bugün

entry'ler (384)

osmanlı hristiyan olsaydı olacaklar

Osmanlı'nın büyük ihtimalle ortodoks mezhebinden olmasıyla gerçekleşecek olaylar bütünü.

- Rusya ile osmanlı arasında ortodoks koruyuculuğu rekabeti başlardı.
- Ermeni, yunan, sırp milletleriyle aramız daha iyi olurdu. Tamam yine bağımsız olurlardı; ama bugünkü gibi türklere öcü olarak bakmazlardı. Bu sefer araplar türklere öcü gibi bakardı.
- Boşnaklar ve arnavutlar da müslüman olmazlardı.
- Türkçeye giren kelimeler arapça ve farsçadan ziyade rusça ve yunanca kökenli olurdu. "kelime" demek yerine "leksi", "adalet" demek yerine "dikeosinis" derdik; türkçüler "leksi demeyin sözcük deyin" falan derlerdi.

yönetim bilimi

Avrupa'da işletme okumak isteyen lakin matematikle arası kötü olanların işletme yerine okumayı seçtiği bir lisans bölümü.

yazar nicklerinden telefon markası tahmini

jstathamx3: htc

donmuskola

ağır bir kontrol manyağı olan, müzik ufkumu bayağı genişletmiş, 5 senemi aynı okulda geçireceğim yazar.

devletin bir sürü para basmamasının nedeni

paraların direkt olarak ticari değeri olmaması. Bir devletin sahip olduğu altın kadar ticari hacmi vardır ve para denen şey sadece bu altınları karşılayan senetlerdir. Eğer altınınızdan fazla para basarsanız enflasyon yaratmış olursunuz, altınınızdan az para basarsanız da deflasyon yaratmış olursunuz.

hollandaca

friends'in the one with the stain* bölümünde de konuşulan dil.

osmanlı nın başına gelen en kötü şey

kavalalı mehmet ali paşa'nın osmanlı hanedanını devirip devletin başına geçememesi.

aktüerya

abd'deki en iyi meslek.

çocukken okunan en müthiş kitaplar

çocuk kalbi.

manda ve himaye isteyen vatandaş

ingiltere'nin güdümü altında olması durumunda haklarının daha fazla olacağını iddia eden zihniyettir.

ben güzel yazdım bana artı verin

ilerki zamanlarda "entrymi bgenir msn canımm =))))"a dönüşmemesini umduğum cümle.

ich kann spreche ein bischen deutsch

almanca'yla ingilizce'nin gramer yapısını aynı zanneden insanın söyleyebileceği cümle. doğrusu "ich kann ein bisschen deutsch sprechen."dır.

bilimadamlarının çoğunun ateist olması

pirleri olan einstein'ın da dini olmayan bir panteist olması gerçeğiyle birleştiğinde, dinlerin mantıklı olmadığı gerçeğini gözler önüne serer.

kağıthane anadolu lisesi

http://www.hoscakal.tk adlı platformda, öğrencilerin okul yönetimini eleştirdiği okul.

sadece görevine aşık olan idealist erkek

(bkz: keşiş)

din dersi olmasın diyen gerizekalılar

"sadece belli başlı mezhepler öğretiliyor." deniken avrupa'nın devlet okullarında din dersi ya zorunlu değil, ya da yerine başka alternatifler konulmuş. birkaç ülkeye bakalım:

belçika'da ateistlerin "hıristiyanlık" dersine karşılık "dinsel olmayan ahlak bilgisi"* gibi bir alternatifleri var ve din dayalı olmayan, laik bir ahlak kültürü öğretiliyor bu derste. hatta hıristiyan olanları "sen hıristiyansın, sana ahlak bilgisi dersi vermeyiz. hıristiyanlık dersini seçmek zorundasın." da denmez, isteyen hıristiyan "dinsel olmayan ahlak bilgisi" dersini de alabilir. katolik din dersi sadece katolik okullarında zorunludur; o da adı üstünde katolik, müslümansan ve din senin için bu kadar büyük bir olaysa katolik okulunu seçmezsin olur biter. devlet okullarında ise sınıfta en az 5 tane müslüman, yahudi, protestan, ortodoks veya anglikan varsa ve beşi de ayrı din dersi talebinde bulunursa belediye o sınıf için öğretmen atar. merak etmeyin.

almanya'da ise din derslerine yazılmayabilirsiniz, kimse sizi zorlamaz.

hollanda'da "hayat duruşu"* adında, her türlü dinin öğretildiği ders vardır.

isveç'teki din derslerinde ise her hafta başka bir din adamı gelerek kendi dinini anlatır, çocuklar da mantıklı bulduğu dini kendileri kabul ederler.

ama türkiye'de, kimlik hanenizde islam yazıyorsa din kültürü denen, sadece islam'ın öğretildiği bu dersi almak zorundasınız. "isterseniz almayabilirsiniz." bile denmiyor, zorla din empoze edilmeye çalışılıyor. bize gerizekalı demeden önce gidin o körelmiş zihniyetinizi iyileştirin.

sırra kadem basan eşyalar

silgi.*

hukuk kazanmak için matematik çözmek

teorikte saçmalık, pratikte mantıklı. kabul edelim; sözel seçenlerin anca 4'te 1'i "ben bu ülkede bir devlet adamı, bir sosyal bilimci olmak istiyorum. bu yüzden sözel seçtim." derken, geri kalanları "abi ooh matematik ve geometri yok. kopkolay bölüm; ezberle geç, liseden mezun ol işte yeaa." zihniyetinde adamlardır. amaç da, bu zihniyetteki adamlara bu ülkenin hukuk sistemini emanet etmemektir.** yoksa analitik zekaymış, bilmem neymiş geç bunları.

he tabii o 4'te 1 gerçek sözel dehalara yazık oluyor tabii...

çocukken istenilen garip şeyler

şampuan. annem beni küçükken markete sokamazmış; şampuan isteyip de alamazsam çıngar çıkarırım diye. annem şampuan almayınca kafamı kaldırım taşlarına vuruyormuşum. etkileri bugün bile sürüyor; bir insandan normal olduğum yönünde bir yorum duymadım. ve bugün bile kimya okumak istememin kökeninde de bu yatıyor galiba.

sadece ilgi alanındaki konulara entry giren yazar

bilmediği alandaki konulara entry giren yazardan daha iyi olan yazar.