bugün

inşallah doğru yolu bulacak ve hayırlısıyla bu işten vazgeçecektir.
tevekküle inanan kişilerden oluşan toplumdur.
doktor canlısı da insan olmasından mütevellit önce elinden geleni, tıbbın öngördüğü şekilde ve imkanları dahilinde yapar, geri kalanını da inandığı bir üst makama devreder. zira tıp tarihi de göstermiştir ki yaklaşık olarak aynı özelliklere sahip iki insan aynı hastalığa yakalansa ve aynı tedaviyi alsa da sonuçlar birbirinden farklı olabilmektedir. ister tevekkül olsun, ister pozitif enerjinin sonucu yanlış olmadığını düşündüğüm eylemdir.
insan olmanın sorumluklarını kaldıramayan, yükümlüklüklerini tam anlamıyla yerine getirmeyip işi şansa bırakan, kader-kısmetçi, hurafeci toplumdur. aklın yolu bir değildir onlar için ve herkesin kendi doğruları masaya serilir. önce üzerine düşeni layıkıyla yerine getir sonra sonuçlarını bekle, inşallahla maşallahla olsaydı...
yaratanla kendi aranda olan bir iletişimi toplumsal olaylara bulaştırmak ne kadar doğrudur orasını düşünün artık.

ekleme: bunun diğer bir versiyonuda yaşanan olumsuzlukları, kendilerine ait olan hata ve yanlışların sonuçlarını kabullenmeyip kısmet değilmiş, kader diyerek geçiştirmeleri, sorumluluğu işine geldiği şekilde üst mercihe göndermeleridir. otur yanlışı kabul et kardeşim, bir ders çıkar şundan. ama nerdeee...??!!
her şerde bir hayır,her hayırda bir şer vardır.

elbette önce allah'ın izniyle diyeceksin,kim oldugunuzu unutup unutup abidik gubidik başlık açıyorsunuz bre !
diye niteleyeceğimiz konu başlıklarından biri.
(bkz: allah akıl versin)
(bkz: diyeceğim ama)
(bkz: rabbim den de o kadar büyük şey istenmez ki)
kurnaz toplumdur. en kötü olasılık ve senaryolar da dahil her şeye hazırlıklıdır. aynı zamanda bilge toplumdur. zira yaşam, insana hiçbir deneyimin birebir olarak önceden tasarlandığı ya da öngörüldüğü şekilde cereyan etmediğini göstermektedir. ama yine de bu derece bir mistisizm, bu derece ruhsuzluk insanı zaman zaman çileden de çıkarabilmektedir.
uygarlık ve dayanıklılığı yüksek seviyelerde olan toplumdur. her uygarlığı göre göre, farklı iklim ve koşullara uyum sağlama kabiliyeti yüksek olan toplumdur.

yabancı bir kiracımız var, adam 3 gün evinde kombi yanmadı diye sıcak suyum yok diye bas bas bağırdı. oysa ki yurdum insanı olsa, suyunu tencerede kaynatır, igdaş ın mühendislerinin gelişini rahat bir hafta bekler, çıt da çıkarmazdı.

işte bu nedenle düşmanlarını kara savaşlarında her türlü alt eden toplumdur. Bu nedenle de fiziksel saldırı ile değil, psikolojik savaşlarla çökertilmeye çalışılan toplumdur.

hakkını aramak ile ilgili eleştirilere gelince, o tevekkülümüzün yüksek olmasından değil, belli konularda yeterince bilinçlendirilmediğimizden, yüksek mevkii ve bürokrasi terörünün ve örgütlenme sözcüğünün lanetinin bu ülkede devam etmesinden kaynaklanmaktadır.
bu kadercilik ve teslimiyetçiliği yüzünden bi bok olmayacağını çok iyi bildiği her boka hayırlısı diyen adamla için abi bizden bişey olmaz diyen toplumla aynı toplumdur. yani aslında insanımız her ne kadar biz osmanlıyız şöyle aslanız kaplanız diye kendi kendini gazlasa da ne olduğunu gayet güzel bilir.
küçük ya da büyük her işin allahın izniyle meydana geldiğini bilen, yaptığı işlerde de allahın izni ve sonucunun hayırlı olmasını dileyen, ve hayatta rastlantı olmadığını herşeyde bir hayır olduğunu anlamış insanlardan oluşan topluluktur. maymundan geldiğini düşünenler bu topluluğa dahil değildir.
bu kelimelerin dayandırılmaya çalışıldığı yer allah değildir. insanlar güven duygusunun eksikliğini bu şekilde allah'ı anarak kapatmaya çalışırlar. çünkü, bilirler ki allah kelamı edildiğinde kimse karşı çıkamayacak ve hesap soramacaktır. allah sevgisiyle alakası yok bunun, sadece dalavereye allah'ı karıştırmakla alakalı.

sana verilen işi gerektiğince iyi yapmıyorsan, karşındaki kişinin hem güvenini hem de parasını sömürürsün. buna kılıftır işte. ben yapmadım miki yaptı. yok canım!

her türlü insan tipi tanıyan biri olarak diyebilirim ki, bu kelimeleri en çok kullananlar, allah sevgisini gösteriş için kullananlar oldu. birileri görsün diye namaz kılan, oruç tutan, bunu her fırsatta hatta kendi fırsatını yaratarak dile getirenler. sizlerden tiksiniyorum. sahtekarlığınızı insanların allah sevgisini kullanarak ve zedeleyerek yapmaya çalıştığınız için. allah'ı her koşulda çıkar malzemesi yaptığınız için.
çaresizliğin korkunun ve inancın sözcüklere yansımasıdır.
sosyal bilimlerle, pozitif bilimlerden nasibini almamış,
öss de fen bilimlerinden binlerce kişinin sıfır çektiği toplumdur.
(bkz: Din halkın afyonudur)
yada;
Din, iktidar sahiplerinin cehaleti yönlendirmekte kullandığı en etkili silahlardan biridir.
herkese her şeyi anlatmak zorunda değilsinizdir. karşınızdaki kişiye anlattığınızı anlamayacaksa hadi hayırlsı, inşallah nasip kısmetse de geç. bıdı bıdı yapmaya laf salatasına ne gerek var.
x.ibrahim abi senin oğlan kaza yapmış şahinin önü kopmle pert abi.
i. eh vardır bunda da bi hayır.
x. ne diyosun abi senin oğlan yoğun bakımda. kafası patlamış.
i. iyileşecek inşallah.
x. abi ne rahat adamsın tamam iyileşir de , belki yarına çıkmaz git gör..
i. kısmet. bakalım.
i. kamera şakası mısın lan b.s.g
(bkz: hayirlisi)
tevekkül denen şeyi bilir.

tevekkül, kendi sınırlı gücünden sıyrılıp sonsuz bir güce güvenmektir.
umarım kelimesinin inşallah kelimesinin yerini dolduramayacağını bilen toplumdur.

sen motora yan sanayi çin ürünü malzeme taktır sonra da ustadan garanti bekle usta tabii ki inşallah diyecek ya ne diyeceğidi .*
öğretilmiş çaresizliktir.
(bkz: saldım çayıra mevlam kayıra)
gıdısından makas aldığım toplumdur.

***hey maşallah güzel yazmış adam
+++gerisi gelir inşallah
+++evelallah gelirde
***allahtan hayırlısı. ama ben isterim yazsın
+++güzel yazıyo alimallah

---daha fazla uzatmayalım eksileniriz maazallah.
umudu olan toplumdur.zamanında çok acılar çekilmiş ve bugün gelen sıkıntıları hep geçmişe göre değerlendirdikleri için pekte sallamayan toplumda denilebilir.
biraz da ağız alışkanlığıyla alakalı olan durum.biraz inançlı,belkide hiç inançlı olmadığı halde bu tür sözcükler refleksif olarak ağzından çıkan insan çoktur.
(bkz: pollyannacilik)
(bkz: türk toplumu)
-duydun mu leyn haydarın kızı ayşe'ye tecavüz etmiş piçler
-hayırdır inşallah!
-ne hayrı lan sikmişler kızcağızı zorla
-allahın bildiği bişey vardır hayra yormak lazım zira hayırlı olmasaydı allah yaptırmazdı öyle bişi
-ne?
-allahın işine karışılmaz hayıra yorki hayırlı ola ilahi takdir o
-iyi bende senin karını sikmeye gidiyorum o zaman
-inşallah olur ben doyuramıyodum zaten kaltağı
-?*(/{