ya kafası güzel ya korkulan ya da çok kolpalayan bi adamla konuşurken arkadışınızın size söyleyebileceği bir cümle...
(bkz: it de gec)
baştan savma söylemi
söylediklerine fazla kafa yorma,önemseme,tartışma,olduğu gibi kabullen manasına gelen söz.
sağır bir nine ve torunu arasında geçen diyalog
-ninecim nasılsın
-efendim kim kasılsın
-yok ninecim nasılsın dedim
-amanin ben niye kasılayım evladım
-ya ninecim kasılmak demedi
m ki
-nasılsın dediiiiiiim
-tamam oğlum anladım yahu niye bağırıyorsun
araya biri girer
-oğlum ya boşver hede geç yani ne kasıyorsun ortalığı.
karşınızdaki çok uçmuşsa, kimseyi dinlemiyor ve sanki kavga çıkarmak niyetinde gibiyse yapılması gereken bir nevi alttan alma yöntemidir; çünkü cevap verilmeye kalkışılırsa olaylar büyüdükçe büyür ve sonunda karşınızdakinin olmasını istediği olay olmuş olur*.
başından sav demek.
(bkz: he he)
bir çeşit hayat felsefesi. her şeye "hee" diyerek başımızdan savmamız gerektiğini söyler. her an, her yerde, her zaman kullanılabilir bir uygulama olduğu üzerinde durmuşlardır. akımın öncülerinden olan babam bu teorisiyle önemli sosyologlara esin kaynağı olmuştur.
kayinvalidelere yapilmasi gereken sey.
karşınızda ota boka dert yanan, sürekli depresif modda biri varsa gerçekleşen dinlemeden onaylama halidir. sürekli bir kafa sallama durumu mevcuttur o an.
karşı tarafta çok konuşan, anlattıklarının yarısı palavra olan kişiye de he deyip geçilir.
saçma saçma konuşan birine cevap yetiştirmeye çalışan bir kişiye karşı üçüncü şahıs tarafından kullanılan cümle.
(bkz: hede hödö)
(bkz: doktor kendi haline bırakın dedi)
Aklıma trafik çevirmesini getiren kelime gurubu 'sen hade geç kapama yolu'
anneme günde kaç cümle kuruyorum sayamadım. ve o 'hee' deyip geçiyor. tabi kadın da haklı çok konuşuyorum sanırım.
(bkz: he canım)
boş muhabbeti kapatmak amaçlı kullanılan kelime.
öğrenci: he...
profesör: ne var amk...
he deyin bana
boşver takma demektir.
Kayseri atasözü.
hede yapıcı.
bir mitomana karşı uygulanacak yegane strateji.
Komunist,ulkucu,ateist,dinci,laikci,hdplilere yapilmasi elzem olan eylem.