Olasılık.Bir şeyin olabilme durumu.
bir ihtimal daha var. olasılık.
bir işin belkisidir.
(bkz: ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim)
(bkz: ihtimaller denizi)
her zaman felaket olmayan umuttur.
ihtimal

Bir ihtimal daha var...
Belki sen gelirsin...
Bu bir hayal bilirim...
Yüreğim affedersin...
Benimle olmayacaksın...
Kuvvetle ihtimal ...
Belki de kalırsın
Ne güzel bir ihtimal ...

Bu sihir her zaman içimde yara oldu...
Bu aşktan bana kalan..
Hoşçakal demek oldu...
hayatta kalma sebebidir.
"ya olursa"dır ya da bazen "ya olmazsa"dır.
kötüsü de olsa iyi bir şeydir, umutların beslendiği yiyecektir işte.
her şeyin kendisinin dahilinde ya da dışında olduğu şeydir.
''bu şehir her zaman içimde yara oldu'' diyerek noktayı koyan güzel şarkı.
insanoğlunun gelecekle ilgilenmesinin altında yatan şey. belki de dayanma gücünü veren; her acıdan, yıkımdan sonra yola devam etmeye çalışma sebebi.
sonsuzluğun kişide ki açılmı olabiliyor bazen bu kelime.aslında çok garip bi kelime. bi ihtimalle yaşar bazen insan, bi ihtimalle sever ama hiç vazgeçmez ihtimal söz konus olduğun da.. sonunda acı versede.
ti'ye alınmış ihmal..
(bkz: bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin)
bir labirent gibiydi her şey. her kapı diğerinin aynısıydı ve her dönüşümüz çıkışa varma ihtimalimizi iki katına çıkardığı ölçüde yarıya indiriyordu. yalnızca sonuca vardığımızda ya da yalnızca sonuca varamadığımızda anlayacaktık ihtimallerin değerlerini. oysa sonuçta ya 1 kalacaktı elimizde ya 0. ya çıkışta olacaktık ya çıkmaz bir sokakta. peki ya ihtimaller nerdeydiler?
yüzdeyle ifade edilir genelde.

şimdi şöyle bir şey var;

bir torbada mavi, kırmızı, sarı, yeşil ve mor 5 adet çorap varsa; elimizi daldırıp bir çorap seçecek olursak; bu çorabın sarı olma ihtimali nedir?

- 1/5 yani yüzde 20.

bir de şöyle bir cevabı olamaz mı bu sorunun?

- 1/2 yani yüzde 50.
ya olur ya olmaz.

bunun bir adı var mı acep matematikte? bilen bir zahmet bi' mesaj çaksın.
mantıksal düzlemde değişkenlerin hanisini seçtiğimize göre değişen, hayatımızı,kararlarımızı ve duygularımızı nihayete kavuşturmamızı sağlayan fonksiyonların lügattaki karşılığıdır.
ihtimallerin hayatımızdaki yeri esasen büyüktür.. ama farkında değiliz sanki.

-unutmayınız; her zaman ihtimal vermediğiniz kişiler yine ihtimal vermediğiniz durumlar yaratır ve yaşatırlar. ihtimal vermeyi öğrenmeliyiz..-
sen bile değil ihtimalin....
yaşama sebebinin anlamdaşı, pek çok gerçeğin açıklaması. çocuk olmak güzel; çünkü milyonlarca ihtimalimiz var, sözcüğü en kocamanlaştıran olmak ihtimallerimiz milyonlarca : astronot, dansöz, doktor, mühendis olmak ihtimaller dahilinde. ölmek başınıza gelebilecek en kötü şey; çünkü öldüğünüzde geriye tek bir ihtimaliniz bile kalmaz, aşık olmak güzel; çünkü sizin seçtiğiniz kişinin sizi seçebilme ihtimali, sevebilme ihtimali büyüleyici olan. klişelerden kopup gelen imkansızın varlığını reddetme ihtiyacımız * yaşama sevincimizi bize bağışlayana sahip çıkma eğiliminden. belki de tüm bunlar ve kesinlikle daha nicesi sebebiyle ve öte yandan yüzünden bu kadar önemli bir ihtimal daha var diyebilmek.
Bir ihtimal daha var
Belki...
sen gelirsin
Belki de
kalırsın
Ne güzel bir ihtimal...
mr ben ' e göre ; bir işin belkisidir.

cüzdanımda yeterli bozuk para olması gibi mesela. ya da otobüste boş koltuk bulma durumum gibi. bakkaldaki son ekmeğin beni bekliyor olması gibi de. hepsinden farklı olarak; senin beni seviyor olma ihtimalin gibi.

sana ait herhangi bir şeyin benimle aynı yerde durması gibi. sabah hiç uyanmamak gibi. işe geç kalmak gibi. seni öpebilmek gibi.

şey gibi, aşk evet aşk gibi.
ihtimal, ben hep ihtimalleri seçtim. çocukluğumdan bu güne bu hep böyle oldu. bir şeyler yapabilmek ihtimal iken ben bunları gerçekleştirdim..

aşkta bunu yapmak gibi bir hırsım olmadı. olmayacak, olmayabilir, başarı diye bir jargonu yoktu. bu bir his, frekans, anlık gelişebilecek bir durumdu. bugün olmaya bilir, ansızın olabilirdi. tarifi de yok zamanı da. bir tek olan bir şey vardı..

ihtimal

evet, ben seni sevebilme ihtimalini sevdim.
Selma Hünel'in dediği gibi. Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin ...
Birçok yol var önümde. ihtimallere bağlı olan binlerce, milyonlarca yol. Başkalarının yollarıyla kesişiyor yollarım ve bir fermuar gibi birleşip tek oluyor. Geleceğe ait henüz gerçekleşmemiş sayısız yol, adını "şimdi" koyduğumuz makineden geçerek tek bir geçmişe dönüşüyor.

Ama olay ne?

Zamanı ihtimallerden ayrı düşünebilir miyiz?

"şimdi" nasıl bir mekanizmayla hareket ediyor?

ihtimaller nedir?