bugün

tüketici toplumdur. Hiçbir zaman üretici olamaz.
- x hanım kızımız çok şeker, çok tatlı, çok kedi, beni de çok sever, doğru mu?
+ doğru inşallah.
- y de beni çok sever, doğru mu?
+ evet inşallah.
- ay yerim ben senin o canını. kedi canını senin...
bir de maşallah ı var.
herşeye sempatiyle yaklaşan bir toplumdur.isyan yoktur, tevekkül vardır.
insanların itaatkar görünümlü tembellikleri, güya her şeyi yaratıcıya bırakıyorlar ve rahatlıyorlar, bu da onlara hiç bir şey yapmadan yorulmadan, uğraşmadan oturma fırsatı veriyor.
boka demiyordur. zira hayırlısı ve inşallah, iyi ve güzel şeyler için kullanılmalıdır.
Her şeyin Allah'tan geldiğine inanan Müslüman toplumdur.
kedi canısıdır onun. ben de sevmiyorum bu toplumu şaka maka.
türk toplumudur.
tam bir yıl hayırlısı ve inş. la yatıp kalktım (iş bulma nedeni ile) valla gına geldi bu laftan biri daha derse vurucam yani.
http://www.youtube.com/watch?v=CqaRnnO0IxM

--spoiler--
işolle maşolle
--spoiler--
bu toplumun yasaları sivas davasını zaman aşımından düşürür.
hatta, zaman aşımı kavramını bile tartışmaya açacak ahlak ve akıl sahibi değildir.
kelimeler çok fazla kullanıldığında anlamını yitirdiğinden bu kelimeleri gerekli yerlerde kullanması gereken insanlardır. ama yinede her cümlenin sonun aq ile bitirenlerden iyidirler.
akla gelebilecek her türlü şeye hayırlısı demek, en azından olabilecek en hayırlı duruma duacılık etmektir. Aynı şekilde inşallah demek, bunu Allah'tan istemektir. işlerin yoluna girmesini sağlar. hayırlara vesile olur...
bok demezler.
günlük kullandığı sözcükler 30'u geçmeyen toplum. şöyle ki, adam hayatında bir kitap okumamış, kalkıp neden sonuç analizi mi yapacak? yoksa(örnek veriyorum sözüm meclisten içeri yine de) üniverstedeki kopya olaylarını bile kabul etmek istemeyen zihniyetteki insanların, bilinçaltındaki kadercilikleri, saldık çayıra mevlam kayırır ne de olsacılıkları, biz osmanlıyız diye gerinirken sorgulamayan tembelleşen beyinleriyle sana söylenen anlatılan şeylere yapabileceği en derin yorum budur. duya duya dilin takılıyor, o boktan bir durum ama vardır onda da bir hayır inşallah maşallah allah allah!
otu ve boku da allah'ın yarattığını bilen toplumdur.
hadi dini obje olmaktan çıkar, bu bir kültürdür.

- nasıl yavrum üniversiteyi kazandın mı?
- hayırlısıyla kazandım. gidicez inşallah.

3. şahıs,
- ahaa piç soruları çalmış, konuşmaya bak cemaatçi ipne.

(3. şahıs üniversiteyi kazanmayı bırak, barajı geçememiştir. önüne gelene laf atar )

burada ipne kim oluyor?
bizlerin de dahil olduğu toplumdur. ohh iyi yapıyoruzdur. ne diyeceğidik ya?
-abi sınav nasıl geçti?
+hayırlısı...

x: usta akşam ne yabıyon?
u: bakalım hayırlısı...

a: halı saha maçı var hacı yarın. gelir misin?
h: inşallah...

yukarıda okunduğu üzere cevaplar yerine gayet de uyuyor. artık bunun da neresine tespit yaptıysak...
(bkz: tespit insanı)
(bkz: tespit yapmazsa ölecek hastalığı)
+abi dün ne yemişiz öyle çiğ köfteleri yahu.
-değil mi ama ya, ağzımın suyu aktı bak şimdi.
+ya o değilde benim acayip şekilde götüm yanıyo.
-hayırlısı hacım ya git bi sıç sonra yine görüşelim.
-duydun mu leyn haydarın kızı ayşe'ye tecavüz etmiş piçler
-hayırdır inşallah!
-ne hayrı lan sikmişler kızcağızı zorla
-allahın bildiği bişey vardır hayra yormak lazım zira hayırlı olmasaydı allah yaptırmazdı öyle bişi
-ne?
-allahın işine karışılmaz hayıra yorki hayırlı ola ilahi takdir o
-iyi bende senin karını sikmeye gidiyorum o zaman
-inşallah olur ben doyuramıyodum zaten kaltağı
-?*(/{
(bkz: türk toplumu)
(bkz: pollyannacilik)
biraz da ağız alışkanlığıyla alakalı olan durum.biraz inançlı,belkide hiç inançlı olmadığı halde bu tür sözcükler refleksif olarak ağzından çıkan insan çoktur.
umudu olan toplumdur.zamanında çok acılar çekilmiş ve bugün gelen sıkıntıları hep geçmişe göre değerlendirdikleri için pekte sallamayan toplumda denilebilir.
gıdısından makas aldığım toplumdur.

***hey maşallah güzel yazmış adam
+++gerisi gelir inşallah
+++evelallah gelirde
***allahtan hayırlısı. ama ben isterim yazsın
+++güzel yazıyo alimallah

---daha fazla uzatmayalım eksileniriz maazallah.