bugün

karsinizdaki insanin sizi iplemedigini gosteren cumle baslangici.bu sozleri sarfeden insanlarin size bi faydasi olmayacagi gibi,habire zarari olur.hep kendi sorunlari vardir,onun hayati daha onemlidir,o daha komiktir,onun anilari hep daha ilginctir.eger biri size karsi boyle bi soz sarfederse arkaniza bakmadan kaciniz,kurtulunuz,bunyeyi ferahlatiniz.
-* bbıdbıd bik bik şu şöyle bu böyle ..
-* o değil de bi kere versene
-???
(bkz: sen onu bırak)
(bkz: sen onu bi geç de)
anlattıklarınızdan zerre kadar etkilenmeyen insanın muhabbeti kendi eksenine çekmek için kullandığı hede.
şuursuzca kullanılan fakat anlam olarak -lan sen sabaa beri boşa konuşuyon he- dedirten söz öbeği
kendini dünyanın merkezine koymaya çalışan insanların karşısındakinin ne dediğini dinlemediği yada anlamadığı için muhabbeti başka yöne çekme çabası.
-abi nolcak bu dünyanın hali akşam izledim ortalık kan gölü, kim dur dicek bu yaşananlara, küreselleşmenin sonuçlarımı bunlar?
- o değilde akşam bi ruslar vardı magazinde o biçim yani.
(bkz: bi necati şaşmaz vardı noldu o)
-o değil de...
-o, o..
(bkz: o değil de bi ilhan irem vardı ona ne oldu)
diğerleri çoktan başka başka konulara, olaylara entegre olmuşken, o hala bir önceki konuda sebat eden, hayatın detaylarında takılıp kalmış ve ilgiyi, alakayı üzerinde yoğunlaştırmaya çalışan, oğlak burcu insanının cümleye giriş lafı.
-o değil de..
+hangisi?
daldan dala atlamanın sözle gerçekle$tirilmesi... söylemesi çok zevkli bunu. o değil de kim bulmu$ bunu ya? *
-vikivikvikivikvikvik
- o değilde saat kac oldu
- baş cavuşun eşşeğimi var lan karşında
şeklinde ayar verilmesi gereken, konu değistirme taktiki.
konu değiştirme cümlesine güzel bir giriştir. konuştuğum konunun bu şekilde değiştirilmesi sevdiğim bir durumdur sevimlidir kanımca.
birbirinden alakasız iki konu arasında en hızlı gecis hatta kacıs cumlesi bir digeri icin (bkz: bu arada).
derbi sonrası okula rakip takım taraftarı arkadaşlarını bozmak için koşa koşa gelip güzel sohbetin en orta yerinde sohbetin içine sıçarcasına sarfedilen cümlenin başlangıcı. *
(bkz: o değil de nasıl koduk lan)
(bkz: o bu değil de) şeklinde de kullanımı vardır.
kafası duvara sürttürülerek kıvılcım çıkarılası insan söylemi.
kullanılan yere ve yapilan vurguya göre göre her türlü anlamı karşılayabilecek kadar yaratıcı bir söz öbeği. bir "bağlaç" olmalı kanımca.
..

- işte ailemde buraya taşındı 2 yıldır burdayiz bizde.
+ o değil de çok güzel gözüküyosun, şarap içermisin?
dünyadaki en ultrasüpermuhteşemdahiyane bağlaç. uzun yıllardır kullanıyorum; henüz bağlayamadığı hiç bir konu hiç bir cümle hiç bir ifade görmedim.
süper bir laf değiştirgeci.
konuyu kendine ve ya kendi istediği bir konuya çevirmek için kullanılan harika bir söz öbeği.
sözü kendi tarafına çekmek için kullanılabilecek laf değiştirgeci.

-oğlum sana verdiğim posteri naptın lan?
+abi o değil de geçen bi hatun gördüm inanamazsın.
-oğlum o değil de sen benim posteri ver.
+o değil de abi be bana bi kız ayarlasak?
-o değil de birader. sen benim postere de yattın di mi?!*