bugün

islam la şereflenmiş kişi olmaktır. en güzel bişeydir.
islam dinine inananlardır. bayram olmadığı halde kesilen hayvanları yiyerek doyduğunu zanneden insan gibidir. bayrama gerek yok oysa biraz kafayı çalıştırsak , hergün hayvan kesiliyor kasaplar dolsun diye mangal yapalım diye. neden iş bayrama gelince herkeste bir bok atma çabası ?
sen değilmisin mevsiminde mangalı körükleyip kzu pirzola pişiren , ya da olmadı kanat ? sen değilmisin vücudun beslensin diye haftada bir et yemek zorunda olan hatta buna bayılan? koyun eti yemesende tavuk yiyorsundur onu yemesen de balık mutlaka yiyorsundur. eee iş bayram olunca mı kıymete bindi hayvanlar? hayvan yaz mevsiminde de hayvan bayramda da hayvan kebapçıda da hayvan.

edit : bayram seyran beni açmaz , kapamaz ben aynı ben. benim tepkim saçmalıklaradır. sadece bayramda kesilmiyor bu hayvanlar söylemek istedim.

(bkz: yan gelen gerçekler)
"lokantada yediğin bilmem ne soslu bilmem ne eti nereden geliyor lan götüm" diyebilmektir. ha birde senin hergün öğününden eksik etmediğin etin, fakir sofralarında da olabilmesini sağlamaktır.
(bkz: sözlükte islam a laf atma hastalığı)
baska canlilarin oldurulup yenilebilir oldugunu dogal karsilayan insandan hicbir farki yoktur. kisi eger vejetaryen ise dayanak noktasi daha saglam olabilir ama bir etobur olarak yasar ve beslenirken, neye karsi ciktigina dikkat etmek gerekir.

bu arada kurban bayraminda insanlarin bayram ediyor olmalarinin sebebinin, hayvan kani akitmak oldugunu dusunen birinin, muslumanlik hakkinda bilgisi olmayan bir hristiyan oldugunu dusunebiliriz saniyorum. cunku kurban, bayramin amaci degil aracidir.

hayvanlarin oldurulmesine karsi olmak cok hakli bulunur, cok dogru bir davranis oldugu kadar, bunu sirf muhalif olmak adina yapmak, bu hakliliga golge dusurur.

bu yuzden de hayvan keserek bayram eden bir dinin mensubu olmak tespiti sadece talihsizdir. anlatmak istedigini dogru ifade edememektir. kurban kesen muslumanin insan olma ihtimali basliginin bu basliktan bir farki yoktur.
hayvanların pek hoşuna gitmeyen mensubiyettir.
dinde bir reform şart. illa herşeyi 1500 yıl öncesine göre yorumlamamak lazım. başka kitap gelmeyeceğine göre çağın şartlarına göre dinde reform yapılmalı. din bilginleri toplanmalı fıkıhlar geliştirmeli. örneğin gündem kurban, kurbanla ilgili olarak amaç fakirlere yardım ise onların karnını doyurmak ise illa bir hayvan kesip onun canını almak yerine o hayvanın değeri kadar fakire yardım yapılabilir. o zaman yardım sadece et yoluyla olmaz değişik gıdalara yayılır. böyle bir yardım fakiri daha çok sevindirir. zaten kurban dinimizde farz değil sünnettir. hz. ibrahim zamanında daha ortada islamiyet yokken gelmiştir.
mantık yanılsamasıdır. örnekleyelim:
sikişmek : insan insana bunu yapar mı ?
maneviyat düşmanları islamın kutsal günlerini ganimet bilip nemalanmaya devam ediyor. gören de, bu ülkede hiç hayvan kesilmiyor, et tüketilmiyor, sadece kurban bayramında hayvan kesiliyor sanır. bayram olmuş olmamış kırmızı et tüketiliyor, hayvanlar kesiliyor, bu sadece allah adına yapılınca mı suç oluyor? daha evvelde dedim, bu üstten bakışlara bir son verin, karanlıkta mıyım, bırakın beni karanlığımda, ben böyle mutluyum. iman bu arkadaş, iman. senin bilimsel tezlerle çürütebileceğin bir şey değil.* ben bu dinin mensubuyum ve gayet güzel bir şey eğer merak ediyorsan. eğer sen bu dine mensup değilsen seni neden bu kadar gerdi, anlamış değilim.
kurban allah yolunda en değerli varlığını feda edebileceğinin simgesidir. öküz altındabuzağı aramayın.
son olarak konuyla alakalı alakasız fuzuli'ye kulak verip öyle bitirelim.

bir kurban keserler halk-ı alem ıyd içün
dem-be dem saat-be saat ben senin kurbanınam
gurur duyma ve şükretme nedenimdir. ya bu sözlükte ki din ve fen yobazları gibi olsaydım?

cehalet zor tabi.

ama araştırmadan yazmak ahmaklık kategorisinde.

(bkz: din yobazı)

(bkz: fen yobazı)
Kurban kesmenin amacını algılayamayıp iyice saçmala yolunda harket etmeye devam etmenin ta kendisidir.

Çocuk kesilmesin diye inen koç bluevelve adlı yazarın entrysinin en başında da belirtiği gibi canı varedenden almak eyleminin ta kendisidir. "Ona kıyma buna kıy" kavramının ta kendisidir. Kurban, islamiyet'in ilk zamanlarında açlık çeken araplara varlığı olanların yardım etmelerini teşvikten başka bir şey değildir. Günümüzde standart olarak günde onlarca büyük ve küçük baş hayvan kesilmektedir kırmızı et ihtiyacını karşılayabilmek için. Zaten hazırda kesilmiş bir hayvan varken neden daha fazlasını kesip kanını anlımıza sürüp güzelini kendimize kötüsünü sevap olsun diye fakire dağıtıp bir de bayram ziyaretine gidelim ki? Biraz mantık biraz da duyguyla Müslüman olmak daha da güzel daha da mükemmel olacaktır eminim ki. Kurtulun tabulardan.

(bkz: kurban bayramı)
insanın zihnini 'insan olma hali' ile meşgul eden durum.
dini bir bayram=din zarar vermemeyi emreder=dini bayramı kutlama şekli=hayvan kurban etmek...
çelişkiler silsilesi.
(bkz: insan mı kurban etseydik)
Hayvan sever olduk şimdi de. Koruyalım koruyalım a.q.

Bunu diyenin rakı sofrasında balık ızgara, yılbaşında hindi yahnisi bulunmuştur.
sözlükte kısır döngü haline gelen tartışma konusu.

2009 kurban bayramında görüşmek üzere anacığım.
beyinin üretemeyeceği cümleler vardır. geri kalan herşey için bluevelve...
(bkz: illa bir şey mi kurban etmeli)
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
"dini eleştireyim, türkiyeye bok atayım, atatürkü kötüleyim beni adam sansınlar." felsefesinin ürünü olan düşünce.
müslüman olmaktır. bunu her yetişkin anlar ama anlamamak isteyenler için çabalamak saçmadır, çünkü ne kadar anlatsam anlamayacaksın. size göre hayvan keserek kutluyoruz, biz müslümanların dininin gereği olarak ibadet ediyoruz. çelişki bunun neresinde? asıl önemli olan şey akıllı diye adlandırılan insanoğlunun bu kadar aciz olup bu soruyu sormasıdır.
aynı zamanda fakir insanların et yemesini sağlayan, türk hava kurumuna yardım etmeyi gerektiren, aile bağlarını güçlendiren bir dine mensup olmaktır.
genel anlamda kurban kesmek farz degil sunnettir.
kurban zorunlu degildir. borcu olan (kredi kartı borcu) olana kurban farz degildir. burda amac, fakirlere kurban keserek et yardımı yapmaktır.
ama borcu olan degil, birikmis parası olan bunu yapmalıdır (islam anlayıs,kolaylık dinidir, akp dini degil)
bu aslında sosyal devlet tanımıdır ki, kurban olarak kestigi eti dagıtarak fakire yardım etsin. bu da kuran'ın ne kadar toplumsal, sosyalist bir din oldugunu gosterir.
islamiyete yabancı bir insan için yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek durum.
aztek ayinleri gibi kurban edilmiyor hayvan. kalbi yaşarken sökülmüyor. gırtlağı kesilip çöpe atılmıyor. kasapta satılan etler gibi her şeyinden faydalanılıyor. bayramda ve sonrasında daha çok et yeniliyor sadece. ayrıca maddi durumu el vermeyenlerle de paylaşılıyor. bunu kabul etmenin bu kadar zor olması beni gerçekten şaşırtıyor. ne yapalım et yemeyelim mi? bütün ülke vejeteryan mı olsun? buna karşı çıkmaya sadece et yemeyen, daha doğrusu et yemeyecek kadar hayvanları seven insanların hakkı var.
hayvan kesmek değil,hayvan kurban etmek.kurbanın amacı Allah ın bize verdiğinin bir kısmına hayvan alarak Allah a kurban etmektir.en mantıklı din islam dinidir.
(bkz: bluevelve yi doğal yaşam alanına bırakmak)