bugün

içinde bulunduğum durumdur.
hukuk aşkı o öğrenciyi eninde sonunda adliyenin kapısına bırakacaktır.

ancak ;
adalet mi bu ?
Ne işim var benim fizikle ,kimyayla dediğimiz durumdur.
liselidir.
tıp fakültesine gidip, adli tıp uzmanı olup üstüne bi de savcı olursa yapabileceklerini düşünemiyorum.

(bkz: aranan kan bulundu)
geçen yılki değişikliklerden sonra isteğinin gerçekleşmesi mümkün olan öğrenci.
sayısal bölümünü seçmeden hangi mesleği seçmesi gerektiğine kara vermesi gereken öğrencidir zira heyecan yapmasına gerek yoktur yeni sınav sistemiyle* sayısallar istedikleri alana el atıyorlar iki yıldır eşit ağırlık çıkışlı bir öğrenciden daha çok hukuk fakültesine gitme hakları kazanmışlardır.
(bkz: köşeli jeton)
güzel ülkemin eğitimin ne kadar yanlışlarda olduğunu gösterir. bu öğrenci hukuk u geçtim, istediği sayısal bölümü bile okuyamaz. on tercih hakkı vardır, ilk 5 i kesin istediği bölümlerdir. diğer 5 i ise "e puanım yetmezse bari şu bölümü okuyum, açıkta kalmayım" düşüncesi ile seçilmiş bölümlerdir.
bölüm değiştirsindir o zaman.

Zöge: bölüm degiştirmedim. Marmara hukuk'tan selamlar.
kötü bir durumdur. aile baskısı yüzündendir. yazıktır.

tüm aile doktor, e bir tane hukukçu çıksa neyinize zarar be kardeşim. yook olur mu hiç. sülalece doktor olunacak.

edit: cümle kuramadım ya. anladınız siz.
birinci sınıf : aaa ne kadar kolay lan.
ikinci sınıf : çalışsam yapardım lan ama çalışmadım.
üçüncü sınıf : zaten kim bitiriyor ki 4 yılda uzadı benimki de.
dördüncü sınıf : kodumun okulu bitmicek gitti kafamı sikeyim nerden tercih ettim.
(bkz: ben)
lysde istediği bölüme girmesi için (ki bu herhangi bir mühendislik oluyor) 480lerde puan alması gerekirken bahsi geçen kişi EA'da 480lerde bir puan alırsa paşa paşa bir hukuk fakültesine yerleşebiliyor. hem de fizik,kimya,biyoloji gibi adamın hayatının içine eden derslere çalışmak,kafa patlatmak yerine paşa paşa edebiyatını çalışıyor ve yanında birinci bölümden kat kat kolay sorulan cpğrafyasına bakıyor. 480lerde bir puan alıp hukuk fakültesine yerleşiyor ve bir mühendisten daha rahat yaşıyor,daha iyi bir geleceği oluyor. E o zaman aferdersiniz ama bu sayısalcı eşşek mi? Bu ülkede bir akıllı EA'cılar mıdır? biliyorsa,hak ediyorsa girer sınava. Kazanırsa da paşa gibi olur hukukçu.
Edit: Bayağı puan kırıyorlar gençler.Uyarayım.
kanımca tıp okumak isteyen sözel öğrencisinden farksızdır. yeni eğitim sistemiyle bu tür öğrencilerin istekleri imkansızlaşacaktır.
akıllıdır, zekidir, kurnazdır.

mühendislik okumak isteyen tm çıkışlı bir öğrenci ygs'de türkçe, matematik ve sosyal bilgileri rahatça çözer ama kafaya oynayan bir öğrenci değilse fen bilgisinden taş çatlasa 10-15 soru çözebilir. yani fenden bir eksiği vardır. lys'yi hiç saymıyorum bile. saf bilgi gerektiren fizik, kimya ve biyoloji derslerinde toplam 90 soruda 10 net bile çıkaramaz.

fakat hukuk okumak isteyen sayısalcı ygs'de türkçe, matematik ve fen bilgilerini rahatça çözer. ek olarak da hiçbir bilgi gerektirmeyen sosyal bilgilerin de hamuğa goyabilir. zamanı kalırsa 30-35 net yapabilir.

alan dışı tercihlerde 8-10 puan arası bir kayıp yaşandığını düşünürsek, sosyal bilgilerden elde edilecek bu kazanç kaybı sıfırladığı gibi durumu artıya da çıkarabilir.

ayrıca kimse darılmasın ama edebiyat/coğrafya sınavı yani lys 3 hakikaten kek. hiçbir bilgisi olmayan adam edebiyattaki 20 türkçe sorusunu çözüp araya da 10 tane ekstra soru sıkıştırdı mı 30 net eder. coğrafya desen, sosyal bilgiler bölümündeki coğrafyadan hiçbir farkı yok. yani biraz yazar, eser, sanat akımları falan çalışılarak çok rahat yüksek puanlar alınabilir.

hayırlı tıraşlar gençler.
sınavda hangi bölüm okuduğu fark etmiyor. sayısal öğrencisinin eşit ağırlıktan da, dilden de sınava girme hakkı var ve sadece sınavda bir soru fazladan yapman gerekiyor.
eğitim sisteminin sorunu mu desem faydası mı desem şey edemedim.Eski sisteme göre çok daha iyileştirilmiş ve şekillendirilmiş bu sistemde iyi bir edebiyat ve coğrafya altyapısına sahip öğrencinin katsayı engeline takılmadan rahatlıkla okuyabileceği görülmektedir.ancak şu varki atatürkün üzerinde durduğu çağdaş türkiye'ye böyle boktan bi sistemin yakışmadığı aşikardır.Öğretmenide hizmetlisinide memurunuda doktorunuda ilkokul çağından itibaren yetiştirilip donanımlı ve belirli seviye sahibi yapabilen bir eğitim sistemine sahip olmamız gerekmektedir.işte bunu yaptığımızda bir avrupa bir medeniyet ülkesi olabiliriz
cesaretli adamdır. çünkü hukuk çok zor aga. sadece bazı dersleri bile birçok bölümden daha zor.
sayısal bitirmiş ya da bitirecek olan öğrencidir. gelip beni bulabilir. sayısal çıkışlı olduğum halde hukuk okumaktayım, sorularınıza cevap verir yardımcı olurum, bilginize.
siyaset bilimi okumak isteyen dil öğrencisi kadar garip olmayan öğrencidir.
bayağı edebiyat ve coğrafya çalışırsa, lys1 ve lys3'e girip amacına rahatça ulaşabilecek sayısal öğrencisi.
zeki olanın eşit ağırlıkla, sözelle ne işi olur diyen öğrenci tipidir. sonradan zekası(!) elinde patlamıştır.
(bkz: hukuk kazanmak için matematik çözmek)
üniversite bitirmiş hatta üstüne bir de master yapmış biri olarak, hala hayalimde olan hede.
çalışıyorum, bir yandan da hukuk okursam, 6-7 senede biter.*
eşit ağırlık öğrencilerinin küfrettiğidir.
Geç kalınmamışsa kişinin sevdiği mesleği yapması için alan değistirilmelidir.
değişen yeni sistemle birlikte; hukuk fakültelerinin anasının amına koyan adamlardan bir tanesidir. tmciler çük yokluyorlar artık.