bugün

akla; isa peygamber, hz muhammed'den daha önce doğmasına rağmen hz.muhammed'in neden bir portresi yok dedirten sorun.
olmayan sorundur, resmi vardır.
sorun değildir. gerçek yari isteyen istediği gibi muhayillesine kazısın işte . islam özgürlük demektir.
arap toplumunun put'a tapınmaya müsait bir toplum olması nedeniyle muhammed'in gelecekte resmine tapılacağını düşünüp yasaklamasından ileri gelen sorundur.
hz. muhammedin yazıya geçirilmiş tasvirleri vardır. yani çizilse şimdi de çizilebilir. ana neden; putperest bir toplum yapısının hala atlatılamamış olmasının kaygısını taşımaktır. her türlü resim ve heykel yasaklanmıştır bu dönemde. ve hz. muhammed, resminin ve heykelinin yapılmaması gerektiğini ısrarla vurgulamıştır.
kendisi istememiştir.
olmayan sorundur. kendisi bilhassa resmi olsun istememiştir. sebebi ise cahiliye devri. insanlar o dönem, kendi yaptığı helvaya taptığı- hatta acıkınca da o putu yediği halde- o dönemde peygamberimizin resmi yasaklaması mantıklı, gerekli bir davranıştı(r). eğer resmi olsaydı, ister istemez putlara tapma dönemi geri gelirdi eğer öyle olsaydı. fındık kadar da mı yok beyin denilen organınızdan?
isa peygamberin portresi varda ne oluyor? Ona inananlar bile nasil dalga geciyor düşünün. Bide hz.muhammed'in portresi olsa gecilicek dalgalardan sonra 3.dünya savaşi çikar. Baksaniza bir filme amerikan konsolosu öldürüldü.
kendi ümmetini bildiği için bilhassa putlaştırılmamak adına peygamberimizin önlem almasının neticesidir.

bir an düşündüm, eğer olsaydı adım kadar eminim ki ismi lazım değil mendeburun pankartlarında ve yol kenarlarındaki billboard denen zımbırtıları süsleyecek ve yaşasaydı oyunu bize verecekti, sloganına alet olacaktı.
onu da geçtim, en ufak olayda ayaklanan, sağı solu ateşe veren, bayrak yakan elçiliklere saldıran arapları düşünün, peygamberimizin ne kadar yerinde bir karar verdiği daha iyi anlaşılacaktır.
zaten putperest olan arap halkının, o öldükten sonra çizdirdiği portresini saygı boyutunu aşıp zamanla ilahlaştıracaklarını bildiği için böyle bir şeye gerek duymamıştır. insanlara portresini değil yüce ahlakını miras bırakmıştır.
put olma durumu kişinin bedeninin heykel sunumunda olması, yüzünün boya ile çerçeve içinde bakması mıdır? ibadet edilirken, bir şey anılırken gerçekçiliği yansıtmak adına evvela nesnenin somutlaştırılması daha kolay ve daha yakın bir yoldur. herhangi bir şeyin yüzyıllar boyu orada heykel biçiminde duruyor olması, beni asla ona taptırmaz, putun böyle bir özelliği yoktur. önemli olan algıdır, algın senin taptırır, bakış açın her ne ise o nesne, seni ona bağlar. put/putçuluk kafada başlar, bir heykelde değil. put bir aracıdır, ibadet aracı mı? kişiye kalır. ancak benim kafamda büyüttüğüm her ne ise, ibadet ederken, anarken karşımda herhangi bir put olması kafamdaki düşüncenin somutlaşmış halini görebilme imkanı sağlar en fazla. fakat nedir, putçuluk da bize ateşli günahların çukurunda yer edinmiş bir kavram olarak öğretilir.

muhtemelen, islamın en uç noktalara gittiği dönemlerde sanatın günah olarak addedilmesi yüzünden yasaklanmıştır.
bu yüzden bir resmini bulamıyoruz.

hoş, entryler aracılığı ile muhammed'in tablosunu görme fırsatı buldum.
tanıma gerek bırakmayan tespitsizliktir.
resim çizmenin günah olması ve o dönemde fotoğraf teknolojisinin olmaması yüzünden olması imkansız olan şey.
sırf bu başlıga tepki göstermek için küfredip, dinlerini koruduklarını zanneden, zannedip mutlu olan yavrucaklar var.
tanım: ilginçtir, en azından resmini çizdirseymiş.
fotoğraf makinesi yoktu ondan. ayrıca isa'nın da fotosu yoktur.

(bkz: foto)
(bkz: fotoğraf)
(bkz: fotoğraf makinesi)
bilakis. menzilcilerden bir ailede görmüştüm. şaşkınlık uyandıran, ürperti ile heyecan arasında bir hisle baktığım, siyah beyaz bir fotoğraftı. ancak çok gizli...
hırka-i şerif ve taşa çıkan ayak izi hurafesiyle bile aslında milyarlarca inananın olduğu yerde birde fotoğraf olduğunu düşünsenize; işte bu düşünememe yüzünden peygamberin fotoso yoktur. ayrıca bilimsel olarakta o tarihte fotoğraf diye bir teknolojinin olduğunu da düşünmüyorum. heykel belki olabilirdi lakin o da baştan yasak dendiği için hep yasak kaldı. inanç sisteminin içinde yasağı kendine yasak olmayan gibi algılatırsan daha yeni doğan bir sistemi hayata geçiremezsin. yani adamlar tam anlamıyla inanıyordu ve kadınlarada inandırıyordu. tam bir kabile gibi. zaten aslında kabilelerden oluşan bir coğrafyadır arabistan. mesela suud ailesi gibi. bu kabile anlayışını biraz modernize ederek en azından put inanışını ortadan kaldırmaya çalıştılar. belki o dönemde çok çığır aşan bir insan gelişmesi olsa da bu günümüzde çoğu özelliği geri kalmışlıkları yansıtır. bilinmeyen tek şey var o da zaman. her inanç sistemi kaybolmamak için zamana tutunmaya çalır. her inanç sistemi farklı tutunma yöntemleriyle gelişir. bu yüzden kismi inançlar haçla, kan ve ekmekle bu görsellikte gizem yaratır. kimi inançlar hiç görsel öge barındırmayarak. bu sadece zamana tutunma biçimiyle alakalıdır.
o zamanlar facebook olmadığı için doğaldır.

(bkz: çek panpa faceye koycam)
emevi dönemi öncesi bir çok arap ressamın çok güzel eserleri vardır bu konuda. islam çıktığı ve yayıldığı dönemde peygamberlerinin resminin yapılmasını yasaklamamıştır ancak bugün de türkiyede uzantıları devam eden emeviler ispanyada gücü ele geçirdiklerinde bir çok saçma sapan değişimlerle beraber peygamberin resminin yapılmasını da yasaklamıştır.

sonuç olarak peygamberin resmini yasaklayan kuranda hiç bir ayet yoktur, peygamber kendisi bile bu konuda bir şey söylememiştir.
hz ali, hz isa, hz, musa' nın resimlerinin temsili olduğunu bilmeyen kişinin dertlenmesidir. hz isa resimlerinin ortodoks kilisesindeki şekline bir bak, sonra da katolik kilisesindekilere bak, hatta üşenme git bi de süryanilerin çizdiği hz isa resimlerine bak. sence hangisi hz isa?
he o kadar dertleniyorsan al bi beyaz sayfa, sulu boya falan. çiz işte. sanki elini tutan mı var?
(bkz: hz ali nin resmi var zanneden mal)
yanlış bilinen duruum. muhammed'in birkaç resmi vardır.
muhtelif çizimler mevcuttur. seç, beğen, al.

http://www.create-answer.com/muhamad%20ENG/6.htm
Hz. Muhammedin fiziksel özellikleri dini kitaplarda yazılı olması günah değilde, bir sanatçının bu betimlemeden yola çıkıp resmini güzelce yorumlamasımı yasak, ilginç doğrusu.
resminin yapanın karikatürünün çizenin evi yanar kendide ateşler içinde kalır diyorlar tabi yersen.

(bkz: Kurt Westergaard)