bugün

Bazen çok eğlenceli gelir insana anı dinlemek ama zamansızsa da hiç çekilmez. Başlıkta söz edilen kişi zamanlı, zamansız; gerekli, gereksiz her olaydan sonra anı anlatan kişilerdir.

Şimdi şöyle olur efendim

Bazen zevkli gelir dedik ya. işte o anlardan biri;
sıkmadan karşısındakini güzel güzel anlatır .

+Ya bugün arkadaşla yazılıda kağıtları değiştirdik. Manyak hoca görmedi ama ne oldu? Hiç bir şey yapamadık. Hangi akılla kağıtları değiştirdiysek. Zaten ikimizde hiç bir şey bilmiyoruz. Boşu boşuna bir sürü heyecan yaşadık.

-* ya benim yaşadığıma ne demeli.
Her yazılıda çaprazımda oturan arkadaşla biz hep farklı grup oluyoruz. O a grubuysa ben b grubu oluyorum. Öyle denk geliyor. Yine yazılı oluyoruz biz bu sefer plan yaptık. Ben hemen arkamdaki arkadaşla kağıtları değiştireceğim aynı grup olacağız. Yazılı başladı. Her şey güzel. Ben arkamdakiyle kağıdımı değiştirdim plan güzel işliyor. Çaprazımdaki arkadaşa baktım ki bana sonucu söylesin. o da ne! Gruplarımız farklı. Hoca yanlış dağıtmış kağıtları. Meğer ikimizde aynı grupmuşuz ama ben kağıdımı değiştirince farklı grup olmuşuz. Yani ilk defa böyle bir şans elimize geçti biz ne yaptık.

+Abi valla senin olay daha kötüymüş.

Bazen zamansızca anlatmak insanı çileden çıkarır. işte böyle olur;

Saat: sabah 7.
Yer : otobüs.

-Aaa hayrola senin ne işin var otobüste.

+Hocam sorma servisi kaçırdım. Otobüsle gelmek zorunda kaldım.

-aa birşey olmaz cağnım birgün de otobüsle git.ama allahtan otobüs erken gelmiş.geçen ben 1 saat otobüs bekledim. Donmuştum resmen. Zaten işe geç kaldım orasını boş ver ama titriyorum böyle. Biraz ısınırım diye büfeye girdim. Büfede de sigara falan satılıyor. Ne yapıyım boş çıkmak olmaz. Aldım bir sigara. Bekliyorum hala gelmiyor. Çıkarttım bir sigara içtim. O günden sonra sigaraya başladım. O soğukta bekledim ya hani hasta oldum. Öyle bir öksürüyorum ki sorma. Doktora gittim. Doktor bana sordu kaç yıldır sigara içiyorsun diye. Şaşırdım . ne sigarası doktor. Daha dün başladım. Bu sefer de doktor şaşırdı. Senin çiğerler en az 10 yıldır sigara içiyor be adam dedi. Üzüldüm. Hatta çok üzüldüm. Üzüntüden saçlarım döküldü. 1 ay içinde işte böyle azcık saç kaldı. Kalanlarda zaten beyaz. Dedim doktora gideyim bu kadar hızlı saç mı dökülür. Gittim . doktor dedi stresten .aman doktor dedim. Ben zaten saçlarım dökülüyor diye strese giriyorum. Strese girdikçe saçlarım dökülüyor. Sonra ...

+abi benim inmem lazım.

-niye. Daha gelmedik işyerine.

+yok abi devamını taksiyle gideceğim.

-taksi mi? Sakın. Geçen taksiye bindim.yol boyunca abuk sabuk şarkılar çalıyor. Dedim kapat şu şarkıları. Şoför öyle bir baktı ki tamam dedim kalsın. 5 dakika geçmemişti ki...

+...
uzun süre çekilmeyen insandır. hele askerlik anılarından açılırsa konu yanmışınız demektir. bir müddet sonra konu neydi ben nerdeyim hayat ne garip yanımdaki bu dallama ne anlatıyor vb sorularla yüz yüze gelirsiniz.
(bkz: adamın biri)
(bkz: ben amerikadayken)
(bkz: o değil de) insanıdır.
(bkz: kıçından anı uyduran insan)
karşısında ki kişiyi salak yerine koyan insan. * *
Karşısındakine konuşma fırsatı vermedem car car kafa ütüleyen insan modelidir. Belli bir süre sonra artık anlatılanları dinlemezsiniz pilot moduna geçersiniz.
hayatında bol aksiyon bulunan, dolu dolu yaşayan insan.
otobüs,tren ya da vapur insanıdır aynı zamanda. Biraz gülümsemeye ya da bir şey sormaya kalk, başlar artık Allah ne verdiyse öle devam eder. Otobüste karşılaşsan haydi atarsın kendini durakların birinde, ya vapura ne demeli. denize de atlayacak haliniz yok. işte o zaman kara bahtım, kem talihim diye mecbur kalırsınız o tadına doyumsuz anıları dinlemeye.
görmüş geçirmiş. hayat tecrübesi olan insandır. sıklıkla kullandıkları bir de söz vardır.
(bkz: biz bu saçları değirmende ağartmadık)
ben ben bu kesinlikle benim! lisedeyken yalan soyledigimi falan sananlar olurdu yani zaman zaman kotu sonuclar dogurabilir, ama artik pek oyle degil gibi yinede bazi derslerde hocaya bisey sormak istiorum deyince "vallahi, sahimi?, cok sasirdim" seklinde kendilerince ironi bile yaptiklari oluo, ama sanirim insanlari rahatsiz etmeyen turuyum cunku kacmiolar, kafa sisirsem kacarlar herhalde.
tipik ikizler burcu insanıdır.
şahsım tarafından sevilen insandır. yaşadıklarını hatırlamak büyük meziyettir çünkü. eğer insan sürekli bir şeyleri hatırlayıp dillendirebiliyorsa tebrik etmek lazımdır.
hatıralar yaşlanmış kişilerin koltuk değnekleridir. bu tipler hep genç kalır. o anı geçmişi yaşamaktadırlar hep.
bu tip senin anlattığın olaylardan muhakkak yaşamıştır.

-gecen eskisehire otostopla gittik arkadaşlarla inanılmaz keyifliydi.
+abi bizde gittik otostopla cok güzel oluyor.
-yolda ayı saldırdı amına koyayım ödümüz patladı.
+ benimde geçen ödüm patladı abi
- gecen bana tecavüz ettiler.
+ banada abi
- ya bi siktir git.
bu tipler genellikle sessiz sakin insanları gözlerine kestirirler.bütün yaşanmışlıklarını kurbanının beynine nakşederek ileriki hayatında büyük travmalara iter.
güzel güzel konuşurken birden sırıtmaya başlaması felaketin habercisi, ardından gelen ''şimdi bigün'' sözü sonun başlangıcıdır.
bu tür insanlar toplumdan soyutlanmalıdır. ne hayatmış arkadaş anlat anlat bitiremedin denilesi kişilerdir.
bu başlığı görünce aklıma şey geldi. geçenlerde mahmut abiyle trende karşılaştık rusyaya gidiyormuş yengeyi görmeye. vay mamıt abem nereye beah diye yapıştım omzuna. voy voy grb kardeaşım yengene gidiyorum gel seni de götürem dedi. yok didim laleli'de takılırım ben esesheheseh diye espri yaptım mamıt abi de saolsun sever beni bu yüzden şimdilik sadece gözümü şişirdi. öyle işte.

tanım: yukarda anlatılandaki gibi bi insandır. alakasız şeylerden bahsedebilir de bahsetmeyebilir de.
bir olay geçer başınızdan ve karşınızda bu tip bir insan olursa eğer ona anlatmak gibi bir gaflete düşmeyin. dialog aynen şu şekilde de geçebiliyor.

-abi geçen gün bi rus hatun kıstırdım biranede.taş taş namussuzum ama çok para istedi be.
+lan ben de bi gün bi rus hatun almıştım.bıdıbıdıbıdı.
-abi o değil akşamına arabayla eve geliyorum polis önümü çevirmez mi yaa.ehliyet ruhsat derken bi alkol muayenesi bizim ehliyete el koydular zarbolar.
+lan hakket benim de öyle bi olayım var bak anlatayım.
-abi geçen bi göt si..tiriyorum.sen?
+???
-e sen si..tirmedin mi ya?
+yok be ne işim olur.
-her boku yemişsin ama ya. lan osursak ''götten bomba çıkardım'' diyecen.
genellikle dede statüsünde olan insandır. eğer gençse anılar uyduruyordur. orta yaşlı ise çok gezmiş çok görmüş ya da çok okumuş bir insandır...
hele bir de nefes almadan konuşan insansa karşısındaki içten içe cinnet moduna girer de kurdeşen bile döker.
siz siz olun ne kadar yaşanmışlığınız olsa da karşınızdakini boğmadan paylaşın. zira çığlık atmak kaçınılmalar arasına giriyor. akabinde olacaklar çığlık sahibinin psikolojisine bağlıdır.
(bkz: hakkı devrim)
sallayan insandır.
Ya uzatmaya gerek yok kısacası çok konuşan insan .))