bugün

playstation 3 için çıkması kesinleşmiş olan ama exclusive olup olmayacağı henüz kesinleşmemiş oyun. Grafiklerini gördüğümde ağzı açık ayran budalası gibi ekrana bakakaldığım oyun. Oyun değil şaheser. Bu nasıl bir modellemedir, nasıl bir olaydır halen çözemedim.
http://www.youtube.com/watch?v=LCClcsD3GcU

hayatimda izledigim en iyi ve en dramatik kisa filmlerden birisi diyebilirim. izlerken icim gitti ve hayatimda ilk kez bir oyun sahnesi beni bu kadar üzdü ve 50 kez arka arkaya izlettirdi. kadinin yüz ifadesi ve seslendirilmesi mükemmel olmus ve beni heyecanlandirmistir. ben olsam kadina oscar verirdim. saka maka bir yana, eger oyunlar bu sekilde devam ederse böyle bir kategori olabilir.

ayrica eger hollywood'da castingler gercekten bu denli aptalca yapiliyorsa, vay halimize.

oyuna gelince... bir film düsünün ve bu filmin icine kendinizin entegre edildiginizi düsünün. oyunda bir katilin* pesindesiniz ve olaylari arastiriyorsunuz. yaptiginiz her hareket filmin akisini degistirebiliyor. kisacasi film izlerken "ulan ben olsam öyle degil, böyle yapmistim!" olayina bizzat tanik oluyoruz ve heyecanla oyunu bekliyoruz.

eger playstation 3 sahibi olmasaydim, bu oyun sayesinde olurdum!
fransız oyun firması quantic dream'in fahrenheit'ten sonraki ikinci oyunu. 2009'un son çeyreğinde ps3'e özel olacağı kesinleşmiş oyun.

fakat yapımcıların tabiri ile 'interaktif film'.
şubat sonu piyasada olacak, her ps3 sahibinin edinmesi gereken, grafikte aşmış ps3 exclusive oyunu.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
26 şubatta çıkacağı kesinleşmiştir. merlinin kazanı adlı site ise orijinal promo versiyonu oynayıp test etmiş bile:
http://www.merlininkazani...een.asp?GID=3594&PN=4
wikipedia'nın türünü * olarak belirttiği, 2000 sayfalık senaryosu olan aşmış exclusive oyun-film.
http://www.habersahifesi...._yeni_oyun_yasaklari.html
arap emirliklerinde yasaklanmış olan oyundur.
god of war 3 öncesi paraya kıyıp alıp, hafta sonu tatilimi uğruna heba ettiğim ama değdi be dedirten oyun olmuş. 7 farklı sona sahip olmasıyla da oynanabilirliği uzatmışlar. fahrenheit oynayıp sevdiyseniz ve ps3 sahibi iseniz düşünmeden alın oynayın diyorum. hatta god of war 3 gibi bir oyun da çıkmışken acilen bir ps3 edinin.
vasattır.nasıl bir katil düşüncelerini bile kendinden gizler? ben söyliim hiçbi katil.her sn girdi çıktı ipucu hesabı yapması gereken kişi sırf ters köşe olalım şaşıralım diye uydurulmuştur.nitekim mahfetmiştir oyunu.ahanda satış rakamlarıda okkalı bir tokat olmuştur.2-3 milyonda kaldı.ezik...
hayatımda oynadığım en güzel oyunlardan bir tanesidir. oyunun sonu tamamen oyunu nasıl oynadığına bağlı. aslında buna oyun değil interaktif film diyorlar. hakikaten öyle. yalnız oyundan adam akıllı zevk almak istiyorsanız sağlam bir ingilizceye ihtiyacınız olacak. çünkü aslında bir yandan film seyredip bir yandan da o filmi yönetiyorsunuz.
cüretkar bir oyundur. interaaktif film gibi bir oyun denemek her babayiğidin harcı değildir. ne yaparsak yapalım oyun devam ettiği için beceremedim load edeyim olayı ortadan kalkmıştır. Türk oyuncu kitlesinin çoğunu pesçiler, nfsçiler oluşturduğundan ülkemizde gereken ilgiyi görmemiştir ve görmeyecektir. Kısa cutscene bile çıkınca saniyede geçen oyuncular tamamı cutscene olan bir oyunu ne yapsın?

Teşekkürler Quantic Dream.
oynadığım en ilginç oyunlardan birisi. yaptığınız her hamle ile oyunun kaderi değişiyor. oyun sizi yönlendirmiyor, siz oyunu yönlendiriyorsunuz. belki de cezbedici yanı bu. ayrıca gerçekçiliği ve yapabileceğimiz şeylerin neredeyse sınırsız olması oldukça etkileyici.
oyun dünyasındaki en garip oyun.
--spoiler--
ethanla gazeteci kız ufaklıkla beraber yeni eve taşındı. norman fbi dan ayrıldı. scott öldü. lauren arabada boğuldu. benim sonum böyle boktan bitti arkadaş var mı alternatif sonu olan?
--spoiler--
hayatınızda ilk kez tuşlarla sevişmeyi yönettiğiniz oyun.
Zibilyon tane alternatif sona, üstüne gizli sonlara sahip olan oyun.

Uzun süredir PS3 sahibi olmama rağmen kısa zaman öncesine kadar oynayamadım, ama 2 gecede biten oyundur. Mükemmeldir, PS3'ün GoW ve UNC serileriyle birlikte gördüğü en iyi oyundur ayrıca. Anlatımı, konusu ve bağlantıları fecidir. Tek falsosu, ölen karakterlerin hikâye işleyişine "görüntüde" fazla etkisinin olmamasıdır. Sonuç olarak büyük değişikliklere sokuyor da hikâyeyi, işlenişi öyle değil.
harika bir soundtracke sahiptir. dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=g_pzIWp5kCA
türkçesi (bkz: sağanak yağmur) olan ingilizce başlık.
http://www.youtube.com/wa...mp;feature=watch_response
muhteşem grafikleriyle beni kendine hayran bırakan ps3 oyunudur.
bu zamana kadar çıkmış en mükemmel ps3 oyunudur. çok ayrıdır çooook.
sırf bu oyun için ps3 almış biri olarak itiraf etmeliyim ki bir oyun ancak bu kadar güzel olabilir.Gerçki koyu,kapalı havalı oyunları sevdiğimden midir nedir,oyunun havası çok çok hoşuma gitti.sürekli yağmur.Sıkıldığım zaman tekrar tekrar oynuyorum.Zaten iki tane oyunum var*
sizin seçimlerinize göre envayi çeşit kombinasyonda sonla biten film tadında enfes bir ps3 oyunu.
playstation 3'te oynayabileceğiniz film.
an itibariyle oyunu bitirmiş ve düşünüyordum, heavy rain hakkında ne yazabilirim. öncelikle şunu belirteyim heavy rain oynamak bir oyun oynamak değil bir filmi oynamak gibidir. daha önce beni bu kadar duygulandıran ve bu kadar içine çeken bir oyun oynamamıştım. verdiğiniz kararların bu kadar değerli olduğu, ve kaçınılmaz sonuçlara yol açtığı birçok farklı sona sahip dramatik bir film adeta.
kontrolümüz de 4 tane ana karakter var. hepsi birbirinden güzel şekilde tasarlanmış ve üzerinde düşünülmüş. bu karakterlerle bir katilin peşinde koşturup duruyoruz. ama yaptığımız en ufak bir hata ölümümüze sebeb olabilirken veya başkasının ölümüne veya zaman kaybına veya yakalanmamıza. bu yüzden ne dediğimize dikkat etmek ve kime güvenebileceğimizi iyi seçmememiz gerekiyor.
zaten yazdıklarımdan da anlaşıldığı üzere mükemmel bir hikaye örgüsü var bu oyunda. gereksiz ve sıkıcı diyaloglar yaşamıyorsunuz. muhteşem grafikler ve yine mükemmel müzikler de oyunu oynarken size eşlik ediyor adeta. oyunun atmosferi şimdiye kadar gördüklerim en iyilerindendi diyebilirim. oyunun gidişatına uygun bir şekilde sürekli yağmur yağan ve kapalı bir havasıyla bu atmosfer bizlere güzel bir şekilde yansıtılmış. karakterlerin yaşadıkları anların bize mükemmel bir şekilde aktarılması da oyunun atmosferinin şahane olduğunun göstergesidir.
daha önce oyunun beni içine çektiğinden bahsetmiştim şöyle ki karar vermeniz gereken yerler de kendinizi karakterin yerine koyuyorsunuz sanki. o durumda olan sizsiniz de ne karar vereceğinizi bilemiyormuş gibi. sonuçta verdiğiniz kararla yaşamanız gerekiyor.(istediğiniz bir bölüme gidip verdiğiniz kararları değiştirebilirsiniz ama ben gerçekciliği bozmamak için bunu yapmadım) oyunun oynanışı da gayet güzel. doğru zamanda doğru tuşa basmanız gerekiyor. benim gibi oyunu en zor da oynayanlar için bunu yapmak bazen oldukça güç olabiliyor. oyun o kadar gerçekci tasarlanmış ki bir bölümde yaralanırsanız veya başınıza başka bir şey gelirse karakter oyunun bitimine kadar buna göre tepki vermeye devam ediyor. sırtını tutması, yaralarını iyileştirmeye çalışması, acı çekmesi gibi...
oyunun eksi yanları da vardır elbette. ama oyuna genel olarak baktığımız da aklımıza bile zar zor gelir. mesela kamera açıları oyunda sıkıntı yaşamama sebeb oldu. ufak tefek grafik hataları da var ama bunlar çok da önemli şeyler değiller. bir ps3 sahibiyseniz mutlaka alıp oynamalısınız bu oyunu. belki klasik bir laf ama ps3'nüz yoksa bile sırf bu oyunu oynamak için bir tane almalısınız bana göre. bu oyunu aldığım da beni bu kadar etkileyeceğini ve aklımda yer edeceğini bilmiyordum. bilseydim belki de almazdım bu şahaseri. zira başka oyunları oynarken ister istemez heavy rain gelecek aklıma. ta ki daha iyisi yapılana kadar...

--spoiler--

mesela bir bölümde katil bizden oğlumuzu kurtarmak için 5 dk içinde parmağımızı kesmemizi istiyor. odanın içinde testere, küçük bıçak, kasap bıçağı ve bir şişe de içki buluyoruz. zaman hızla ilerliyor ethan gerilmeye devam ettikçe siz de korkmaya başlıyorsunuz. bir iki denemeniz başarısızlıkla sonuçlanıyor. zaman hızla ilerliyor bir iki yudum içkinizden alıp tekrar deniyorsunuz olmuyor. ethan'nın eli titriyor sakin olması için nefesini alıp verdiriyorsunuz. nihayet sakinleştiğinde içkinizin tamamamını içiyor ve başınız dönük bir halde kasap bıçağına uzanıyorsunuz. düşünceniz en acısız olanının elinizde tuttuğunuz bu bıçak olması. nihayet doğru tuşlara basıp bıçağı havaya kaldırdıktan sonra parmağımıza vuruyoruz olmuyor ethan acı içinde bağırıyor. sonra tekrar vurduğumuz da parmak kopuyor ethan hızla yere çöküyor. ve tüm bunlar zamanın bitmesine 20 sn kala son buluyor. ve evet oyunun geri kalan kısmında ve sonunda tek parmak eksik devam ediyorsunuz yaşamaya. ve evet böyle birçok sahne var oyunda. oyunun son bölümlerini resmen topallayarak oynadım.

--spoiler--

--spoiler--

diğer sonları merak eden yazarlar için benim sonum şöyledir:

ethanla oğlu mutlu bir şekilde yeni bir eve taşındı. madison heavy rain adlı bir kitap çıkardı ve ünlü oldu. hala hayal görmeye de devam ediyordu. norman fbi'da kaldı ve teknolojisini kontrol etmeyi öğrendi. laruren kurtuldu. scott öldü. en sonunda gerçekleri öğrenen lauren scott'ın mezarına tükürdü ve gitti.

--spoiler--