tahtayı sizin silmeniz gerekir. Düşünceli öğretmen, siz silebilesiniz diye, çok yukarıya yazmaz. *
Ama öğretmen gelmeden, karatahta önündeki oluklu çıkıntıya, tebeşirleri sıralamalısınızdır.

-okul nöbetçisi olmak.
Müdürün pardon müdür beyin çağırdığı personeli çağırırsınız.

öğrenciler sınıflarına gittiğinde lavaboları kapatmak için tuvalete gidersiniz. *
Tam çıkış kapısına yakın bir masa ve bir sandalye, kış mevsiminin bütün soğuğuna kurban edilen bir nöbetçisinizdir çünkü burada.

En zevklisi de, "hafize ana zili" ni sallayarak çaldıktan sonra küçük çocukların dışarı ilk çıkma yarışını izlemektir.
Gurur verici bir iş yapıyormuş gibi hissediyorsanız bilin ki salaksınızdır. Amele gibi çalıştırıyorlardı zamanında.
en çok teneffüs vakti okul zilinin çalışmadığı zamanlarda elimde zille koridor koridor dolaşmayı severdim.
Bir ara okulda nöbetçiydim taa sekizinci sınıfta falan herhalde sandalyemde oturmuş kitap okuyorum en fazla ikiye giden bebenin biri geldi yanağımdan öpmez mi. Bir de athenanın öpücem öpücem dedim sana şarkısını söylüyordu her yanımdan geçerken hiç de unutmam efenim.
şahsen benim sevdiğim durumdur ders aralarında bahçede futbol oynardım.
okula çantasız gitme gibi bir lüksünüzün olduğu gündür.
Büyük bir iş yapıyormuş edasına kapılsanızda asıl zevkli kısım derslerden kaytarmaktır ve sevdiğin kızın adını nöbet defterinin arkasına yazmaktır. *
o zamanlar kendini önemli zannettiren detaylardandı.
dersten yırtılacak gün olduğu icin nöbetci olacağın günü sabırsızlıkla beklemek demektir.