bugün

gözü sübyanda olan aç gözlüler ile islama karşı bahane arayanların el ele uydurdukları kuyruklu yalandır. ayrıca peygamberin bütün evlilikleri, o dönemin şartları düşünüldüğünde islamı yaymadaki çekirdek kadın kadroyu kurma niyetiyle yapılmıştır. peygamberin hz ayşe'den çocuğu olmadığı gibi hz ayşe islamın yayılmasında en önde mücadele eden bayan sahabelerdendir. (bkz: ihsan eliaçık)' ın konuyla ilgili makalesinden.

--spoiler--
bakıyorsunuz, adam kendisinden 50 yaş küçük bir kızla evleniyor, gerekçe hazır;
'peygamberimiz de hz. aişe ile 9 yaşında evlenmişti!'

bakıyorsunuz, adam iki, üç, dört kadınla evleniyor, gerekçe sağlam: 'allah’ın emri/izni var, kime ne?'

bakıyorsunuz, adam karısını dövüyor, gerekçe kaya gibi: 'kur’an kadınları dövün diyor!'

bu işin şu mahallesi bu mahallesi kalmadı. toplum olarak her kesimde bunun benzerlerine rastlayabilirsiniz. bugün bu mahallede yarın öbüründe pıtrak gibi bitiyor. sorun, gerekçe olarak gösterilen eski dini kaynaklarla cesurca yüzleşmede, içeriden bir dini aydınlamada fakat ona da kimse yanaşmıyor.

eh, bu durumda hariçten gazel okuyan birisine şöyle demek kalıyor: 'kardeşim, sizin dininizde bir sorun var galiba…'

öyle ya iş sonunda gidip allah, kitap, peygambere dayanıyor. sokaktaki dindar ne yapsın, dinim bu diye biliyor.

gerçekten öyle mi?

acaba 9 yaşında kızla evlenmek, çokeşlilik, kadın dövme vs. olaylarının kaynağı, örfü, geleneği filan bıraktık direk allah, kitap, peygamber mi?

hayır! kesinlikle hayır!

müslümanlar kitaplarını uzun bir süredir terk ettiklerinden yani duvarlara astıklarından, cenaze ritüeli haline getirdiklerinden, tapınak ayinine çevirdiklerinden, ölülerin arkasına okuyup durduklarından, ezber ve hafızlık yarışına girdiklerinden, en güzel hatlarla yazmakla meşgül olduklarından ve abdestsiz dokunamadıklarından dolayı içinde neler yazdığı ile ilgilenmiyorlar…

eh, hal böyle olunca, ağlamak vaktidir bu an; çekin ceremesini!

peygamberimiz hz. aişe ile 18-19 yaşında evlenmiştir. daha sübyan (akil baliğ olmamış çocuk) bir kız ile evlenme diye bir şey asla söz konusu değil. çünkü araplar kızları diri diri toprağa gömen bir toplum olduklarından, yeni doğan kızların yaşlarını tutmazlardı. kız ancak akil baliğ yaşına ulaşınca yani ay hali görmeye başlayınca adamdan sayılır ve yaşı hesaplanmaya başlanırdı. bu durumda hz. aişe evlendiğinde 9 yaşındaydı demek , “akil baliğ olalı 9 yıl olmuştu, 9 yıldır ay hali görüyordu” demektir. o devirde ortalama bir kız 12-13 yaşında ay hali görmeye başladığına göre hz. aişe 18-19 yaşlarında olmuş olur. nitekim başka hesaplar da tamı tamına bunu uyuyor. hz. aişe peygamberimizle 9 yıl evli kalmıştı ve peygamberimiz öldüğünde 28 yaşındaydı. buradan da 18-19 yaşında olduğu ortaya çıkar. öte yandan zaten hz. aişe daha önce nişanlıydı, bu nişan bozulup peygamberimizle evlenmişti. yani hz. aişe’nin evliliğinde bir peygambere yakışmayacak, içinde yaşadığı toplum vicdanınca infialle karşılanacak bir durum yoktu. insanlığın öteden beri tanıyıp bildiği (ma’ruf) adetlere göre bir evlilikti. dolayısıyla vatandaşın 14 yaşındaki kızının evlendirilmesine önce karşı çıkıp sonra 'peygamberimizin de hz. aişe ile 9 yaşında evlendiği söylenince ikna oldum' demesi, peygamberimizin neyin gerekçesi haline getirildiğini görmek bakımından korkunç bir durumdur.
--spoiler--

konuyla ilgili detaylı bilgi. (bkz: ihsan eliaçık) http://www.tevhidnesli.de...26%23305%3Bn-d.oe.vme.htm

ayrıca (bkz: islamda çok eşlilik/#12290542)
kendi hadis kitabından habersiz müslümanın ne kadar bağnaz olabileceğinin kanıtıdır. ben onlara kendi kitaplarından misal vereyim yine de;

"Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor : Ben arkadaşlarımla beraber bebeklerimle oynardım. O sırada Peyganber (s.a.v) gelirdi. Onu görünce arkadaşlarım kaçışırlardı. Fakat Peygamber (s.a.v) onları ben onlarla beraber olmak istediğim için geri getirirdi. Bazen onlar kaçmaya fırsat bulamadan: "Olduğunuz yerde kalın" derdi. Çocukları sevdiği ve kızlarıyla oynamaya alışık olduğu için bazen onlara katılıp oyun oynardı. Oyuncakların ve bebeklerin bir çok rolleri vardı. Aişe (r.a.) şöyle diyor: Bir gün ben oyuncaklarımla oynarken Peygamber (s.a.v) içeri girdi ve : "Ey Aişe bu hangi oyun ?" dedi. Ben "Süleyman'ın atları" dedim. O da bana güldü. Fakat bazen geldiğinde onları rahatsız etmemek için cübbesine bürünür beklerdi." (bkz: kütüb üs sitte)
büyük bir yalandır.
esasen 9 yaşında değil 9.5 yaşında evlenmiştir. kim uyduruyor böye 9 yaşında falan...ne şerefsiz insanlar var yahu...
reşit haylamaz'ın hz.aişe adlı kitabında yalanlanan iddia .17 yaşında evlenmiştir .
soruşturma gözaltı v.s. korkusuyla sadece gerçeği tespit etmek için yapılan yorumları ve açılan başlıkları bile silen moderasyona ilaveten bir de kendi hadis kitaplarında ve ilmihallerinde açıkça anlatılan meseleyi reddedecek derecede bağnaz ve kraldan kralci ahmakların varlığını kanıtlayan hezeyandır. sözümona müslüman, inancını müdafaa etmek ve ardına düştüğü muhammedin düpedüz pedofili olduğunu inkar etmek için yine aynı dinin kaynaklarında verilen delilleri de görmezden geliyor. ipten kazıktan kurtulmuş fanatik ortaçağ yobazlarını aratmıyorlar.
bölme planlarına meze olmuş klasik bir yalandır .hiç bir islami kaynakta da yeri yoktur efendim .
(bkz: 53 yaşındaki adamın 9 yaşındaki kızla ne işi var/#10717320)
minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır. bu durumda tartışılan nedir ki;

- ahzab suresi 50 ve 51. ayetlerine göre hz. muhammed'e, yaş sınırı olmaksızın tüm kadınlar helal kılınmıştır.

--spoiler--
ahzab 50. ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (bu hususta ne yapmaları lazım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. allah bağışlayandır, merhamet edendir.

ahzab 51. onlardan dilediğini geriye bırakır, dilediğini de yanına alırsın. boşadığın hanımlarından arzu ettiğini tekrar yanına almanda, senin üzerine bir günah yoktur. böyle yapman onların mutlu olmalarına, üzülmemelerine ve hepsinin, senin verdiklerine razı olmalarına daha uygundur. allah, kalplerinizde olanı bilir. allah hakkıyle bilendir, halimdir.
--spoiler--

- iş bu kadarla da bitmez. aynı surenin 37. ayetinde hz.muhammed'in, evlatlığının karısı ile de evlenebileceği yazar;

--spoiler--
ahzab 37. (resulüm!) hani allah'ın nimet verdiği, senin de kendisine iyilik ettiğin kimseye: eşini yanında tut, allah'tan kork! diyordun. allah'ın açığa vuracağı şeyi, insanlardan çekinerek içinde gizliyordun. oysa asıl korkmana layık olan allah'tır. zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikahladık ki evlatlıkları, karılarıyla ilişkilerini kestiklerinde (o kadınlarla evlenmek isterlerse) müminlere bir güçlük olmasın. allah'ın emri yerine getirilmiştir.
--spoiler--

not : yukarıdaki alıntılar, türk diyanet vakfı tarafından yayımlanan kur'an-ı kerim türkçe meali'nin tıpatıp kopyasıdır.
diğer yalanlarla beraber servis edilen yalandır .maksat inanca saydırmaktır .neden böyle düşünüyorum ? çünkü muhalefet olan adam en azından böyle böyle de izahları var ama ikna olamadım ben der .ancak buraya bakıyorsunuz,tamamen saygısızlık .ekşi de en çok beğenilenlerde hz.muhammed ile ilgili bir entry var .bu şekilde tartışmalar ilerlese kimsenin diyeceği bir şey yok .ancak böyle olmuyor .
Hz aişe(radıyallahü anha),6 yaşında nişanlanıp 9 yaşında da evlenmiş değil.bütün hesaplar onu gösteriyor ki; zifaf deminde yaşı 17 ,18 idi.
şöyle ki; hz Aişe’nin Efendimiz ile evliliğinin Nübüvvetin 13. yılında gerçekleştiğini hatırlarsak, demek ki; bu evlilik Kıyamet Sûresinin vahiyle inmesinden yaklaşık 10 yıl sonra olduğunu kabul etmek zorunda kalacağız. Böyle olunca da Aişe validemizin evlendiği zaman yaşının en az 17 yada 18 olduğu anlaşılacaktır.
6 yaşında olduğu için büyük bir yalandır.
17 veya 18 olduğu yolunda iki ayrı çalışma vardır ama 9'un yahudi uydurması olduğu ortadadır.
yalan değil ; rivayettir.

dboş konuşmamak vesveselere kulak asmamak gerekir.
cahiliye dönemi arap kültüründen kalma birşey olarak. araplar ergenlikten evvelki yaşları hesaba katmaz idi. buluğdan sonra 9 senede hz.muhammed mustafa ile evlenmiştir aişe validemiz.

buluğa 13-14 yaşlarında girse 22-23 yaşında evlenmiş oluyor. yani alıp çocukken evlendi diye ithamda bulunuyorlar o güzel insana.

hdp'de bu yalan için ithamda bulunmuş afişlerinde çocuk tacizciliğine son demişti, kelimenin tam manası ile kafirlik. cahiliye döneminde araplar mı kaldı yoksa biz mi kaldık belli değil.
buhariye yalancı diyenlerin kuruntusudur. ( kuran müslümanlarını ayırıyorum) o zaman sormazlar mı adama madem bu adam yalancı o zaman onca hadisini niye kabul ediyorsunuz?

edit: alın amk kültürlenin biraz.
Muhammed el-Buhari'nin Sahih-i Buhari'de de aktardığı üzere Aişe şunları der:[6]
“ Peygamber benimle altı (yaşında) bir kızken nişanlandı. Medine'ye gittik ve Beni-el-Haris bin Hazrec'in evinde kaldık. Sonra hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım büyüdü ve annem, Ümmü Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Elimden yakaladı ve beni kapıda bekletti. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı. Evde Ensârdan birtakım kadınlar hazır bulunuyordu. Bunlar bana: "Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!" dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyafetimi düzlediler ve Resûlullah'a teslim ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullaha takdim ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım.
yalan olmayandır. ama bazı spastikler hala yok efendim o zamanlar yaş sayımı farklıydı gibi abuk sabuk anlamsız ifadelerle savunurlar.
dinsizlerin vicdan rahatlatma aletidir.
çürütülmüş bir yalan, çirkin bir iftiradır.
diğer bir çok rivayet kadar yalan olan yalandır.
ortalık akepe li sapıktan geçilmiyor. bırak 6 yaşında ki kızı besleme alıp, 9 yaşında cima yapmayı. onun ümmeti, erkek sübyanları sıradan geçiriyor. bi bitmezdiniz amk. hepiniz ciğersiz embesillersiniz. alevileri kınayan o.ç ları, alevilere kurban olunuz.

not: ALEVI DEğILIM.
aklı selim olmayan insanlar (ekserisi ergenler) 50 yaşındaki adamın 18 yaşındaki biriyle evlenmesi hakkında atıp tutmaya bayılırlar.

bakın geri zekalı islamofobikler, açık konuşacağım; cahilsiniz.
ulan o adam zaten "hükmeden devrimci" konumunda, yani erkeğin erkek olması durumu. öyle adam için dişi dişi hissetmeye başladığı an sıraya geçer, neyin kafasını yaşıyorsunuz siz. üstelik peygamber dediğimiz adam öyle her gece içkili alem düzenleyen bir tip değil, bildiğin vakur ve ahlak abidesi biri. şimdi kadın dediğimiz varlık böyle adamı istemiyorsa, siktirsin gitsin kerhanede çalışsın zaten.
Uydurma hadislere itibar etmenin zarari bu yalanlara inanmaktir dinin tek kaynagi kuran olmalidir gercek din boyle yasanir yoksa nerede kimin tarafindan uyduruldugu belli olmayan peygamberimize de iftira nitelikli olan hadislere sunnet diye itibar etmek insani gercek islam'dan saptirir ama ne yazik ki ulkemizdeki algi bunun tam tersi yondedir gercek islam muminleri olan kuran muslumanlari dinsiz gibi gorulmektedir .
büyük muhaddis Muhammed ibn ismail el Buhari'nin yazdığı Sahih-i Buhari'de hz. ayşe'nin kendi ağzından anlatılanlara göre yalan değil gerçektir.
günümüzde, zamanında cahil araplara normal gelen bu gerçek çoğunluğa o kadar korkunç gelmektedir ki binbir kılıf uydurarak saptırmaya çalışmaktadırlar.
bu gün işid'in bütün tarihi eserleri tahrip etmesinin ardında da islamın tarih korkusu yatıyor zaten.
yalan değil bir çok hadisle sabitlenen bir gerçek. hatta 6 yaşında nişan yapmış. bu konu ile ilgili araştırma yazısı hk;
http://www.islamiarastirm...d/pdf/036edbdb22c0215.pdf
Kimisi de o dönemlerde Arapların, kızların yaşının ergenlikten itibaren saydığını söyler ama iyi bilmiyorum doğru mu. Böyleyse yirmili yaşlarına denk geliyor olmalı.