bugün

bilgisayara bi 10 yıl sonra gelmesinden dolayı anca oynayabildiğim oyun. oyun çok güzel ve kendi alanında efsane olabilecekken hikayedeki birbiriyle uyuşmayan ve açık bırakılan kısımlar yüzünden bu şansı kaçırıyor.

--spoiler--
karakterler karakter geçişleri gerçekten çok iyi tasarlanmış aynı şekilde hikaye de öyle ama işte o kopukluklar yok m onlar baltalıyor resmen. Öncelikle benim gözümde en ama en büyük sıkıntısı şudur ki ethan karakteri kendinden geçip durur ve kendinden geçtiğinde çocuğu ortadan kaybolur ve elinde origami ile yolun ortasında uyanır. oyun bunun ethana neden olduğuna dair hiçbir şekilde bilgi vermiyor. hadi diyelim ki ethanın rahatsızlığı var ve kendini kaybediyor da elindeki origami nereden çıktı? origami olmasa yine bi nebze kurtarıyor durumu. bu sadece oyuncuların ethandan şüphelenmesi için ortaya konulmuş ve oyun bitse bile açıklanamayan bi durum ve bence bu kaliteyi inanılmaz düşürmüş. resmen dalga geçilmiş gibi hisettim şerefsizim. bir diğer garibime giden nokta ise katilimiz scott'ın arkadaşıyla buluştuğu bölümde oldu. bize gösterilen (daha doğrusu gösterilmeyen) elemanı pencereden gelen birinin öldürdüğüydü. dolayısıyla ben katilin scott olamayacağına kanaat getirmiştim o sahneden sonra ama sen gelip ''eheheh yok la o öldürdü ama biz orayı sen çakozlama diye onu hiç göstermedik'' diye laga luga yapıyorsun. ya hiç böyle bir sahne koyma ya da mantıkla izah edilebilecek biçimde olsun. zaten katilin scott olabileceğini ya nathanın dövüş videosundaki elemanın kalıbından ya da sona doğru ortaya çıkan saatten tahmin edebiliyorsun he o da çok zorlayarak yani. son olarak da son origami de ben ethan'a zehiri içirdim ve adresi doğru bulamadım ancak ne hikmetse ethan oyun sonunda domuz gibi sağlıklı olarak madison ablamızı da kolunun altına alarak ev tutmuş. bunu nasıl başardı bu na da hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. işte bu muazzam hikayedeki kopukluklar oyunu efsane yerine çok güzel seviyesinde tutmuş benim gözümde.
--spoiler--
oyunların allahı. daha dün bitirdim.
Olabilecek en kötü sonla bitirmiş olabilirim bu oyunu burdan sonrası spoiler içerir.
--SPOiLER--

Garibim lauren gambi mi gamri mimo adamlar bunu yakalayıp ofisten scottla beraber denize atılmış arabanın içindeydi scott şerefsizini kurtardım ama lauren'i kurtaramadım sonu bilsem ölsün diye dua ederdim arabada ama bilmiyoduk ki

Scott şerefsizi en sonda ethan oğlunu kurtardıktan sonra ethan'ın yanına geldi konuştu etti sonra ethan silah çekti ya vurucaktım ya silahı yerine koycaktım scott piçine güvenmediğim için bi de lauren'in o kadar çocuğun katili yaşatacak halimiz yok çektim vurdum ibneyi.

Madison'da heyecandan ölmez diye yangın esnasında camdan atlayıp öldü bi sahnede ethan bayağı yüksekten atlayıp ölmemişti dedim bu da ölmez ama malesef o da öldü

Ethan da scott'ı vurduktan sonra çocuğu kucağında kapıya taşıdı kapıyı açtı sonrasında Blake kahpesi polislere ateş emri verdi vurdular o da öyle öldü en sevdiğim karakterdi oyunda çok üzüldüm adama oyun boyu

Norman'da istifa edip normal bi insan olmaya karar verdi.

Alternatif sonlarını görmek için tekrar oynayacağım ama scott lauren ve madison'ın yaşadığı ve mutlu olduğu bi son görmeyi çok istiyorum oyunu keşke daha önce oynadaydım diyorum resmen içine aldı beni oynarken bayağı bağ kurdum ama SCOTT yeryüzündeki en orospu çocuğu oyun karakterlerinden biridir nasıl da sevmiştim oyun başında çok pis ters köşe yedim blaketen bile şüphelendim bi sahnede normanın arı'sında ethan'dan şüphelenmedim hiç ama scott olmasını beklemiyodum yani

--SPOiLER--
bir ps 3 alıp oynayamadım şimdi gran turismo 5 6 mgs 4 uncharted oynamak vardı.
Ulan en tuhaf ben bitirdim sanırım oyunu. Madison öldü (yangın sırasında "aşağı atla" dedim öleceğini tahmin etmemiştim), Ethan öldü (salak gibi başka bir iş ile oyalanırken qte'yi yapamadım tutuklandım intihar etti), katili de Lauren öldürdü. Aslında bir yandan da iyi oldu, oyunda en sevdiğim karakter Lauren idi ve katili onun öldürmesi şok ettiği kadar mutlu da etti, Lauren (senin dublajını yapana ölürüm, o kadar tatlı ki bu kadının sesi, hastasıydım lan, çok güzel, çok tatlı konuşuyordu) gerçeği bilmiyordu ve bilen tek kişi olan Madison öldü, Ethan da öldü ne bok yicez lan, katil sağ mı kalacak falan demiştim tam da... Oyun inanılmaz iyi, özellikle soundtrackler muazzam, atmosfere müthiş uymuş müzikler, Quantic Dream zaten mükemmel oyunlar yapan bir şirket, Fahrenheit ve en önemlisi Detroit: Become Human kaldı oynamadığım, onları da en kısa zamanda oynamam lazım.

Edit: Mutlu sonla da bitebiliyormuş oyun, mutlu sondan nefret ederim iyi ki böyle bitirmişim.
PS3'üm oldu ve bir türlü bitirememiştim. Şuan PS4 PS Plus sahiplerine bedava, Plus'ı olanlar indirebilir. Tek kızdığım nokta ulan insafsızlar PS3 de Türkçe altyazı yok peki PS4'de neden yok? God of War 3'ü PS4'e türkçe getirdiniz bu oyunun suçu neydi de Türkçe yok? Ulan şimdi oyunu oynucaz da boş oynucaz sonra bir de Türkçesini izle ohooo.
önemli bir oyundur. basit bir oyun değildir. çok şey anlatır.
origamiciyi tahmin etmenin gerçekten zor olması ile sevdiğim bir oyundu. uzun süre adama "ulen yoksa ben miyim acaba bende de bir ibnelik var hani" şeklinde kuşkulardan kuşku beğendirtiyor. bunun dışında tek tek bir sürü sebep saymaya gerek yok sanırım. quantic dream desek yetiyor. kendilerinin hastası olmamak elde değil. işlerini böylesine ciddiyetle yapan adamları seviyorum. ciddi yapıyorlar ki ortaya güzel işler çıkıyor. eminim yaparlarken kendileri de keyif alıyorlardır.

oyuna dönersek, hatırlıyorum da cidden origami şeysi nasıl yani öyle oluyor da böyle oluyor. aslında bir yerde şüphelenmiştim. yoksa dedim acaba öyle mi diye ama sonra geçmişti şüphem. sonrası malum zaten. belki hala oynayamayanlar vardır fazla da konuşamıyorum işte. öyle bir oyundu yani. bu tip oyunlarda kesinlikle spoiler verilmemeli, verilenler ateşlerde yanmalı, cereyanlarda çarpılmalıdır.
Oynamayanın/izlemeyenin çok büyük şey kaybettiği muazzam atmosferli sağlam senaryolu bir ps3 exclusive.

(bkz: until dawn)
Gerilim dolu video oyunu.

mutsuz, kasvetli, çaresiz bir ruh hali aşılıyor oynayana. Neyi nasıl yapacağınız konusunda çoğu zaman kOntrol sizde Oluyor, bu Oyunun en güzel tarafı. Diğer karakterleri Oynayabiliyor Olmamız da Oyunu sıkıcı olmaktan kurtarıyor. Yani bir yerde Olay yeri incelemesi yaparken hemen sonra kendinizi çocuk bezi değiştirirken bulabiliyorsunuz. * Hikayesi ile ilgili ne desek spoiler ama Kısaca anlatmak gerekirse mis gibi olan hayatımızın göz göre göre mahvolmasını izliyoruz diyebilirim. Tek kötü yanı -ki kötü de denemez- the walking dead the game ya da the wolf among us gibi bilindik bir sonu yok. Bu yüzden insan merak ediyor açıkçası şöyle yapsaydım nasıl olurdu diye.

--spoiler--

Örneğin ben bitirdiğimde kan gövdeyi götürdü, herkes telef Oldu. Acaba jason'ı kurtarabilen var mıydı? hâlâ merak konusu benim için.

--spoiler--

Şantajlar, tehditler ve görev(?)ler başarılıydı. Olay örgüsü şaşırtıcıydı. Grafikler çok iyiydi. Bu oyun sayesinde beyond: two souls ve murdered: Soul suspect gibi birÇok Oyuna ve Origami sanatına sempati duymaya başlamıştıM. Hatta bir tane origamiyi hâlâ saklarım Ethan gibi. * ingilizce Olayı anlamanız açısında çok mühim ve iyi de bir seviyede olması gerekiyor malesef.

Tek kelime ile muazzam. 10/10.

Görelim.

Kontrol ettiğimiz karakterler soldan sağa sırasıyla Norman Jayden, Ethan mars, medison Page, Scott Shelby.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
Oyunu oynadığımda başka, melodisini dinlediğimde başka diyarlara götüren harika oyun.
beni en çok duygulandıran hüzünlü oyundur. filmlerde bu duyguyu yaşadım, ama ilk defa bir oyunda bu hissi yaşadım. hakikaten çok dramatik bir hikaye kurmuşlar helal olsun.
Muhteşem quantic dream oyunu. Ethan ile norman karakteri bu kadar benzemeseymiş iyi olabilirmiş.

--spoiler--

O şişko amca nasıl katil olur?!1?1 bütün oyun tontiş tontiş oynadık bebek bile baktık. Lağnet olsun içimdeki insan sevgisine. *
--spoiler--
allahım o nasıl bir atmosferdir öyle. kesinlikle bok atmak değil amacım. hatta bence quantic dream in en güzel oyunudur.

bundan önce fahrenheit ı da oynadım. bundan sonra beyond u da oynadım. mesela fahrenheit çok güzel başlamıştı. hikayesi cidden sağlamdı. ama giderek doğa üstü işlere döndü olaylar. neyse spoiler vermek istemiyorum.

gelelim beyond a. o da güzeldi. farklı bi konu. yıldız isimler iyi seslendirmeler ama olaylar yine çok doğa üstüydü bana göre.

heavy rain e gelirsek bence en güzel konusu olan da buydu. bi kere doğa üstü saçmalıklar yoktu. gayet gerçekçi bi senaryo gayet hayatın içinden bi konu...

konuyu bilmeyen var mı hala? kısaca anlatıyım çünkü bu konuda bi spoiler verirsem en ağır picliği yapmış olurum size.

çok güzel bi hayat yaşayan ethan mars isimli bi mimarımız var. fakat şanssız bi kaza sonucunda tüm hayatı değişiyo. oyunda ayrıca özel bi dedektif olan scott, yine bi polis memuru olan norman jayden ve bir gazeteci olan madison ı oynatıyoruz. ve tabiki bi süre sonra olaylar bu karakterlerin yollarını kesiştiriyor.

güzeldir. ps3 ünüz varsa kesin oynayın. zaten 30 tl falan gittigidiyor da. hatta imkanınız olursa taxidermist isimli bi dlc si de vardır. onu da oynayın.
Çocuğumu kurtaramadığım, alev alan evden kaçmak için camdan atlayarak öldüğüm, yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde biten oyun.

Ne istedilerse yapmıştım halbuki.
(bkz: beyond two souls)
oyun mu lan bu dedirtmiştir ilk görüldüğünde film sanılmıştır.
oynamak için iyi bir ingilizce gerektiren film.

9 ay boyunca ingilizce kursuna gidicem bu yüzden.***
çok farklı, çok etkileyici bir oyun.
benzer bir oyun var mıdır, çıkmış mıdır bilemiyorum. olsa, gözüm kapalı alırım.
kış aylarında tekrar tekrar oynanası.
ps3 alma sebebi arayanlara daha iyi bir sebep göremiyorum.
an itibariyle oyunu bitirmiş ve düşünüyordum, heavy rain hakkında ne yazabilirim. öncelikle şunu belirteyim heavy rain oynamak bir oyun oynamak değil bir filmi oynamak gibidir. daha önce beni bu kadar duygulandıran ve bu kadar içine çeken bir oyun oynamamıştım. verdiğiniz kararların bu kadar değerli olduğu, ve kaçınılmaz sonuçlara yol açtığı birçok farklı sona sahip dramatik bir film adeta.
kontrolümüz de 4 tane ana karakter var. hepsi birbirinden güzel şekilde tasarlanmış ve üzerinde düşünülmüş. bu karakterlerle bir katilin peşinde koşturup duruyoruz. ama yaptığımız en ufak bir hata ölümümüze sebeb olabilirken veya başkasının ölümüne veya zaman kaybına veya yakalanmamıza. bu yüzden ne dediğimize dikkat etmek ve kime güvenebileceğimizi iyi seçmememiz gerekiyor.
zaten yazdıklarımdan da anlaşıldığı üzere mükemmel bir hikaye örgüsü var bu oyunda. gereksiz ve sıkıcı diyaloglar yaşamıyorsunuz. muhteşem grafikler ve yine mükemmel müzikler de oyunu oynarken size eşlik ediyor adeta. oyunun atmosferi şimdiye kadar gördüklerim en iyilerindendi diyebilirim. oyunun gidişatına uygun bir şekilde sürekli yağmur yağan ve kapalı bir havasıyla bu atmosfer bizlere güzel bir şekilde yansıtılmış. karakterlerin yaşadıkları anların bize mükemmel bir şekilde aktarılması da oyunun atmosferinin şahane olduğunun göstergesidir.
daha önce oyunun beni içine çektiğinden bahsetmiştim şöyle ki karar vermeniz gereken yerler de kendinizi karakterin yerine koyuyorsunuz sanki. o durumda olan sizsiniz de ne karar vereceğinizi bilemiyormuş gibi. sonuçta verdiğiniz kararla yaşamanız gerekiyor.(istediğiniz bir bölüme gidip verdiğiniz kararları değiştirebilirsiniz ama ben gerçekciliği bozmamak için bunu yapmadım) oyunun oynanışı da gayet güzel. doğru zamanda doğru tuşa basmanız gerekiyor. benim gibi oyunu en zor da oynayanlar için bunu yapmak bazen oldukça güç olabiliyor. oyun o kadar gerçekci tasarlanmış ki bir bölümde yaralanırsanız veya başınıza başka bir şey gelirse karakter oyunun bitimine kadar buna göre tepki vermeye devam ediyor. sırtını tutması, yaralarını iyileştirmeye çalışması, acı çekmesi gibi...
oyunun eksi yanları da vardır elbette. ama oyuna genel olarak baktığımız da aklımıza bile zar zor gelir. mesela kamera açıları oyunda sıkıntı yaşamama sebeb oldu. ufak tefek grafik hataları da var ama bunlar çok da önemli şeyler değiller. bir ps3 sahibiyseniz mutlaka alıp oynamalısınız bu oyunu. belki klasik bir laf ama ps3'nüz yoksa bile sırf bu oyunu oynamak için bir tane almalısınız bana göre. bu oyunu aldığım da beni bu kadar etkileyeceğini ve aklımda yer edeceğini bilmiyordum. bilseydim belki de almazdım bu şahaseri. zira başka oyunları oynarken ister istemez heavy rain gelecek aklıma. ta ki daha iyisi yapılana kadar...

--spoiler--

mesela bir bölümde katil bizden oğlumuzu kurtarmak için 5 dk içinde parmağımızı kesmemizi istiyor. odanın içinde testere, küçük bıçak, kasap bıçağı ve bir şişe de içki buluyoruz. zaman hızla ilerliyor ethan gerilmeye devam ettikçe siz de korkmaya başlıyorsunuz. bir iki denemeniz başarısızlıkla sonuçlanıyor. zaman hızla ilerliyor bir iki yudum içkinizden alıp tekrar deniyorsunuz olmuyor. ethan'nın eli titriyor sakin olması için nefesini alıp verdiriyorsunuz. nihayet sakinleştiğinde içkinizin tamamamını içiyor ve başınız dönük bir halde kasap bıçağına uzanıyorsunuz. düşünceniz en acısız olanının elinizde tuttuğunuz bu bıçak olması. nihayet doğru tuşlara basıp bıçağı havaya kaldırdıktan sonra parmağımıza vuruyoruz olmuyor ethan acı içinde bağırıyor. sonra tekrar vurduğumuz da parmak kopuyor ethan hızla yere çöküyor. ve tüm bunlar zamanın bitmesine 20 sn kala son buluyor. ve evet oyunun geri kalan kısmında ve sonunda tek parmak eksik devam ediyorsunuz yaşamaya. ve evet böyle birçok sahne var oyunda. oyunun son bölümlerini resmen topallayarak oynadım.

--spoiler--

--spoiler--

diğer sonları merak eden yazarlar için benim sonum şöyledir:

ethanla oğlu mutlu bir şekilde yeni bir eve taşındı. madison heavy rain adlı bir kitap çıkardı ve ünlü oldu. hala hayal görmeye de devam ediyordu. norman fbi'da kaldı ve teknolojisini kontrol etmeyi öğrendi. laruren kurtuldu. scott öldü. en sonunda gerçekleri öğrenen lauren scott'ın mezarına tükürdü ve gitti.

--spoiler--
playstation 3'te oynayabileceğiniz film.
sizin seçimlerinize göre envayi çeşit kombinasyonda sonla biten film tadında enfes bir ps3 oyunu.
sırf bu oyun için ps3 almış biri olarak itiraf etmeliyim ki bir oyun ancak bu kadar güzel olabilir.Gerçki koyu,kapalı havalı oyunları sevdiğimden midir nedir,oyunun havası çok çok hoşuma gitti.sürekli yağmur.Sıkıldığım zaman tekrar tekrar oynuyorum.Zaten iki tane oyunum var*